Vücudunuzu baştan aşağı yenileyecek 10 besin

Bitkisel ve doğal ilaçlar kimi zaman sağlığınızı iyileştirme konusunda işe yarar. Evinizde bulunan bazı baharatlar ve otlar sayesinde, soğuk algınlığı ve yüksek tansiyon semptomlarını iyileştirebilirsiniz. İşte sağlığınıza sağlık katacak 10 besin.

Vücudunuzu baştan aşağı yenileyecek 10 besin

Sağlıklı beslenmek ve şifa bulmak adına mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinleri sizler için etkileriyle birlikte açıkladık. Bu besinler sizi soğuk algınlığından korumakla kalmayacak zira düzenli tükettikçe organlarınız daha sağlıklı çalışacak.

SARIMSAK

Sarımsak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede çok iyidir. Aynı zamanda kan basıncını düşürebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Sarımsağı pişirmek yerine çiğ olarak yemeyi tercih edin. Bunun için bir diş sarımsağı ezin. On dakika beklettikten sonra yiyebilirsiniz. Sarımsak ayrıca alzheimer ve demansı önlemeye yardımcı olduğuna inanılan antioksidanlar içermektedir.

BİBERİYE

Biberiye aroması insanların hafızasını, konsantrasyonunu, performansını ve ruh halini iyileştirebilir. Ayrıca beynin yaşlanmasını da önleyebilir .

ACI BİBER

Acı biber, bazı bünyelerde mide ekşimesi problemine karşı iyi gelmektedir. Aynı zamanda acı biber, kilo vermek isteyenler için de altın değerindedir çünkü yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır. Ancak unutmayın ki acı biber bazı midelerde yanma hissini tetikleyebilir.

ZENCEFİL

Zencefil, sindirimin doğal ilacıdır ve gazı azaltmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra enflamasyonu azaltır, ağrıyı hafifletir, soğuk algınlığına şifa olur ve bulantıyı hafifletir.

MAYDANOZ

Maydanoz, yüksek tansiyonun tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca, K vitamini sayesinde maydanoz, kemik sağlığını daha da güçlendirerek yardımcı olur. Kurutulmuş maydanoz çorba, güveç ve domates soslarının lezzetini arttırmak için kullanılabilir. Taze maydanozu ise salatalarıza ilave edebilirsiniz.

NANE

Nane baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olur. Nane çayı buharı, tıkalı burunları rahatlatabildiği için solunum problemlerine de yardımcı olabilir. Nane yaprakları çaylarda kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir veya gıdalara lezzet katmak için eklenebilir.

TARÇIN

Tarçın, vücut enfeksiyonlarıyla savaşmaya ve doku hasarını onarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca anti-enflamatuardır ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Buna ek olarak, tarçın ayrıca bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Tarçın çubuğunu çaya, kahveye veya günlük tükettiğiniz suya ekleyebilirsiniz.

PAPATYA

Papatya çayı adet ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda papatya çayı, vücuttaki kan şekerini düşürerek diyabet tedavisinde de yardımcı olur.

FRENK SOĞANI

Folat içeren frenk soğanı, depresyonu hafifletmeye yardımcı olur ve ruh halini iyileştirmek için serotonin üretimini artırır.

LAVANTA

Lavanta yağı yaraları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu bitki ile yapılan yağ, antifungal dirençli enfeksiyonlarla da savaşabilir. Lavanta yağını vücut nemlendiricisi olarak da değerlendirebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler