EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? 2022 YKS ikinci tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS ek tercih sonuçları adaylar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Tercihler sonrası ÖSYM'den gelecek açıklamaya gözler çevrildi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) genel yerleştirmeler sonrası 7 Eylül tarihinde başlayan ek yerleştirme süreci sonlanmıştı. Peki YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? 2022 YKS ikinci tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar...

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? 2022 YKS ikinci tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2022 YKS'de ikinci tercih başvuruları tamamlanmıştı. Son olarak ek tercih sonuçları gündeme geldi. 2022 YKS ek tercihleri son olarak 13 Eylül Salı günü sonlanmıştı. 2022 YKS ek tercih sürecinde önceki senelere göre daha az kontenjan mevcuttu ancak üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için son şans olarak değerlendirilmişti. Sonuçların açıklanıp açıklanmadığı merak ediliyor. Peki YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı?

YKS EK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

YKS'de bir programa kayıt hakkı kazanmış olan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 25-30 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Söz konusu bilgilere göre sonuçlar 25 Eylül'den önce erişime açılacak. Üniversitelere elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak. Ek tercih sonuçları 25 Eylül öncesi yayımlanacak. Geçtiğimiz sene YKS ek tercihleri 1 Ekim 2021 tarihinde adayların erişimine açılmıştı.

EK TERCİH KONTENJANLARINDA DURUM NE?

Ek yerleştirme sürecinde bu sene önceki yıllara göre daha az kontenjan bulunuyor. Ancak böyle olsa da süreç üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için son şans olarak görülüyor. Bu sene üniversiteye yerleşmeyen veya yerleşemeyen 105 bin 772 adayla birlikte toplam 122 bin 209 ek kontenjan oluşmuş oldu. Meydana gelen boş kontenjanların 95 bin 108’i devlet üniversitelerine aitken, 20 bin 818’i vakıf üniversitelerine ait.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler