YURTHABER

13 yaşındaki Şuheda'nın evlilik isyanı!

YİBO 7'inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Şüheda Mert, başlık parası yüzünden çocuk yaştaki kızların zorla evlendirildiğini belirtti.

13 yaşındaki Şuheda'nın evlilik isyanı!

Muş'ta yerel bir televizyonda yayınlanan programa arkadaşları ile birlikte katılan YİBO 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Şüheda Mert, başlık parası yüzünden çocuk yaştaki kızların zorla evlendirildiğini belirtti.Çocuk yaşta, çocuklarına bakan arkadaşlarının olduğunu söyleyen Şüheda Mert, "Ne acıdır ki 14 yaşına gelen kız çocukları başlık parası ile kocaya veriliyor. Bizler koca değil, okumak istiyoruz" dedi.

Muş TV'de Cevat Daniş'in sunduğu 'Gündem' programına sınıf arkadaşları, öğretmeni Aslı Alay ve 75'inci Yıl Tekel Taşoluk YİBO Müdürü Mehmet Güneş'le birlikte katılan 7'nci sınıf öğrencisi Şüheda Mert, eğitimde yaşadıkları sorunları anlattı. En büyük sorunlarının kızların küçük yaşta evlendirilmesi olduğuna dikkati çeken Şüheda Mert, bu çemberi kıranlar olarak hedeflerinin okumak ve çok iyi bir meslek sahibi olmak olduğunu bildirdi.

Bir inşaat işçisinin biri erkek 6 çocuğundan ortancası olan Şüheda Mert, çocuk yaşta, çocuklarına bakan arkadaşları olduğunu bundan üzüntü duyduğunu belirtti.

13 yaşındaki Şuheda'nın evlilik isyanı! | video.mynet.com

Okuyamayan kız çocuklarının sesi olan Şüheda Mert, "Ne acıdır ki 14 yaşına gelen kız çocukları başlık parası alınarak evlendiriliyor. Bizler koca değil, okumak istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Okuyanlar olarak şanslı sayıyoruz kendimizi. Okula gidip- gelirken bize imrenerek bakan arkadaşlarımız var. Muş'ta 'Kız çocuğu okumaz' tabusunu yıkacağız" diye konuştu.

Öğrencileri ile birlikte programa katılan öğretmen Aslı Alay ise "Çocuklarını okula göndermeleri için ziyaret ettiğimiz veliler maddi sorunu bahane ediyor. Her nedense veliler çocuklarını okula göndermemekte ısrarlı. Buna karşılık kadınlar doktora gittiklerinde kadın doktor olsun istiyor ama kendi kızlarını okutmuyorlar" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
kürtler töre diye tecavüze ugrayan kızlarını yada boşanmak isteyen kızlarını aynen cahiliye devrinde oduğu gibi hemen öldürürler yine kürtler evlenmek için bacılarını öz kızlarını başkasıyla değşirler adına berdel diye yine cahiliye devri bir töre uydurmuşlar bu yaptıkları ne dinde nede insanlıkta yeri yok
kurtler dıye genelleme yapmayı bırak, cahılıye donemı dersen 3 sayfa haberlerı oku,tecavuzden tut aldatmaya herturlu rezaletlık doguda mı var yoksa batıda mı.en azından tecavuz yok,yaslı adamın genc kızla olması genc erkeklerın yaslılarla olması aldatma tecavuz bırlıkte yasamak gıbı rezaletler hangı ıllerde var sayabılır mısın ? bedelın amacı bosanmayı onlemek amacıyla yapılmıs fakırlerın bır kendı arasında kurdugu bır sıstemdır.batıda kızlar bohcalarını alıp adamın evınde oturmasına ne dıceksın.evlı olupta esını aldatanlar pekı.dınde bunun yerı varmı pekı ? cahıle devrının kalbınde yasıyorsun
kürtlerde para karşılığı (adına başlık parası yada malın satıs fiyatı... aynı şey) kızlarını satmanın doğal olması onların ne kadar cahil olduklarının ispatı.bunu savunan zavallılar susmak yerine utanamadan konuşuyorlar. bacını satıyorsun bacını..yada kızını... bunun neresini savunuyorsun? batıdakilere de laf atıyor utanmaz...
Okuyor musunuz acaba?Okuyup büyük insan olabilme azmi var mı kızlarda?Büyük çoğunluğunuz 13'üne gelince erkek arkadaş,flört edinme gayreti içerisine giriyorsunuz bazı kitleler bunun gayet doğal olduğunu savunurlar herzaman olduğu gibi..Diyelim ki doğal sonrasında istenmeyen dramlar yaşanıyor..Henüz çocuk yaşta gayri meşru ilişkiler,eğlenmenin dozu kaçınca avrupai balolar,yitip giden hayaller,sönen ocaklar,gençlik hataları vs..Keşke her kız senin gibi okuma isteğiyle yanıp tutuşsa..Şu ülkeye faydalı Ayşeler,Fatmalar olabilseler.Tek amacınız ülkemize yararlı bireyler olmalı,!!!
kürtlere kimse cahil diyemez namuslu olmakla cahiliyeti bir mi sayıyorsunuz sizin bacılarınız kucaktan kucağa atladığında medenimioluyorsunuz bir şaiir diyorki kim demiş avrupalı insanlar bizen daha medeni ne edep ne hayan çırılçıplak bedeni eğer bedeni açmaksa medeni desene hayvanlar bizden daha medeni .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın