SPOR

CANLI

2 dakikada 7 milyon dolar! Yok böyle bir kazanç

Dünyanın en büyük ikramiyeli koşusunu Arrogate adlı at, jokeyi M.Smith ile kazandı.

2 dakikada 7 milyon dolar! Yok böyle bir kazanç

At Yarışları’nda dünyanın kalbi dün Amerika’da attı... Gulfstream Park pistinde koşulan ve 12 milyon dolar toplam ikramiyesi ile dünyanın en pahalı yarışı unvanının yeni sahibi olan G1 Pegasus World Cup’ta zafere ulaşan isim 4 yaşındaki kır erkek safkan Arrogate oldu.

Juddmonte Farms forması altında pistlerde boy gösteren ve 64 yaşındaki Arizona doğumlu ünlü antrenör Bob Bafferttarafından antrene edilen şampiyon safkan, ezeli rakibi California Chrome’un son 800’den itibaren mücadeleyi terk etmeye başladığı koşuyu, 53 yaşındaki New Mexico doğumlu efsane jokeyi Mike Smithile uzak farkla kazanmayı bildi ve 7 milyon dolarlık birincilik ikramiyesini aldı.

Bu galibiyetiyle pistlerdeki California Chrome fırtınası sona ererken, üst üste ikinci kez rakiplerine gücünü gösteren Arrogate, dünyanın en iyi kum pist atı olarak krallığını ilan etti ve yeni tahtın sahibi olduğunu ispatladı.

Tabelaya giremeyen safkanların dahi 250 bin dolar ikramiye kazandığı yarışta 2 milyon 800 bin dolar ikramiyesi olan ikinciliği, son derece başarılı bir performans ortaya koyan Shaman Ghost elde etti.

1 milyon 400 bin dolar ikramiyesi olan üçüncülüğü ise Neolithic elde etti. California Chrome’un düzlük dönülür dönülmez neredeyse kenter temposuna inmek zorunda kalarak finişi 9’uncu geçtiği 1800 metre mesafeli kum pistteki yarışta müddet 1.47,61 olurken, farklar ise 4.5 boy, 3.5 boy, 2.5 boy olarak şekillendi.

Yarış hayatına 17 Nisan 2016 tarihinde Los Alamitos pistinde koştuğu maiden yarışla başlayan Arrogate, kariyerinin birincilikle bitiremediği tek koşusu olan bu mücadeleyi 3’üncü olarak tamamladı. Bu koşunun ardından 5 Haziran 2016’da Santa Anita Park’ta maidene veda eden şampiyon, sonrasında yine Santa Anita ve Del Mar pistlerinde Şartlı iki yarış kazandı.

Arrogate ilk sınıf koşu birinciliğini 27 Ağustos 2016’da Saratoga pistinde koştuğu G1 Travers Stakes de elde etti. İlk kez güçlü rakipleri geride bıraktığı bu yarıştan 3 ay sonra bu defa G1 Breeders Cup Classic’te boy gösteren safkan, California Chrome gibi bir süper starı müthiş finişi ile geride bırakarak bir anda dünyanın en iyi atları arasına giriverdi.

Pegasus World Cup’ta son yarışına çıkacak olan efsane safkan California Chrome’u bir kere daha mağlup edip edemeyeceği merakla beklenen Arrogate, rakibinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle çok erken havlu attığı mücadeleyi adeta sabah gezintisine çıkmışçasına son derece kolay kazanarak dünya atçılığının yeni fenomeni olacağını herkese göstermiş oldu.

Koştuğu 7 yarışta 6 birincilik elde ederken an itibariyle 11 milyon 84 bin 600 dolarlık kazanç elde eden Arrogate, 2014 Keeneland Yearling Sale’den 560 bin dolara Juddmonte Farmstarafından satın alınmıştı. Şampiyon safkan bugüne dek koştuğu 7 yarışta ortalama 11 milyon 583 bin 514 dolar kazanırken, daha şimdiden alınış fiyatının 22 katı bir meblağı ekürisine kazandırmış oldu. (yarisdergisi.com)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Yazık şu akan paralara bakın...
Takım
O
Av
P
Geri Dön