5 yıl önce Guinnes'e giren Van Kahvaltısı için UNESCO atağı

Van’ın mutfak kültüründeki ünü ülke sınırlarını aşan Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine alınması amacıyla bir süre önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından çalışma başlatıldı.

5 yıl önce Guinnes'e giren Van Kahvaltısı için UNESCO atağı

İki kuruluş Van ile özdeşleşen kavramlardan kahvaltı kültünün geçmişinin yanı sıra günümüzdeki konumunun anlatıldığı dosya hazırladı. Hazırlıkları 6 ay süren dosyada, Van otlu peyniri, Van cacığı, murtuğa, kavut, gül reçeli, Van balı, Van kaymağı ve diğer Vana özgü kahvaltı ürünleri detaylı anlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaştırılan ve UNESCO'ya sunulacak dosyadaki kahvaltı ürünlerinin yapım aşamaları tek tek video ile kaydedildi.

5-yil-once-guinnese-giren-van-kahvaltisi-icin-unesco-atagi-_2499_dhaphoto1

Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, aynı zamanda ‘yaşayan miras’ olarak da adlandırılan, somut olmayan kültürel miras; topluluklar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılan uygulamaları, temsilleri, ifadeleri, bilgi ve becerileri içeren ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası’ listesinde Türk kahvesi, tören keşkeği, lavaş ekmek gibi 17 ayrı unsur bulunduğunu söyledi. Aktuğ, şöyle dedi:

“Neden 18’inci unsur Van’dan olmasın dedik. Daha önce Van Kalesi ve Akdamar Adası ve Kilisesi’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışmalar yapmıştık. Bu kez somut olmayan kültürel bir unsurumuzu kaydetmek için çalışma başlattık. Bakanlığımızın da yardımlarıyla UNESCO yetkilileri Van kahvaltı kültürünün korunması gereken İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olduğuna ikna olacak ve bu güzel kültürü listeye alacaklarına inanıyoruz.”

5-yil-once-guinnese-giren-van-kahvaltisi-icin-unesco-atagi-_2499_dhaphoto4

İstanbul Avcılar’da bulunan Van’dan getirilen organik ürünlerin servis edildiği Van ürünlerin müşterilere servis edildiği kahvaltı salonunun sahibi Fatih Sarp, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte hareket ettiklerini söyledi. Sarp, aynı anda 51 bin 793 kişinin kahvaltı yapması üzerine Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Van kahvaltısı için yeniden harekete geçtiklerini söyledi. Fatih Sarp, “Kahvaltıda çok iyiyiz bunu dünyaya duyuracağız” derken şöyle konuştu:

“Van kahvaltısını dünya çapında marka haline getirmek istiyoruz. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kısa süre önce Vana ait olduğu tescillenen, Urartu mirası, peygamber sofraları ve Evliya Çelebinin Van Seyahatnamesinde de yer bulan kavut, patentli ürün kavutumuzla, ceviz reçelimiz, Van cacığı, helvası, tahini, içinde bal tereyağı ve susam bulunan sahini, balı, kavurması ve sayamayacağım 30u aşkın lezzetiyle Van kahvaltısını UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültüre Mirası listesine almak için mücadele ediyoruz.”


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler