YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

670. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başladı

670. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başladı

"Türk'ün ilk er meydanı" olarak adlandırılan ve Kırkpınar'dan daha eski olduğu belirtilen 670. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, Antalya'nın Elmalı ilçesinde başladı.

Organizasyon kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda kortej yürüyüşü düzenlendi. Elmalı Ömer Paşa Camisi'nde mevlit okutuldu, Kırkpınar eski başpehlivanlarından Recep Gürbüz, kabri başında yapılan dua ile anıldı.

Namlı pehlivanların 1352'den beri kispet giydiği Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, bu yıl 670'inci kez pehlivanlara ev sahipliği yapıyor. Kırkpınar'dan 9 yıl daha eski Elmalı Yağlı Güreşleri, 15 bin kişilik Recep Gürbüz Stadı'nda gerçekleştiriliyor.

Kırkpınar'ın son başpehlivanı Cengizhan Şimşek, Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz, Kırkpınar ve Elmalı başpehlivanı İsmail Balaban, Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil başta olmak üzere 80 başpehlivan ile yaklaşık 2 bin sporcunun mücadele edeceği güreşlerin ilk gününde alt boylarda müsabakalar yapıldı.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, bu yılki güreşlerin Pir Abdal Musa adına düzenlendiğini söyledi.

Güreşlerin gelenek ve göreneklerini koruyarak etkinliği sürdürdüklerini ifade eden Öztürk, güreşlerde Antalya'nın vazgeçilmez bir konumunun olduğunu kaydetti.

670. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, 4 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler