SPOR

Ada Yıldızları - Dudullu OSB basketbol maçında hakemlere şok saldırı

İstanbul’da oynanan Ada Yıldızları - Dudullu OSB basketbol maçında Ada Yıldızları takımının antrenörü ve oyuncuları, maçın hakemlerine tekme ve yumruklarla saldırdı. Ortalığın savaş alanına döndüğü olayda diğer takımın görevlileri de kavgayı ayırmaya çalıştı. İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği yaşanan olayı kınadıklarını ve saldırganlardan şikayetçi olduklarını belirtti. Basketbol maçında hakemlere tekme ve yumruklu saldırı cep telefonu kamerasına yansıdı.

İstanbul’da geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan olayda, iddiaya göre özel organizasyon İstanbul Gelişim Ligi’nde U18 Ada Yıldızları Spor Kulübü - Dudullu OSB Spor Kulübü arasında oynanan basketbol altyapı müsabakasında, Ada Yıldızları takımının antrenörü Çağatay Baykent ve oyuncuları; müsabakanın hakemleri Haluk Berk Özüstün, Bora Çevik, Faruk İnan, M.Gökmen Demiray ‘a küfürler savurdu, tekme ve yumruklarla saldırarak darp etti.

Ortalığın bir anda savaş alanına döndüğü kavgada DUDULLU OSB Spor Kulübü antrenörü ile takım görevlileri, hakemlere saldıran kişileri engellemeye çalıştı. Darp edilen hakemler, olayın ardından hastaneden darp raporu alarak kendilerine saldıran antrenör ve oyuncular hakkında suç duyurusunda bulundu. Öte yandan hakemler saldırıyı protesto etmek için, dün oynanan maçların başlangıcında 10 saniye boyunca hareketsiz durdular.

"HAKEMLERİMİZE SALDIRIDA BULUNDULAR"

İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği, yaşanan olayla ilgili olarak sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, “İlimizde 08.02.2020 tarihinde özel organizasyon İstanbul Gelişim Ligi’nde U18 Ada Yıldızları Spor Kulübü - Dudullu OSB Spor Kulübü arasında oynanan basketbol altyapı müsabakasında, Ada Yıldızları takımının antrenörü Çağatay Baykent ve oyuncuları; müsabakanın hakemleri Haluk Berk Özüstün, Bora Çevik, Faruk İnan, M.Gökmen Demiray ‘a küfürler savurarak, darp ve fiziksel temas ile hakem arkadaşlarımıza saldırıda bulunmuşlardır.

Fiziksel saldırıya maruz kalan hakem arkadaşlarımız, bu saldırı ve darp girişiminin ardından hastaneye giderek gerekli sağlık kontrolünden geçmiş ve darp raporu alarak akabinde yapılan bu eylemi gerçekleştiren Ada Yıldızları antrenörü Çağatay Baykent ve oyuncuları hakkında Emniyette şikayetçi olmuştur. Ada Yıldızları Spor Kulübü basketbol takımının oyuncuları ve antrenörünün fiili saldırıları, camiamızda büyük bir üzüntüye sebep olmuş ve esefle karşılanmış, basketbol ailesinin bir parçası olan hakem camiamızı üzerek derinden sarsmıştır.

"HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Fanatik ruhlu, sporun asıl amacının dostluk, centilmenlik ve fair-play olduğunu göz ardı eden söz konusu kişiler, tekme ve tokatlarla hakemlerin hayati bölgelerine, baş ve boyun bölgelerine defalarca yumruk ve tekmelerle vurarak, spordaki örnek çalışmalara büyük gölge düşürmüştür. Ayrıca, DUDULLU OSB Spor Kulübü antrenörü ile takım görevlilerinin, hakem arkadaşlarımıza sahip çıkmaları ve sağduyu davranışlarından dolayı teşekkür ederiz.
İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği olarak olarak; hakem arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, bu olayı şiddetle kınıyor ve başlamış olan hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

SALDIRI ANI CEP TELEFONU KAMERASINA YANSIDI

Takım antrenörü ve oyuncularının maç sırasında hakemlere tekmeli yumruklu saldırısı, vatandaşın cep telefonu kamerasınca kaydedildi. Görüntülerde basketbol takımı antrenörü ve oyuncuları hakemlere saldırıyor. Diğer takımın görevlileri de hakemleri korumaya çalışarak şahısları engellemeye çalışıyor.

(İHA)

ANTRENÖRÜN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Yaşanan bu olayın ardından Ada Yıldızları Spor Kulübü bir açıklama yaparak, "Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünü kendine ilke edinen Ada Yıldızları Spor Kulübü, bu sözü benimsemeyen hiç kimseyi çatısı altında tutmamıştır. Bu nedenle olay sonrası kulübümüz antrenörlerimizden Çağatay Baykent’in ilişkisi kesilmiştir" ifadelerini kullandı.

Kulüpten yapılan açıklama şöyle;

"Kuruluş amacı gençlerin spora kazandırılması, yeteneklerinin ön plana çıkarılması, sporun; kardeşlik, takım ruhu ve rekabet duygusunun aşılanması olan Ada Yıldızları Spor Kulübü'nün adının ‘şiddet’ kelimesi ile yan yana getirilmesinden son derece rahatsızız.

08 Şubat tarihinde Çekmeköy İGL de takımımız ile Dudullu Osb Arasındaki maçta gerçekleşen tatsız olay kulüp olarak bizim hiçbir zaman onaylamayacağımız üzücü bir hadisedir. Antrenör özelinde yaşanan bir olaydır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünü kendine ilke edinen Ada Yıldızları Spor Kulübü, bu sözü benimsemeyen hiç kimseyi çatısı altında tutmamıştır. Bu nedenle olay sonrası kulübümüz antrenörlerimizden Çağatay Baykent’in ilişkisi kesilmiştir. Münferit bir olayı kulübümüze mal etmeye çalışmak en hafif tabiri ile haksızlıktır. Ada Yıldızları Spor Kulübü dün olduğu gibi bugün de ve yarınlarda da spor ahlakından hiçbir zaman vazgeçmeyecek, alacağı her sonucu hak ederek, ter dökerek almaya devam edecektir.

Ada Yıldızları Spor Kulübü, faaliyet gösterdiği alanlarda Türk Sporuna yetenekli oyuncular kazandırmaya devam edecek, her bir sporcumuz, kulübümüzün kuruluş felsefesiyle bütünleşerek gelecekte giyecekleri formaları da hakkıyla taşıyacaktır.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki; sporun içindeki çirkinliklerden, masa başı oyunlardan ve dahi ikili ilişkilerden hiçbir zaman medet ummadık ummayacağız. Yaşanan bu olay sonrası Ada Yıldızları Spor Kulübü’nün gösterdiği net tavrın diğer bütün kulüplere de örnek olması gerektiği düşüncesindeyiz. Sporda dostluk ve rekabeti şekilde sağlar, kirlenmişliği ancak bu şekilde önleriz. Suçu sadece birilerine atarak hangi branşta olursa olsun sporda yol almak mümkün değildir. Bu nedenle bazı basın yayın organlarında bu münferit davranışa kulübümüz dahil edilmeye çalışılmaktadır. Bunu kabul etmediğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.

Biz spor yapmaya devam edeceğiz
Biz gençlerimizi sokağın kötü alışkanlıklarından korumaya devam edeceğiz
Biz yetenekli çocuklarımızı Türk Sporuna kazandırmaya devam edeceğiz
Biz haksızlık üzerinden puan beklemediğimiz gibi hakkımız üzerinden de puan kaybına izin vermeyeceğiz
Biz çocuklarımızın alın terine, emeğine, çabasına sonuna kadar sahip çıkacağız.
İstanbul Basketbol Hakemleri Derneğinden ve İstanbul Gelişim Ligi organizasyonundan özür diliyor, bu davranışı şiddetle kınıyoruz.
Kamoyuna ve spor camiasına aydınlatma amacıyla arz ederiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bunların hepsinin lisansını iptal edip spor hayatlarını bitirmek lazım. Tabi hakemin yönetimi de incelenmeli ve kusuru varsa onunla ilgilide gereken yapılmalı.
Eski bir basketbol hakemiyim 2004 2010 Arası federasyonda görev yaptım. Bırakma sebebim ticaretle ugrastıgım için agırlıgı ögretmen ve ögrenci tayfasından oluşan kişilerin açıkca kıskanmasıydı. Herneyse. Çoluk cocuga staj gibi düdük çaldırıyorlar kanunlar zaten suçludan yana inegöldede bu olaylar çok olur. İşin özü polis gelmeden maça başlamıcaksınız! Ne olursa olsun orada polis olucak! Bu hakemin yasal hakkıdır. Kontrolu elinde tutucaksın hatan bile olsa kendini ezdirmicek karşıyı bile inandırıcaksın. Bir tarafı çok ezmiceksin ayrıca yanında acemi hakem varsa idare edicen. Yoksa sonuç ortada!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler