YURTHABER

Aihm'den Türkiye'ye 45 Bin Euro’luk Tazminat Cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bursalı ünlü gazinocuya işkence yapan polislere ceza vermeyen Türkiye'yi 45...

Aihm'den Türkiye'ye 45 Bin Euro’luk Tazminat Cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bursalı ünlü gazinocuya işkence yapan polislere ceza vermeyen Türkiye'yi 45 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Gazinocu Tamer Taylan, adaletin yerini bulduğunu söylerken, avukatı ise AİHM'nin bu kararın emsal teşkil ettiğini ifade etti.

Edinilen bilgiye göre, gazinocu Tamer Taylan, 12 yıl önce gözaltına alındığı sırada kendisine işkence yapan 3 polis memurundan şikayetçi oldu. Mahkeme, polislere verdiği 10 aylık hapis cezasını, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Polisler hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü de herhangi bir disiplin cezası da vermedi.

Kendisine işkence yapan polislere gerekli cezanın verilmediği için AİHM'e başvuran Taylan, 100 bin Euro da manevi tazminat talebinde bulundu. AİHM, Türkiye'yi mahkum ederek davacı Taylan'a 45 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetti. Prosedür gereği tarafların 3 ay içinde büyük daireye itiraz hakkı bulunuyor.

"BU KARAR SUÇSUZ BİR İNSANA İŞKENCE YAPILDIĞININ GÖSTERGESİDİR"

Kararı değerlendiren gazinocu Tamer Taylan, "Bursa'daki ağır ceza mahkemesi benim hakkında verdiği beraat kararıyla, gereksiz yere gözaltına alındığımı zaten ortaya koymuştu. AİHM'nin verdiği bu karar da suçsuz bir insana işkence yapıldığının göstergesidir" dedi.

"BİR BAŞKA İŞKENCE DAVAMI DA AİHM'E TAŞIYACAĞIM"

Adaletin yerini bulduğunu ifade eden Taylan, ayrıca 2001 yılında İstanbul'da da emniyet güçleri tarafından yine bir başka işkenceye maruz kaldığını iddia ederek, "Bu konuyu da AİHM'e taşıyacağım" diye konuştu.

"KARAR, TÜRKİYE'DEKİ İŞKENCE DAVALARINA EMSAL TEŞKİL EDECEKTİR"

Taylan'ın Avukatı Günsel Dede ise, "İşkence nerede, ne zaman, kime karşı yapılırsa yapılsın bir insanlık suçudur. Cezasız kalmamalıdır. AİHM, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilerek, işkencenin cezasız bırakılmasını kabul edilemez olduğunu ortaya koydu. Karar gerekçeleri bize göre önemlidir. Bu karar Türkiye’deki İşkence davalarında emsal teşkil edecek mahiyettedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın