YURTHABER

Alsancak'taki Silahlı Kavga

İZMİR (A.A) - İzmir'de şubat ayında Esat Beşok ile İdris Turşak'ın ölümü ve 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı kavgayla ilgili

İZMİR (A.A) - İzmir'de şubat ayında Esat Beşok ile İdris Turşak'ın ölümü ve 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı kavgayla ilgili davada, 5 sanıktan biri tahliye edildi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hakan Ulubel, Yasin Coşkun, Halil Emre ile tutuksuz sanık İsmet Ertürk Tarı ve tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Yasin Coşkun, İdris Turşak'ı kendisinin vurduğunu söyledi.

6 yıldır Esat Beşok'un özel güvenlik korumalığını yaptığını, olay günü Beşok'un silahını kendisine verdiğini anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

"Esat, İdris ile buluşacağını belirtti. Yolda arama olur diye silahını bana verdi. İdris Alsancak'ta yanımıza geldi. Esat ile yalnız konuşacaklarını belirtip yanımızdan ayrıldılar. Esat ile İdris'in yumruklaştığını gördüm. 'Ne oluyor' diye onların olduğu yere doğru koştum. İdris birden belinden silahı çıkarıp Esat'a doğru ateş etti. Esat yere düştü. Ben onun yanına gitmek için hamle yaptım. İdris bu kez de silahı bana doğrultup ateş etti. Kafamda bir anda sıcaklık hissettim. Esat'ın verdiği silahla ben de İdris'e doğru ateş ettim. Ben ateş ettikçe kendisi geriye doğru kaçıyordu. Arkamdan da çok sayıda ateş eden vardı. Yaralandığım için hastaneye götürmelerini istedim. Hastaneye giderken de silahı çöp konteynerine attım. Sanık Halil Emre olay yerinde yoktu."

Mahkeme heyeti, duruşma sonunda tutuklu sanık Halil Emre'nin tahliyesine, gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine, gıyabi tutuklu sanık Hüseyin Seven'in aranmasının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

-Olay-

Alsancak'taki Meksika Sokağı üzerinde 3 Şubat'ta meydana gelen olayda, 28 yaşındaki Esat Beşok ile Pasaport'ta bir restoran işleten 34 yaşındaki İdris Turşak, iddiaya göre bir gün önceki kumar organizasyonu nedeniyle tartıştı. Beşok'un tokat atması üzerine Turşak, silahıyla Esat Beşok'u kafasından, Yasin Coşkun'u da kolundan vurdu. Taraflar arasında çıkan çatışmada İdris Turşak da vurularak öldürüldü. Kafede oturan Sinan Tamtürk de eline isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralanan Esat Beşok 17 gün sonra yaşamını yitirdi.

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı, Yasin Coşkun, Halil Emre, Hakan Ulubel, İsmet Ertürk Tarı ve hakkında yakalama kararı bulunan Hüseyin Seven için "kasten insan öldürme", "kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde silahla kasten yaralama" ve "ruhsatsız tabanca taşıma" suçlarından müebbet ve 12'şer yıl hapis cezası istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açmıştı.

Muhabir: Gülcan Kaplan / Tolga Albay