Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kritik görüşme! Oylamayla reddedildi

Ankara'da su fiyatlarına kullanım miktarına göre kademeli artış yapılmasını öngören teklif Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından reddedildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Büyükşehir Belediyesinin ve EGO Genel Müdürlüğünün 2020-2024 yıllarına ait stratejik planına ilişkin Başkanlık yazılarının görüşülmesi gelecek aya ertelenirken bazı imar değişikliği planları imar komisyonuna sevk edildi.

Yavaş, geçen ay Hukuk ve Tarifeler Komisyonunda AK Parti ve MHP'li üyelerce reddedilen ancak bugün Meclis'e sunulan ve su fiyatlarında kullanım miktarına göre kademeli artış yapılmasını içeren maddeyi görüşmeye açtı.

"ASKİ BÜTÇESİ, FARKLI ALANLARDA HARCANMIŞTIR"

Geçen yıllarda su faturalarından elde edilen gelirin bir kısmının ASKİ'nin temel görev alanları dışında harcandığını dile getiren Yavaş, "Ankara'nın acil ihtiyacı olan altyapı yatırımları dururken, insanların temel ihtiyacı olan su bazı yerlere ulaştırılamamış, kanalizasyon hatları eskimiş ve yetersiz kalmış, arıtma tesisleri kapasiteyi karşılayamayacak noktaya ulaşmış, yağmur suyu hatlarının yetersizliği sebebiyle sel riski artmışken, ASKİ bütçesi, farklı alanlarda harcanmıştır." dedi.

ASKİ tarafından yapılması gereken yatırımların ihmal edildiğini belirten Yavaş, acilen yapılması gereken yatırımlar için 2020 yılında 1,6 milyar liralık yatırım bütçesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu çerçevede, ASKİ yönetim kurulu tarafından genel olarak su tasarrufunu hedefleyen kademeli tarife teklifinin Büyükşehir Belediye Meclisine sunulduğunu belirten Yavaş, "Az su kullananın düşük ücret, çok su kullananın ise yüksek ücret ödeyeceği yeni kademeli tarife önerisinde Ankara su abonelerinin yüzde 70'i için herhangi bir değişikli olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

"TEKLİF REDDEDİLDİ"

AK Parti Grup Başkan Vekili Mümin Altunışık, kademeli artış teklifinin su fiyatlarına zam anlamına geldiğini belirterek, buna karşı olduklarını vurguladı.

Altunışık, "Ankara Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda yatırımlarını yaparken bankalardan çok fazla borçlanmak yerine ASKİ'nin kaynağını kullanarak faiz giderlerini düşük tutmak amacıyla yapmıştır. Bu para Ankara'nın her noktasında hizmet için kullanılmıştır. Böylece belediyemizin bütçesinde milletimizden ödenen para faize gitmedi, hizmete dönüştürüldü." diye konuştu.

MHP Grup Başkan Vekili Murat Ilıkan da kademeli artış teklifinin Ankara'daki her aileyi etkileyeceğini belirterek, su fiyatlarına zam yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Adnan Beker ise bazı ilçelerde yapılması gereken acil yatırımlar olduğuna dikkati çekerek, ilgili teklifin reddedilmemesini ve tekrar ele alınmasını önerdi.

Başkan Yavaş'ın oylamaya sunduğu madde reddedildi.

Öte yandan, ilçe belediyelerine ait yeşil alanların sulama suyu bedelinin 5'te 1'e düşürülmesini içeren rapor Belediye Meclisi'ndeki oylamayla kabul edildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
Mansur Başkan ve Ekrem Başkan hizmette değilde Zam da yarışıyor.. Bedava Ekmek diyordu Ekrem Başkan.. bedava şöyle dursun, Halk ekmeğe bile %40 Zam yapmış.
Çok özür dilerim Arkadaşlar ! Halk Ekmeğe Zam yapılmamış.. yapılan sadece %40 Finansal Düzenlemeymiş Yaşa Ekrem Başkan! Herşey bi güzel oluyo bi güzel oluyoki Sorma
@palermo_2019 Bu haber portalını takip edenler az çok tanımışlardır seni, işin gücün CHP yi eleştirmek belli ki troll’sun..bide fazla atıp tutuyorsun CHP hakkında uslübuna dikkat et bu ülkede milyonlarca CHP’li var herkes senle aynı görüşte olmak zorunda değil, kimin ne kadar vatansever olduğuna da sen karar veremezsin..!
@palermo_2019 Bu yorumun neyini beğenmediler çok merak ediyorum. "Akp'den ne farkınız kaldı?" demek zorundayız. Her yeni haftaya ülkedeki zam haberleriyle başlıyoruz, üstüne bir de belediye hizmetlerine zamla mı uyanacağız?
@palermo_2019 halk ekmeğe zam gelmediki.nerenizle duyup nerenizle okuyorsunuz.
bizdeki muhalefet, iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razı. Başka söze gerek yok!
Istanbul Halk ekmek % 40 zam yok.. Bu büyük bir yalan.. 250 gr. normal ve kepekli ekmek halen 75 kuruştan satılmaya devam ediyor..
Sizin hırsızların açtığı gedik kapanmıyor. Türkiyenin ne fabrikaları ne dağları taşları kaldı. Siz gözünüzle görüp dilinizle konuşamayan Şeytana biat edenlersiniz.
@palermo_2019 Okuduğundan bile birşey anlayamayan yandaş arkadaş, normal halk ekmeğe zam yapılmadı istanbulda özellikli bazı ürünlere zam yapıldı... Aç bir incele, oku, anla diyeceğim ama nerdeeeeee... Anlamak sizin kanınızda yok...
@palermo_2019 İstanbul'da halk ekmeğe zam yapılmadı hala 75 kuruş kardeş... İstanbul'da yaşamadan salladığın çok belli... Türkiye'nin en pahalı şehrinde Türkiye'nin en ucuz ekmeğini satıyor şu an Ekrem başkan... Araştırması bedava hodri meydan!
BEYNİ ÖZÜRLÜ OLANLANLARIN KAFASI BASMAZ TABİKİ ANCA BOŞ BOŞ YORUM YAPAR !
Vatandaşın faydasına olacak konularda bari kabul oyu verin AKP meclis üyelerini... Sadece muhalefet yapmak için, hainlik yapıyorsunuz vatandaşaaa.. ????????
"Vatandaşın faydasına" !!! Yorumunu okuyanlar Şimdi anlamıştır Devletin Neden Saman İthal ettiğini
@gatacan polermo kardeş samanı neden ithal ettiklerini bi araştır istersen trollük yaptığın apaçık ortada sabret daha öncekilerin paraları nasıl çarçur ettiğini çıkarıyorlar gerçi seninle aynı kafada olanlara ne anlatsan boş her gün a haber izlemekten gündemden uzaksınız
Demekki zamanların iktidar veya muhalefetle bir alakası yok kim gelse yapıyor sistem hep aynı,millette siyaset uğruna en sevdikleriyle kavga ediyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler