SPOR

Arena'nın çatısına 'Timsah' çıkacak

Kaba inşaatı tamamlanan "Timsah Arena Stadı"nın timsah figürlü çatısı, gelecek haftadan itibaren monte edilecek.

Arena'nın çatısına 'Timsah' çıkacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve kaba inşaatı tamamlanan "Timsah Arena Stadı"nın, Bursaspor'u temsil edecek timsah figürlü çatısının montajına gelecek hafta başlanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine, yapımı devam eden yeni stadyumun, kentin en önemli anıtsal yapılarından biri olacağını söyledi.

Tesisin, Bursa'nın simgelerinden biri olacağını vurgulayan Altepe, "Yeni stadımız özelikle timsah görüntüsüyle dünya statları içinde en çok göze çarpan, en güzel statlardan biri olacak. Bu eseri Bursa'ya kazandırırken dünyayı taradık. Bu konuda stat teknolojilerini yerinde gezdik, inceledik ve en gelişmiş olanını da bitirmek üzereyiz. Türkiye'nin en kaliteli, en modern, en lüks stadı Bursa'da olacak" dedi.

Altepe, stadyumun kaba inşaatının tamamlandığını ve ince işçiliklerinin sürdüğünü ifade etti.

Çatının montajına gelecek hafta başlanacağı bilgisini veren Altepe, şöyle konuştu:

"Stadımızın çatı bölümü de tamamlandığında dünyada bir ilke imza atacağız. Çatı bölümü timsah şeklinde yapılacak. Şehrin kuzeyine bakan bölümde de timsahın kafa kısmı olacak. Tamamen değişik bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Çatımız, modern teflon malzemeden yapılacak. Eksi 30, artı 80 derece hava koşullarına dayanabiliyor. Yarım saat alev tutulduğunda yanmıyor. Her türlü ortama uyan, uzun ömürlü bir çatı. Şu an çatıyı oluşturacak malzemeler stada taşınıyor. Çeşitli şehirlerde imalatlar sürerken bir yandan da iskeleler kuruluyor. Çatı tamamlandığında iskeleler sökülecek. Stadın önemli bir özelliği, tribünlerin hiçbir yerinde kolon bulunmaması. Hangi tribünde, hangi koltuğa oturursanız oturun seyir kalitesi aynı olacak. Sahanın tüm noktalarını en güzel şekilde görüyorsunuz."

Yeni stadyumun UEFA kriterlerine uygun yapıldığını ve 45 bin kişi kapasiteli olduğunu anlatan Altepe, 72 loca, 84 çıkış kapısı, 409 tuvalet bulunan tesisin, tamamen dolu olduğunda sadece 8 dakikada boşaltılabileceğini vurguladı.

Altepe, inşaatı kısa sürede tamamlamanın heyecanını yaşadıklarını kaydederek, "Yıl başına kadar inşaatını bitirip stadı açılış törenine hazırlamak istiyoruz. Türkiye'ye ve Bursa'ya çok yakışacak bir eser kazandırmak üzereyiz. Ayrıca burası Bursa'ya ve Bursaspor'a büyük bir prestij kazandıracak. Sadece bir stadyum değil, bir aktivite, buluşma merkezi olacak. Her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplandı. Misafir takımın geleceği yol ve istikamete kadar her şey düşünüldü" ifadesini kullandı.

"İnşallah ikinci şampiyonluğumuzu yeni stadımızda yaşarız"

Yeni stadyumdan Bursaspor'a ve Bursa'ya gelir kazandırılması gerektiğini bildiren Altepe, bunun için de bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Kulübün gelecekte maddi sorunlar yaşamaması için kalıcı gelir kaynağına ihtiyaç duyulacağına dikkati çeken Altepe, şunları kaydetti:

"Bursaspor artık bir Avrupa takımı. Avrupa'daki rakiplerimiz kalıcı gelirlerle ilgili neler yapıyorsa biz de onlar gibi düşüneceğiz. Stadyumun isim hakkı da bu düşüncelerden biri. Stadın isminin bir bedeli var. Bu bedeli veren veren firmaların, kişilerin isimleri konulabilir. Şu an bunun acelesi yok. Stadyum tamamlandığında ismine talip olan firmalar, kişiler çıkar. Önemli olan bunun karşılığının verilebilmesi. Stadyumdaki 84 kapıya da bedeli karşılığında kişilerin, firmaların isimlerini vermeyi düşünüyoruz. Artık tüm dünya bu şekilde yapıyor. Bu stadı yapmak kolay değil. Büyük rakamlarla yapılıyor. Avrupa'daki stadyumları gezerken yakından gördük. Stadın birine baktık, bin 156 sponsoru vardı. Bunu listelemişler ve stadyuma asmışlar. Hepsi o kentin firmaları. Bunlar önemli. Şehrin katılımını gösteriyor. Bizim de Bursaspor'un geleceği açısından bunları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah ikinci şampiyonluğumuzu yeni stadımızda yaşarız."

Recep Altepe, "Timsah Arena Stadı"nın hizmete gireceği gün görkemli bir tören düzenleyeceklerini ve Bursaspor'un, dünyaca ünlü bir takımla açılış maçı yapmasını planladıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
bursasporun stadı timsah değilde top şeklinde olmalıydı timsahlar bilse bursaspor slogan olarak onları kullandığını hayvan bi daha sudan çıkmaz utancından.
seni top yapsak olmaz mı daha güzel millete faydalı olursun
HASETLİĞİNDENMİ BURSANIN HABERLERİNİ TAKİP EDİYORSUN :)) SEN ÖNCE BURSAYA GELDE SONRA LAF SÖYLE. ULAN İSTANBULDA BURSANIN NÜFUSU KADAR TOP VAR.. NEYSE LİGLER BAŞLASIN SİZİ TEPELEMEYE DEVAM EDİCEZ :))
ne timsahı la tamamen yılana benziyor ama yılan bursalılara yakışır kendilerini ifade ediyor.
biraz belgesel izle yılan la timsah arasındaki farkı görürsün :)
yıIana benzemiş amk
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler