Arı sütü nedir, arı sütü faydaları nelerdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, arı sütünün çocuk sağlığındaki yeri ve önemini anlattı. Arı sütünün zengin içeriği sayesinde çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerine katkı sağladığını söyleyen Koturoğlu, merak edenler için 'arı sütü nedir, arı sütü faydaları nelerdir, arı sütü nasıl kullanılır?'ı anlattı.

Arıların yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgıladığı değerli bir ürün olan arı sütü, çocuk sağlığı ve beslenmesinde önemli bir yere sahip.

ARI SÜTÜ NEDİR?

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan doğal bir arı ürünüdür. Bütün arılar doğduklarında aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Fakat, kovanda tek bir arı, arılar tarafından içgüdüsel olarak yoğun miktarda arı sütü ile beslenir ve o arı diğer arılardan farklılaşarak kraliçe arıya dönüşür.

Kraliçe arı diğer arılardan 2 kat daha fazla gelişir ve her gün kovana 2 bin yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar. İşçi arılar 45 gün yaşarken, kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü ile beslenerek 5-7 yıl arası yaşayabilir. Alanında uzman kişileri arı sütüyle ilgili bilgi aktardı. Arı sütünün faydaları ise şu şekilde...


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
doğanın değil Rabbimin kullarına rahmetidir bu ve bütün faydalandigimiz sonsuz niğmetleri
Artık doktor mesleği ürün fiyatlarının artmasında satışında kullanılıyor diye düşünüyorum
Aynen öyle doktorlar hangi ürün neye iyi geliyor dedim o ürün 10 katına çıkıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler