YURTHABER

Batman’da Doktorlar Ürolojide Bir İlke İmza Attı

Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde (BBDH) üroloji doktorları bölgede bir ilke imza atarak, böbreğin kapalı yöntemle...

Batman’da Doktorlar Ürolojide Bir İlke İmza Attı

Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde (BBDH) üroloji doktorları bölgede bir ilke imza atarak, böbreğin kapalı yöntemle alınması ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

BBDH, bölgede Dicle Üniversitesi dışında bu ameliyatın gerçekleştirildiği hastane olma özelliğini kazandı. Bu kapalı ameliyat sayesinde hastanın ameliyat sonrası daha az ağrı hissettiği ve ayrıca hastanede kalma ve iyileşme süresinin de kısaldığı belirtildi. Böbreğin kapalı yöntemle alınması ameliyatı olarak bilinen Laparaskopik nefrektominin yanı sıra, Bölge Devlet Hastanesi üroloji kliniğinde bir başka ilk olan prostat biyopsilerine başlandığı da belirtildi. Yine bölgede bu işlemin yapıldığı tek merkez haline gelen BBDH’de artık hastaların Diyarbakır’a sevk edilmeyeceği açıklandı.

Taş kırma cihazının da yakın bir zaman içerisinde hastane hizmetlerine ekleneceğini belirten BBDH Yöneticisi Op. Dr. Adnan Tuna, hastanelerinde üroloji alanında modern ameliyat teknikleri ile laporoskopik nefroktomi yapıldığını söyledi. Tuna, "Ayrıca endoskopik ürolojik ( bıçaksız) ameliyatlar da hastanemizde yapılmaktadır. Yakın bir zamanda hastanemize böbrek taşı kırma cihazı da kurulacaktır. Bu yenilikler dışında normal üroloji kliniklerinde yapılan bütün ameliyatlar, erişkin ve çocuk hastalara başarılı bir şekilde üroloji kliniğimizde üroloji doktorlarımız Mustafa Cengiz Zaman, Seyfettin Örgen, Rahmi Aslan, Cem Kezer ve Alaaddin Akay tarafından yapılmaktadır” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın