Beyaz lahananın faydaları nelerdir?

Kış mevsiminin en sevilen sebzelerinden olan beyaz lahananın zamanına yavaştan yaklaşıyoruz. Tezgahlarda görmeye başladığımız beyaz lahana içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalı besin sınıfında yerini alıyor. Yemeği, salatası, turşusu ya da çorbası yapılan beyaz lahana faydalarını detaylı bir şekilde ele alıyoruz, buyursunlar.

Beyaz lahananın faydaları nelerdir?

Son derece faydalı olan beyaz lahana güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. B, C ve E vitaminleri, potasyum, demir ve magnezyum yönünden zengindir. Toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan beyaz lahana, özellikle soğuk aylarda imdadınıza koşacak çünkü kendisi harika bir bağışıklık güçlendirici.

BEYAZ LAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

Beyaz lahananın yapraklarını haftada iki kez haşlayıp suyunu içerseniz vücutta biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. İyi bir C vitamini kaynağı olan beyaz lahana, aynı zamanda idrar söktürücüdür de. Bunun için yine lahana suyundan faydalanabilirsiniz.

iStock-1130703924

Lifli bir besin olan beyaz lahana, tok tutucu özelliğe sahiptir. Sindirim sistemi için değerli bir yiyecektir. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız diyetinize beyaz lahanayı dahil edebilirsiniz. Özellikle lahanayı çiğ bir şekilde tüketmek bağırsak hareketlerinin daha fazla hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Beyaz lahana, serbest radikallere karşı kalkan olur. Kansere karşı koruma sağlar, karaciğer yağlanmasına karşı ilaç olabilir. Beyaz lahana çorbasının kilo verme konusundaki etkisini daha önce duymuş olabilirsiniz. Evet, bu bilgi gerçekten doğrudur. Zayıflama süresince tüketilen beyaz lahana kilo vermeyi destekler, yağ yakımını hızlandırır.

iStock-1011135616 (3)

Mide, bağırsak ve akciğer kanser türlerine karşı vücudu toksinlerden arındırarak koruma sağlar. Son yapılan araştırmalar ise beyaz lahananın prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu ortaya koydu.

Kükürt yönünden zengin olan beyaz lahana bazı cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağladığı için cildi de bu sayede korumuş olur.

cilt

İçindeki potasyum sayesinde yüksek kan basıncını dengelemeye çalışır. Kalp damarlarının tıkanmasına engel olur. Ancak bunun için beyaz lahanayı zamanında, taze ve düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.

BEYAZ LAHANANIN GAZI NASIL ALINIR?

iStock-1038660622

Eğer beyaz halana yedikten sonra gaz sancısı çekiyorsanız bunun için önlem alabilirsiniz. Lahanayı pişirirken içine atacağınız bir tatlı kaşığı kimyon bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler