SPOR

CANLI

'Biz mi aptalız, yoksa onlar mı uyanık?'

Süper Lig'in 14. haftasında hakem kararlarının en çok tartışıldığı karşılaşma, 2-2 sona eren Gaziantepspor-Fenerbahçe maçı oldu. spor yazarı ve eski hakem Mustafa Çulcu, müsabakanın gözlemcisinin, hakem Serkan Tokat ve yardımcılarına verdiği notlar için gündem yaratacak bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı...

'Biz mi aptalız, yoksa onlar mı uyanık?'

Son 8 yılı FIFA olmak üzere, 22 yıl aktif hakemlik, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Başkanlığı, MHK Başkanlığı, UEFA, FIFA hakem gözlemciliği gibi daha çoğaltabileceğim hakemliğin pekçok kademesinde görev yaptım.

Lütfen birileri bana bunun şaka olduğunu söylesin. Yoksa kafayı kıracağım. Biz mi aptalız, yoksa onlar mı uyanık?

Bu saatten sonra bana kimse, 'Biz UEFA Konvansiyonu'na üye ülkeyiz' demesin.

Kimse bana gözlemciliği, hakemliği, dürüstlüğü, adaleti, emeğe saygıyı anlatmaya kalkmasın. İnanmamı da asla beklemesin. Sözün bittiği yerdeyim...

Şimdi MHK'den 2 hamle bekliyorum...

1-) Ya, oğlu Burak Şeker de ulusal hakem olan ve aynı dönemlerde hakemlik yaptığım arkadaşım Antalyalı gözlemci Adnan Şeker'in raporunu geçerli saymayıp ciddi ceza vererek küme düşürecek,

[Fenerbahçe maçı hakemlerine uçakta şok!](http://spor.mynet.com/fenerbahce/90010-fenerbahce-maci-hakemlerine-ucakta-sok.html)

2) Ya da, gözlemcinin verdiği bu notları doğru kabul edip geçerli sayıyorsa eğer; tüm ekibe bu hafta tekrar Süper Lig'de, hatta çok başarılı oldukları için Beşiktaş-Galatasaray derbisinde bile görev verecek.

Biz de bileceğiz ki o pozisyonları biz yanlış görmüşüz ve de bilmiyormuşuz(!)


YENİDEN KİTAPLARI AÇACAĞIZ!

Bariz gol şansı kriterlerini, ciddi faullü oyunun, şiddetli hareketin ne olduğunu, elle oynama kriterlerini, ele yüze, bileğe yapılan hareketlerin nasıl değerlendirildiğini, hangi hallerde penaltı verildiğini öğrenmek için yeniden kitapları açacağız(!)

[Hasan Ali'den kırmızı kart açıklaması](http://spor.mynet.com/fenerbahce/90074-hasan-aliden-kirmizi-kart-aciklamasi.html)

BU İKİ HAMLEDEN BİRİNİ YAPMAZSA MHK BİTER

Eğer bu iki hamleden birini yapmaz ise MHK'ye güven, saygı biter. Bu da MHK'nin iflası demektir.

Bakın duyduğumda, öğrendiğimde şok geçirdiğim Gaziantepspor-Fenerbahçe maçının gözlemcisi sayın Adnan Şeker'in verdiği notlar;

Maçın hakemi Serkan Tokat'ın notu 8.5.

Maçın kıdemli yardımcı hakemi Erdinç Sezertam'ın notu 8.4.

YİNE AYNI YARDIMCI; ENGİN ERDEM

Fenerbahçe'nin Alper Potuk ile attığı 2. gol öncesi Arrokoyo'nun ofsaytı bozduğunu doğru tespit edip pozisyonu oynattığı ve sonuçta bir gol olduğu için kıdemsiz yardımcı Engin Erdem'in notu +1 puan ile perçinlenerek 8.5. Maçın sonlarına doğru Marcal'ın Fenerbahçeli Markovic'in yüzüne yaptığı el hareketinde de 'faul, faul' diye hakemini ikaz eden ama hakemin faul vermediği, kartını çıkarmadığı pozisyondaki yardımcı, aynı yardımcı Engin Erdem.

Son dakikada Caner-Orkun mücadelesinde Gaziantepspor'un penaltısının verilmediği bölgede görevli 5.hakem Emre Atasoy'un notu 8.4.


ELLE GOLLÜ GÖRMEYEN YARDIMCIYA 8.4

Fenerbahçe'nin yediği ilk golde Arrokoyo'nun el ile topu arkaya aşırttığını göremeyen, Fenerbahçe'nin attığı ikinci golde Alper Potuk'un elini göremeyen 6. hakem Bülent Cenet'in de notu 8.4.

Maçın 4.hakemi Ceyhun Sesigüzel'in notu da 8.4. (hürriyet)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
PEKİ ALPER POTUĞUN ATTI GOLDEN ÖNCE ELLE DÜZELTTİĞİ POZİSYONU NİYE ATLADIN HAKEM KARDEŞ? YOKSA BEN Mİ GÖRÜP OKUYAMADIM ACABA? SONRA YİNE BİR POZİSYONDA FENERLİ OYUNCUNUN DİREKT AYAK BİLEĞİNE BASTIĞI GÖRÜNTÜYÜ DE ATLAMIŞSIN? EY GİDİ DÜNYA EY? BU MAÇIN MADURU KİM ACABA DERSİNİZ?
@northstar123 gerizekalı son cümlesine baksana bi ne diyor mal
@northstar123 CİN CONLUMUSUN OKUMAYI MI BİLMİYONYOKSA BEYİN FAKİRLİĞİMİ VAR
@northstar123 sonuna kadar okuduysan gorurdun 6. Hakem bulent cenet diye yazmis
@northstar123 haberi sonuna kadar okusan
@northstar123 Aynen sen okuyamamışsın tekrar oku
Adam yazmış ya gerizekalı
Bsjjsjjsjsjzjjzje
maçın maduru sensin galiba
@northstar123 belliki gs lısınız hoşunuza gitti değilmi. 1. golde elle oynama var Alper in attığı golde ele çarpma var ama diyelimki eliyle düzeltti iptal edilsin. Ama ilk gol önemlidir maçın akışını değiştirir hücum edecek takım öne geçince savunma yapmaya başlar.Canerin yaptığı penaltı markoviçe verilmeyen faule kızılması ile yapılan harekettir. yani faul çalınsa o pozisyon olmayacaktı. ama hakem fb gol atar diye korktuğu için vermedi. Ayrıca antep li chiuike nin cezasını erteleyenler bu maçı fb nin kazanmasını istemediler. gelecek haftaki gs-bjk maçındaki puan kayıplarını telafi ettiler.
@northstar123 KIÇIN İLE OKUDUĞUN İÇİNDİR HER HALDE...
canerin penaltısını ve alperin eliyle düzeltip attığı pozisyonuda koyaydınız ya neden taraflı haber yapıyosunuz ayıp ayıp
@eduega_17 gerizekalı evladı yazıyı iyi mi okumuyon sen adam onların hepsini söylüyor az okuda sonra yorum yap.
@eduega_17 haberi okuduguna eminmisin
@eduega_17 geri zekalı iyi oku..
@eduega_17 sığır yeminle sığırsın
Oyun Fenerbahçeye karşı oynanınca puan 8.4 de verilir 9 da verilir imdb gibi şeref yoksunları
Takım
O
Av
P
Geri Dön