SPOR

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'den Bakan Kılıç'a Rıza Kayaalp sorusu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu soru önergesi hazırlayarak, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a sorular sordu.

CHP'den Bakan Kılıç'a Rıza Kayaalp sorusu!

"Stadyumları olduğu kadar milli formayı, sporcu ahlakını da siyaset malzemesi yapanlara karşı da aynı hassasiyetli yaklaşımı göstermemenizin nedeni nedir?" diyen Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat KILIÇ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 11 Ağustos 2013 tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada "Stadyumları şiddetin, siyasi gösterilerin merkezi haline getirenler hukuki bedelini öder. Futbol taraftarı arasına siyasi nifak sokanlar bedelini öder. Kanunda bedeli neyse. Stadyumlar siyaset yeri değil "açıklamasında bulunmuştur.

Bu bağlamda,

1- Stadyumları olduğu kadar milli formayı, sporcu ahlakını da siyaset malzemesi yapanlara karşı da aynı hassasiyetli yaklaşımı göstermemeniziniz nedeni nedir? Gezi Parkı Olayları sırasında sosyal medyada sporcu ahlakı ile bağdaşmayan ırkçı ve toplumun bir kesimini kin ve nefretle tanımlayıcı ifadeler kullanan güreşçi Rıza Kayaalp'e milli forma verilmesini neden desteklediniz ve en azından uyarıcı hiç bir açıklamada bulunmamayı tercih ettiniz?

2- Rıza Kayaalp adlı sözde bir sporcuya hiç bir ceza vermemeyi uygun gören teşkilatınızın, daha sonra aynı sporcuya FILA tarafından sosyal medyada sarf ettiği ırkçı ifadeler gerekçe gösterilerek altı aylık uluslararası müsabakalardan men cezası verilmesi ile karşı karşıya kalması dolayısıyla uluslarararası spor birlikleri ve federasyonları nezdinde temsil ettiğiniz devletin, küçük düşürülmesine göz yummanızın herhangi bir izahı bulunmakta mıdır?

3- En son olarak Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Altın, Gümüş ve Bronz Madalya kazanan sporcularımız bulunmakta mıdır?

4- 14. Dünya Atletizm Şampiyonası için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptığı toplam harcama tutarı ne kadardır?

5- Uluslararası spor alanlarında ve müsabakalarda ülkemiz aleyhine giderek artan başarısızlıklar ve doping skandallarının sorumluluğunu Spor Bakanı olarak üstlenmeyi düşünüyor musunuz?"

Takım
O
Av
P

En Çok Aranan Haberler