YURTHABER

CHP’li Belediyenin Kütüphane Yaptığı 700 Yıllık Cami Ibadete Açıldı

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından çocuk kütüphanesine çevrilen 700 yıllık Demirci Köyü Camii, cuma namazı ile...

CHP’li Belediyenin Kütüphane Yaptığı 700 Yıllık Cami Ibadete Açıldı

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından çocuk kütüphanesine çevrilen 700 yıllık Demirci Köyü Camii, cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açıldı. Tarihi caminin açılması ile büyük mutluluk yaşayan mahalle sakinleri, camiye akın etti. Cemaat, caminin tekrar ibadethaneye çevrilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Demirci Mahallesi sakinleri, cuma namazında eski camiye akın etti. Büyük mutluluk yaşayan cami cemaati, şöyle konuştu: "Böyle bir tarihi yapının tekrar ibadete açılması Demirci halkını mutlu etti. Çünkü ecdattan kalan bir mirastı bu. Restorasyonunda, açılmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun. İlk cumamızı da burada kılacağız, çok memnunuz. Çok mutluyuz. Çok eski bir cami."

Cami görevlileri ise Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osmangazi'nin küçük oğlu Alaaddin Bey tarafından yapılan caminin yeniden ibadete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Caminin ibadete açılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden görevliler, eski camilerde namaz kılmanın ayrı bir haz verdiğini dile getirdi. Bugünden itibaren vakit namazlarının eski camide kılınacağı, cuma namazlarında ise her iki caminin kullanılacağı ifade edildi.

CAMİNİN ASLINA DÖNME SÜRECİ

Demirci köyünün, 1989 yılında Nilüfer Belediyesi'ne katılması üzerine belediyeye devredilen tarihi cami, 2011'de restore edilerek çocuk kütüphanesine çevrilmişti. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, caminin aslına uygun kullanılması amacıyla Kasım 2011'de camiyi CHP'li belediyeden devraldı. Yapılan ihtarlar neticesinde, 1 Nisan itibariyle boşaltılan cami Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredildi. Vakıflar, henüz anahtarını almadığı camiyi müftülüğe devrederek, ibadete açılmasını sağladı. Bursa Müftülüğü ise vakit kaybetmeden dizayn ettiği camiyi bugün cuma namazı ile birlikte ibadete açtı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın