YURTHABER

Çorum'un yarım asırlık rüyası 'Kırkdilim Geçişi' törenle açıldı

Çorum-Laçin-Osmancık Yolu Kırkdilim Geçişi, yarım asırlık bekleyişin ardından törenle açıldı. Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım...

Çorum'un yarım asırlık rüyası 'Kırkdilim Geçişi' törenle açıldı

Çorum-Laçin-Osmancık Yolu Kırkdilim Geçişi, yarım asırlık bekleyişin ardından törenle açıldı. Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.
Kırkdilim Geçişi, 3 yıl süren zorlu çalışmanın ardından tamamlanarak Ulaştırma Bakanı Yıldırım tarafından trafiğe açıldı.
Törende konuşan Yıldırım, milletvekilleri tarafından Kırkdilim yoluna davet edildiğini ve geldiği zaman yolun ne kadar önemli bir geçit olduğunu fark ettiğini; ihmal edildiğini gördüğünü belirterek, şunları söyledi:
"Zor coğrafyayı görüp 'olmaz bu iş' deyip hep ertelendiğini bir kez daha fark ettik ve burada şantiyede karar verdik; 'burası mutlaka yapılacak, ne kadar zor olursa olsun zorlukların üstesinden gelinecek, Kırkdilim yolu Çorum-Laçin-Osmancık'a bağlanacak' dedik." diye konuştu.
Yıldırım, 2023 hedeflerini hatırlatarak, "Şimdi bizim hedefimiz 2023'te Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ülkesinden biri yapmaktır." dedi. Yıldırım, "Yeter ki birliğimiz, dirliğimiz, beraberliğimiz bozulmasın şu ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya devam etsin. Onun gölgesinde başaramayacağımız, yapamayacağımız hiçbir iş yoktur." ifadelerini kullandı.
Yıldırım, yapılan yollar sayesinde trafik kazaları sonucu ölümlerin yüzde 65 oranında azaldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:
"Bu yollar olmasaydı vay haline bu ülkenin. Arabalar tespih tanesi gibi arka arkaya dizilecekti, gidebilirse aşk olsun. Allah'a şükür yaptığımız bu bölünmüş yollar sayesinde kazalarda ölen vatandaşlarımızın sayısında yüzde 65 azalma oldu. Bırakın bu azalmaları eğer bir insanın hayatını kurtarmaya bu yollar vesile olduysa bu cihana bedeldir. Bize yeniden görev verilince dedik ki 'sıcak odalarda, tüylü koltuklarda değil gidelim şantiyede devir teslim yapalım'. Kırkdilim'i de yapalım dedik. Şimdi de açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun."
Bakan Yıldırım, "Çorum'da, Ağrı'da, Iğdır'da, Hakkari'de, Şırnak'ta, Sinop'ta 780 bin kilometrekare vatan toprağına 'yol açalım, insanımızın yolunu açalım' diyen bir Başbakanımız var. Recep Tayyip Erdoğan var. Dillere destan olmuş, efsaneye dönmüş. Kırkdilim'i de dize getirdik mi, bu dağları aşağıya indirdik mi? Evvelallah azmedince oluyor, uğraşınca oluyor. Ne diyor bir Amerikan atasözü: Zor olan hemen yapılır imkansız biraz zaman alır." diye konuştu.
Yıldırım, 8 yeni havaalanı daha yapılacağını belirterek, Şırnak'a, Hakkari'ye, Bingöl'e, Iğdır'a, Ordu, Giresun arası denizin içerisine de havaalanı yaptıklarını sözlerine ekledi.
Yıldırım, "Bu yol aynı zamanda 'b' yolu dediğimiz yedek yoluna da çıkıyor, oradan Sinop'a da çıkıyor, Karadeniz'e de çıkıyor. Aşağıya iniyor Yozgat, Niğde, Mersin, Adana'ya kadar bütün güney, kuzey koridorunu rahatlatan bir yol oluyor. Yol açmak çok önemli. 'Yolun açık olsun' diyoruz. Yol medeniyettir. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Şimdi bölünmüş yolları yaptık. Türkiye'nin her tarafında bakın 79 senede yapılmış bölünmüş yol 6 bin kilometre. 9 yılda yaptığımız yol miktarı 14 bin 300 kilometre. İşte iş yapmak budur, işte millete hizmet budur. Biz her zaman şunu söyledik. Millete efendilik sökmez, millete hizmet lazım. Bu millete hizmet eden zaten bu milletin efendisi olur. Onun için çalışıyoruz, çabalıyoruz." dedi.
Bakan Yıldırım, daha sonra beraberindekilerle yolun açılışını yaptı. Açılış sırasında havai fişekler atılırken, onlarca balon da Kırkdilim semalarına bırakıldı.
Açılışa; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra Çorum Valisi Nurullah Çakır, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Çorum milletvekilleri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bakan Yıldırım, daha sonra işçiler ve vatandaşlarla şantiyeye kurulan alanda iftar yemeği yedi.
Yıldırım, daha sonra Ankaraya hareket etti.