MAGAZİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müge Anlı'da

atv'de Müge Anlı'nın uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü 'Okuma yazma bilmeyen kalmasın' seferberliğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müge Anlı'da

Birçok sosyal sorumluluk projesi ile de adından sıkça söz ettiren, Müge Anlı ve ekibi okuma yazmabilmenin önemine vurgu yapmaya devam ediyor. Müge Anlı bu defa da canlı yayında okuma yazma seferberliği başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, canlı yayında okuma yazma seferberliği başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir kampanya olur da bizim buna destek vermememiz düşünülebilir mi? Milli Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere, ilgili tüm kurumlarımıza bu kampanyayla ilgili talimatları verdik. İmkanlarımızı da seferber ettik. 'Biz de bu seferberlikte varız' diyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ATV'de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programına Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi'nden video konferans aracılığıyla katıldı.

Anlı'nın öncülük yaptığı okuma yazma seferberliğini canlı yayında başlatan Erdoğan, Anlı'nın okuma yazma seferberliği konusundaki gayretlerini en başından beri yakından takip ettiğini belirtti. Erdoğan, "Böyle bir kampanya olur da bizim buna destek vermememiz düşünülebilir mi? Milli Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere, ilgili tüm kurumlarımıza bu kampanyayla ilgili talimatları verdik. İmkanlarımızı da seferber ettik. Biz de bu seferberlikte varız diyoruz." dedi.

0x0-cumhurbaskani-erdogan-muge-anlida-okuma-yazma-seferberligi-baslatti-1517473203547

- "Bu kampanyaya destek verileceğine inanıyorum"

Milletten destek beklediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu tür kampanyalarımızla eğitim öğretim konusundaki eksiklerimizi önemli ölçüde giderdiğimizi düşünüyorum. Geçmişte çok yüksek oranlarda olan okuma yazma bilmeme düzeyini sıfıra indirene kadar bu çabalarımızı sürdüreceğiz. Aslında 2003 yılında eşimle birlikte Şanlıurfa'da başlattığımız 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla bir adım atmıştık. Bu adım gerçekten meyvelerini verdi, veriyor."

Ekranda okuma yazma seferberliği konusundaki davete icabet eden vatandaşları görünce heyecanının arttığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin okuma yazma kampanyaları konusundaki hassasiyetini bildiklerini, bu kampanyaya da her türlü desteğin verileceğine inandığını söyledi.

Türk halkının okumaya, yazmaya ne kadar hasret olduğunu programda bizzat dinlediklerini belirten Erdoğan, "Vatandaşlarımız, taleplerini Milli Eğitim Bakanlığımıza, valiliklerimize, kaymakamlarımıza, muhtarlıklarımıza iletebilirler. Kurumlarımız, bu talepler doğrultusunda gerekli hazırlıkları ve planlamayı yapıp kampanyaya dahil olacaklardır. Bizim için en büyük mükafat, bu tür kampanyalarla okuma yazma öğrenmesine vesile olduğumuz her bir vatandaşımızın sevincine ortak olmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

- "Diploma töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyarız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle hayırlı bir işe vesile olduğu için Müge Anlı'ya teşekkür etti.

0x0-cumhurbaskani-erdogan-muge-anlida-okuma-yazma-seferberligi-baslatti-1517473210576

Anlı'nın "Hayalimde büyük diploma törenleri var ne dersiniz?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Memnuniyetle. Bu tür büyük organizasyonlarla diploma törenlerini birlikte icra etmemiz, sadece bizi değil, tüm milletimizi sevindirecektir. Özellikle de ülkemizde hala 2,5 milyonun üzerinde insanın okuma yazma bilmiyor olması, bu tür kampanyaların önemine işaret ediyor. Üstelik bu sayının kayda değer bir bölümü, İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizde bulunuyor. Okuma yazma kurslarıyla yılda ortalama 100 bin vatandaşımızın önünde yeni bir dünya açılıyor. Medya kuruluşlarımızın ve sizler gibi medya mensuplarımızın bu konuya gösterdikleri hassasiyet sayesinde bu sayıyı daha da artırabiliriz. Şubat sonu mart ayı başında ders başı yapacak olan yavrularımız ve tüm vatandaşlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz. Fevkalade mani çıkmadığı takdirde, inşallah diploma töreninde şahsen veya burada olduğu gibi canlı bağlantıyla, sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyarız. Bu vesileyle bizleri ekranları başında takip eden tüm vatandaşlarımıza sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

- "Hedefimiz, vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenebilmesini sağlamak"

Emine Erdoğan ise bu seferberlikte yıllardır var olduklarının altını çizerek, "Ülkemizin bu derin yarasının tedavisine katkı sağlamak için bizzat başlattığımız ve başarıyla neticelendirdiğimiz kampanyalar bulunuyor." diye konuştu.

Sadece "Ana Kız Okuldayız" kampanyasında sertifika verilenlerin sayısının 1 milyon 832 bin olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, "Sizler gibi kıymetli arkadaşlarımızın yürüttükleri kampanyalara her türlü desteği verdik, veriyoruz. Hedefimiz, kadınıyla erkeğiyle tüm vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenebilmesini sağlamaktır. Size de böylesine önemli bir konuya hassasiyet gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

- "Destekleyeceğinize emindim"

Programın sunucusu Müge Anlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "Bize okulda öğretilen, 'Seferberliği, Cumhurbaşkanı başlatır.' Konuk olan kişilerin yaşadığı acziyeti görünce, bunun seferberliğe dönüşmesi ve Cumhurbaşkanının başlatması gerektiği fikri tamamen benim burada spontane söylediğim bir şeydi. Ama sizin destekleyeceğinize o kadar emindim ki çok teşekkür ediyorum." dedi.

Bunun gerçek anlamda bir seferberlik olacağını belirten Anlı, "İki gün önce Müsteşar Yardımcınızla bir görüşmem oldu. Bana söylenen şu. 'Sizin verdiğiniz direktiflerle tek bir kişi dahi kursa yazılmak isterse, biz ona sınıf açacağız. Tüm gücümüzle seferber olacağız.' Sizin direktifleriniz sayesinde oldu." diye konuştu.

Emine Erdoğan'ın desteğine çok ihtiyaç duyduklarını dile getiren Anlı, "Haydi Kızlar Okula", "Anne Kız Okuldayız" kampanyalarının büyük ses getirdiğini hatırlattı.

Kız ve erkek öğrencilerinin okullaşma oranının neredeyse eşitlendiğini ifade eden Anlı, şunları söyledi:

"Emine Hanım da okuma yazma seferberliğinde hanımlarımıza teşvik açısından inanıyorum ki yanımızda olursa biz bu işin üstesinden geliriz. Biz halk olarak hazırız, cumhurun başı da 'Ben de varım' dedikten sonra üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir güçlük yok."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
adam gibi adamsın müge abla sen bu ülkeye hizmet ediyorsun digerleri gibi evlendirme adı altında fuhuş yaptırmıyorsun eli öpülesi kadınsın allah yolunu açık etsin
Neden herkes ayağa kalkıyor ? Oturarakta alkışlanır tebrik edilir.
E hani Türkiye çağ atlamıştı,2018 yılındayız okuma yazma seferberliği ilginç
Geri Dön