SPOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yabancı sınırı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV Spor'da Murat Kosova ve Rıdvan Dilmen'in sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbol kamuoyunu meşgul eden yabancı sınırı konusunun 2019 yılı sonrasına yönelik çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporcu yetiştirmek için Türkiye'de şartların son derece elverişli olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yabancı sınırı açıklaması

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları;

Fatih Terim Stadyumu'nda halkımla bu ekranlardan seslenmek mutluluk verici. Futbola 15 yaşında mahalle takımında başladık ve orada çabuk yükseldik. Sokak arasında kağıttan futbol topu yapar ve onunla oynardık. Mahalle takımındaki yükselişimiz çabuk oldu.

14 yaşında başladım. Kısa sürede amatör takımda oynamaya başladım. Erokspor'da oynuyordum, gole çok yakındım. Erokspor'dan Camialtı'na transfer oldum ve 7 sene Camialtı'nda oynadım. İstanbul Amatör karmasına seçildim. Yasin-Gökmen Özdenak'ın kardeşleri Doğan da bizim amatör karmamızdaydı.

Daha sonra ise İETT'ye transfer oldum. Orada iş imkanı da doğdu. O da iyi bir takımdı. Bir 7 sene de orada oynadım. Sürekli grup şampiyonu olan bir takımdık.

'BABAM OKUMAMI İSTİYORDU'

Son yılımı da semt takımımız Erokspor’da geçirdim. O zamanlar çim saha yoktu tabi, düştünüz mü deriniz kazınırdı. Mesela Şeref Stadı, toprak saha. O zaman duşlar bile aman yarabbi! Nasıl duşlar olduğu malum. Babam okumamı istiyordu. Futbola gittiğimi bile çok sonra öğrendi. Amatör kümede ilk zamanlar başkalarından ayakkabı alırdık. Ben markalı kramponlar ile çok sonraları müşerref oldum. Nerdeee, o zamanlar Dinyakos Krampon vardı. Onu da ödünç alır giyerdik.

'BİR KERE KIRMIZI KART GÖRDÜM'

Bir kere kırmızı kart gördüm. Çok da aslında ciddi bir şey değildi. Anadolu Hisarı'nda yanılmıyorsam Yıldız'la oynuyorduk. Takım kaptanıydım. Onun verdiği itiraz üzerine itiraz ettim çıkarttı bana kırmızı kart gösterdi. Hayatımda bir kırmızı kart var odur.

Erokspor’dayken anacığım formamı evde yıkardı, kuruturdu. 'Niye oynuyorsun, bak çamur olmuş' falan hiç yok. Alır yıkar, hatta daha da ileri gider ütüler, formamı bana verirdi. Alır yıkar, ütüler ben de formayı kulübe götürür teslim ederdim.

'DÜNYAYA MESAJ VERMELİYİZ'

Statlardaki ibadethane eksikliği giderilmeli. Arkadaşlarıma her zaman söylerim, havalimanlarında mescit muhakkak olmalı ki, var; Hristiyan ve Musevi insanların da ibadet edebilmesi için açığın giderilmesi lazım. Biz Dünyaya bazı mesajlar verelim. Siz her ne kadar bu işlerde samimi değilseniz de, bizim dinimiz bunları yapmamızı tavsiye ediyor. Biz de bu tavsiyenin gereğini yerine getiriyoruz. Biz de ırkçılık yasak zaten. Dinen yasak. Yapanlar var o ayrı.

YABANCI KURALIYLA İLGİLİ...

Yasa neyi emrediyorsa, şüphesiz ki bütün kulüpler onu yapıyor. Bizim futbol kulüplerimiz, futbolcuyu niçin hazırlar? Milli Takımımız için hazırlar. Milli Takıma hazır olabilmek için bir defa oyuncunun oyun saatinin, oyun dakikasının miktarının fazla olması lazım.

'YABANCI KURALI İÇİN 2019 YILI SONRASI...'

Şu anda yurt dışındaki lejyonerlerimizi almak suretiyle, takım oluşturmaya çalışıyoruz. 2019'dan sonrasıya yönelik Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tüm kulüplerle oturup masaya yatırmalı ve bundan sonraki süreci nasıl sürdürelim, yürütülem konusunda durmalarında fayda var.

Yabancı futbolcu hiç olmasın mantığı yanlış. Onların da bizim futbolumuza katacakları çok şey var. Tribünlere ayrı bir canlılık, hareket getirecektir. Bunları görmezden gelemeyiz.

DEVŞİRME SPORCULAR

İngilizler, Fransızlar oynatıyor. Keşke kendi tohumlarımızdan, topraklarımızdan yetişse; ama bu olmuyorsa, bu dünyanın da bir gerçeğiyse buna da tamamiyle ters bakmanın bana göre pek faydası olmaz diye düşünüyorum.

Mesele Naim Süleymanoğlu, Halil. Geldiler ve Türkiye'ye sınıf atlattılar, bir dönüşüm, değişim yarattılar. Bu türler olduğu zaman, onlar da birilerini çekiyor. Bunlara karşı değilim.

'OYUNCU YETİŞTİRMEMİZ İÇİN ZEMİN MÜSAİT'

Milli ve yerli noktasında maalesef hedefi vuramıyoruz. Türkiye'nin sorunu fiziki mekanlar sorunu değil. Türkiye bunu aştı. Hidayet kardeşim ile de konuşuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı'mız ile beraber, süratle kapalı spor salonlarına öncelik verelim ve bunları geliştirelim. Bunları yapmamız lazım. Şu anda 80 milyon nüfusumuz var. Bir Sırbistan veya Slovenya'ya bakın. Bunlar nasıl bu mesafeyi katettiler. Bu işi görüşerek, örneklemeler yapmak suretiyle... Demek ki bizim zemin müsait. Zaten şu anda lisanslı sayısı dönememizde çok arttı. Rakamlara bakarsak, çok ciddi bir artış var. Bu artış devam ediyor.

'LİSANSLI SPORCU SAYISI 10 KAT ARTTI'

2002'de göreve geldiğimizde 848 bin olan lisanslı sporcu sayısı, şu anda 8 milyon 105 bin. 1'e 10... 10 kat arttı. Amerika'da falan dikkat edilirse, kolojler işin başını çekiyor. Bütün projelerde orta öğretimde ve ünivertitelerde bunu yaygınlaştırmaların hesabı içerisindeyiz. Üniversiteler arasında da bu müsabakaların yapılmasını istiyoruz. Okul spor faaliyetlerine katılan sayının 2011'de 529 bin, 2017'de 2 milyon 225 bin. Keşke 2002'yi de çıkarabilsek. Rakam o zaman daha geri gidecek. Ortalama 1'e 10 gibi bir artış söz konusu.

Hidayet kardeşimle bir şeyi daha konuştum. Belediyelerle irtibatları kuracaksınız ve mahalle aralarına potaları kuracaksınız. Gençler gelsin ve oralarda basket atsın.

'MİLLİ FORMA TERCİHİ FEDERASYONA AİT'

Milli takım forması hakkında takdir benim değil. Takdir TFF'de. Şimdi bir de sponsor var. Klasik olarak geçmişteki formalarımızın hakikaten çok daha farklıydı. Biz yine de oralara takılmaktan çok, bunlar çok çok farklı TFF'nin özellikle tercihi kendine ait.

ALSANCAK STADI'NDA MUSTAFA DENİZLİ SÜRPRİZİ

Alsancak Stadı'nın adı Alsancak Mustafa Denizli Stadı olabilir. Niye olmasın? Ben Mustafa hocayı Altay'da tanıdım. Yakışır. Sol ayağı tartışılmaz zaten. Yerliler arasında kornerden gole en yakın olanı Mustafa Hoca'ydı...

'İZMİR'DEN İKİNCİ TAKIM LİGE GELEBİLİR'

Ankara'ya, nasip olursa, yakışır bir stada başlıyoruz. Hazırlıklar yapılmış vaziyette. Göztepe İzmir'e farklı bir heyecan getirmiş vaziyette. Bu heyecan belki İzmir'den ikinci bir kulübün Süper Lig'e çıkmasını getirebilir. Ankaragücü geliyor şimdi. Belki gelecek sene Süper Lig'de olacaklar.

'KULÜPLER PARAYI İYİ YÖNETMELİ'

Kulüplerin, gelir gider tablosunda bana göre iş biraz da paranın yönetimindedir. Başarıda bir şeyi çok çok önemserim. Parayı çok iyi yönetmek lazım. Parayı da çok iyi yönetene vermek lazım. Eğer parayı iyi yönetmede sıkıntı olursa orada geri gidersiniz. Ama iyi yönetilirse para o zaman onunla hem kaliteyi satın alırsınız hem de para kendi kendini üretir.

Sponsorlar, güçsüz ekiplerle de birliktelik oluştursa sporda rekabet artacak.

'FAIR PLAY'İ BAŞARAMADIK'

Türkiye’de artık futbolun girmediği il kalmadı. Her haftasonu futbolda büyük bir coşku yaşanıyor. Bir defa bu çok güzel.

Futbolun insanlarımızın kaynaşması için en önemli silahlarımızdan olması lazım, buna da fair-play deniyor. Ne yazık ki, bunu başaramadık. Kadınların statta gelmesini temin için de adımlar atıldı. Milletimden özellikle fair play kurallarına uymalarını, burada hep beraber bu işe hazırlıklı olmak lazım. Biz bu üç neticeyi bilerek stada gidiyoruz. İş oyundur. Oyunun zevkini tatmak için gidiyoruz.

Bayanların gelişi statlardaki tribün özellikli anarşisini minimize eder; çünkü bayanlar var. Orada rahat rahat küfür edilmez.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
ADAMIN MAYDONOZ OLMADIĞI BİR KONU YOK.
cuhurbaskani oldugu icin olabilirmi...
zorunamı gitti ?
@habban zorumuza gitmedide önce gitsin mahvettiği ekonomiyi düzeltsin okadar biliyorsa esnafın çifçi kan ağlıyor bunlar görülmesin diye suni gündem yaratmak boşuna
@mozturk34 üleke de ki yabancı sınırı mı futbol daki yabancı sınırı mı
sistemin olmadığı yerde adamlar olur....????????????
lan gerizekalılar. Cumhurbaşkanı olmasıyla ne alakası var. Trump haftada en az bir kez çıkıp amerikan futbol ligiyle ilgili açıklama yaptığını gördünüz mü ? Kaldı ki adamlar artık kendilerini sorunlarını halletmiş uzaya çıkıyorlar artık. senin ülkende işsizlik almış başını giderken, asgari ücretle bir ailenin geçindirilmesi imkansız iken, çocuklar tecavüz ediliyorken, onca masum hapishanelerde suçsuz yere yatıyorken, her geçen gün türk lirası değer kaybediyorken sen anca yorum yap burada gerizekalılar sizi. Mal kafalılar. Tüm sorunlar bitti bir bu kalmıştı. Adamların keyfi yerinde tabi.
@habban senin gibi cahil deil ulkesinin her derdine dermean olmanın pesinde her konuda bilgisi var zeki insan
@habban omurga meselesi.
@sezgineren1907 ondan değil bence sağlıkla ilgili olabilir..
@habban Ülkedeki yabancılardan bahsedeceğine sehven futboldaki yabancı demiş bulunmuş, bunda çok haklı. Sınır koymaksızın T.C. vatandaşı olmayan hepsini kapı dışarı etmeli.Ülke böylece huzur bulur, halk refah görür ve terör son bulur.Sen bu konuda fikir ver, sayın reis.
dahi adam ya milleti kandırıyor. bir şeyi de bilme yok dr. müh. avukat yok. koyunlardan dada çok iyi anlıyor.
sizin gibi mallari anlamadi bi
@bahaddin1986 senin gibi mallar anlıyor ya. eşek gözlüğü ile bakmaya devam et.
@bahaddin maldan anlar bak seni anlamış kamil bu parti bunlar olmasa kimden oy alacak ver bunlara mehteri alayı tavan yapsın
Benzin 6 Tl'ye dayanmışken Akp'nin hala seçim kazanacağını düşünmesi neyle açıklanabilir..
mazot 5 i geçti diyom reis, ordamısın, çocuk
HE HEEE....HER ŞEYİ TEK KENDİ BİLEN..--BİR BİLEN--..?!!..
hiçbir ülkede cumhurbaşkanı spora karışmaz senin spor bakanın yokmu? ne iş yapar
Hah... parmaklamadigin bi burası kalmıştı. Koskoca devleti hallettin, futbol kaldı.
keşke futbolcu olsaymışın be!!!şimdiye çoktan jübile yapmıştın..teknik trekrör olumuş, bir de arabistan takımlarından biriyle anlaşmıştın..biz de sen de rahat ederdik
ey amerika çabuk doları indir der. şimdi iner mazota 3,5 tl ye sizin karşınızda dünya lideri var. araba yaptıktan sonra cep telefonu yapacağ. ata bile binmeyi bilmiyorum ne yani
yahu bir şeyi de bilme ya zannedersin gökten zembille inmiş bunlar ailece her gün bir konuda millete emir verip duruyorlar dün kadın uzmanıydı bu gün spor uzmanı yarın ekonomi uzmanı ondan sonraki gün savaş teknikleri uzmanı vs. vs. uzayıp gider uzmanlıkları
Koyun, her sene aynı partiye verip kaybedenlere denir. Bilginize.. .
koyun güdülene denir
HELAL BE REİS KİM TUTAR SENİ YOLUN AÇIK OLSUN
Tek adam değil'de nedir bu? ülkenin bütün sorunları bitti, herşey güllük gülistanlık iş spor'a kaldı ne diyelim maşallah.
peki kulüpten kulübe transfer oluyordunuz hangi ara ünüversite okudunuz neden hiç ünüversite anılarınızdan bahsetmiyorsunuz.
tvye çıkmak hastalıgı var normal bir durum
helal olsun be Reis. Kulüp başkanı olsan, Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu kimse senin elinden alamaz. Yoluna kurban, Allah'ına kurban ADAM İZİNDEYİZ...
süpersin be reis
Piyasada iş yok para dönmüyo mazot 5.60 olmuş dolar 3.88 siz hala neyi konusuyorsunuz!
Ağzı olan konuşuyor derlerya burdaki muhalifler reise muhalif değiller herşeye karşılar çünki bunlar kendini sevmiyor başarılı insanlara alerjileri vardır çünki ezikler başarısızlar başardıkları tek şey muhalefet olmak başarısızlıkların partisi ezik partisi başındaki zaat mall olunca altıda odun oluyor. şimdi susun reisi dinleyin nede olsa bizim reisimiz.
sözü evirdin çevirdi getirdi mültecilere vatandaşlık verecek ya yok yabancıyı milli takımda oynatalım ALLAH tan tek dileğimiz sizden biran önce kurtulmayı nasip eylesin sayenizde ülkeden nefret eder duruma geldik
@mert0702ak t.c. koyunlar azdı birde suriye dn getirdi
yabancı sınırı suriyeliler için de gelsin.deaş bitti.artık ülkelerine geri dönsün tüm suriyeliler.
el atmadıgın karıştırmadıgın burasımı kaldı ???
He deyin geçin.SENARYOLAR BAYATLADIKÇA YENİ ROLLER ÇALIYORUM ZANNEDİYOR AMME MİLLET UYANDI GAYRI.
hiç bir şey okuyup incelemeden herşeyi bilen ulu manitu.
cumhur cumhurlugunu.spor bakani kendi gorevini.polis polisligini.asker askerligini yapmali bu ulkede.iste sen oturdugun yerden cam filmine karisip bu isi yapani ezersen.teogu kaldirip sirf sirin gozukmek icin onuda eline yuzune bulastirip.meog yapip egitimcileri ve egitimi kitlersen...otv zammini danisikli dovus ile sirincilik oynayip 40 i 25 e indirip insanlari ohh be 25 bari oldu diyip yuzde 25 zamma tesekkur ettirirsen...daha dun ataturke ayyas diyip sövmeden beter edip bugun teskilatini anitkabire gonderirsen inandiriciligini yitirirsin.oyun oynadigin anlasilir.tabi.....
sus artik ya susssssssss
Birinin HERŞEYİ BİLİYORUM DEDİĞİNDE bilinizki O HİİİÇ BİRŞEY BİLMEYENDİR. Zaten kendiside sıklıkla ALDANDIĞINI-YANILDIĞINI VE ŞEHİRLERE-ŞEHİRLİLERE İHANET ETTİĞİNİ İTİRAF EDİYOOR. Pekiii bu hala nasıl başta duruyor derseniz AYNEN SSCB deki gibi BEYİN YIKAYARAK.BASINI HEGOMONYASI ALTINA ALMIŞ DURUMDE.ÖZGÜR BASIN BİR ELİN İKİ PARMAĞINDAN FAZLA DEĞİL.
Stada gelen adam namaza mı gidecek? Ne alaka anlamadım... Stadyumların etrafında yüzlerce cami var orada kılıp gidemiyor mu maça?
15 yılda sıfırdan başlasanız ve sisteminiz olsaydı İZLANDA GİBİ BAŞARILI OLURDUNUZ.Amma CEHALET,EGO-GURUR-KİBİR-VE NASİHATE TIKALI CAHİLLİĞİN NETİCESİ bu tablo.
Ya Sayın CB bir şeyden de eksik kalın Allah aşkına!
maydanoz olmadığın bişey kaldımı? herşeye elini atacaksan bakanlıklar ne işe yarıyor kapat gitsin
eflasyonu söyl faizi söylemilleti nasıl kuru soğana mahkum ettin onu söyle millet aç emekliye30 tl zammı nasıl rev görüyorsun onu söyle
nasıl bir okul okumuşsa bilmediği konu yok:)
onadamı el attın
HAH İŞTE BU BENDE BEKLİYORDUM BU KONU HAKKINDA NE ZAMAN KONUŞACAK ALOOOO BENZİN MAZOTTAN EKMEKTEN ETTEN ZEYTİNDEN VERGİDEN ASKERİ ÜCRETTEN ZAMLARDAN KONUŞ BIRAK BU YABANCIYI CART CURT İŞLERİ YEMİYORUZ ARTIK
abi bu sporun bakanı yokmu ya
koyunlardan fazla altın çıkmadı.inşalla hiçederler.
Bi el atmadığı futbol kalmıştı ekonomi günden güne kötüye giderken nekadar gereksiz konuyla gündemi meşgul etme çabalarınız boşuna deniz bitti ve bunu herkes gördü
Bugün Türkiye de alt yapılar yetersiz..Bir çok il ve ilçeler Birkaç büyük kulube hizmet ediyor..Liglerde olmıyan illerimiz var..Adları var kendileri yok..Büyük şehirlerde stadlar var..Küçük kentlerde paralı çadır sahalar var..İlçelerde bunlarda yok..Yani alt yapı hüsran...
ben senin halkın değilim ben değil sırt çevirdiği %50 den fazla bir kesim değil.Tüm devlet imkanlarını kime yönlendiriyorsan halkın onlar senin
Diğer Haberler