Dişi yusufçuk böceklerinin erkeklerden kaçmak için bulduğu yöntem şoke etti!

Erkeklerden kaçmak için ilginç bir çözüm bulan dişi yusufçuk böcekleri sizi de şoke edecek! İşte o yöntem...

Dişi yusufçuk böceklerinin, erkeklerden kaçabilmek için ölü taklidi yaptığı anlaşıldı.

Bu ilginç davranış şeklini, İsviçre'deki Zürih Üniversitesi'nde çalışan Rassim Khelifa fark etti. Khelifa bu davranışı, İsviçre Alpleri'ndeki ortak avcı yusufçuk böceği (moorland hawker dragonfly) üzerinde çalışırken keşfetti. Hayvanı gözlemlerken, erkek böcek tarafından kovalanan dişinin yere atladığını gördü.

ÇALIŞTIĞI 10 YIL BOYUNCA İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEYE ŞAHİT OLDU

Böcekler üzerinde çalıştığı 10 yıl boyunca böyle bir davranışla karşılaşmayan Khelifa, şaşırdığını söyledi. Kendini yere atan dişi böcek, erkek böcek gidene kadar hareketsiz bir şekilde bulunduğu yerde kaldı. Diğer yusufçuk böceklerinden farklı olarak ortak avcı yusufçuk böcekleri, onlar yumurtalarını korurken erkekler onları korumadığı için, taciz riski altında kalıyorlar.

Bu yumurtaların tümü, sadece bir cinsel ilişki ile bile döllenme potansiyeline sahip. Ve daha fazla cinsel aktiviteyle birlikte, dişilerin üreme yollarına zarar verme potansiyeline de sahip. Bu süre zarfında Khelifa, böceklerin göletlere yakın, sık yeşilliklere doğru geri çekildiğini gözlemledi.

31 DİŞİDEN 27'Sİ ERKEKLERDEN KAÇIYOR

Khelifa, 31 dişiden 27'sinin, erkeklerden kaçınmak amacıyla kendi ölümlerini gerçekleştirdiğini ve bu girişimlerin 21'inin başarılı olduğunu gördü. Bununla birlikte aslında gerçekleştirilen bu uygulama oldukça riskli.

İspanya'daki Vigo Üniversitesi'nde çalışan Adolfo Cordero-Rivera'ya göre bunun nedeni, yüksek hızda uçmanın da buna dahil olması ve sadece yusufçuk böceklerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde yaşanması.

Cordero-Rivera aynı zamanda şunu da söyledi: "Dişiler, sadece erkek tacizi aşırı yoğun olduğu için bu şekilde davranıyordur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
elbette Allahın düzeni bunu araçtırmasaydılar sen nereden bilecektin boş boş konuşuyor yorum yapıyorsun bilim niçin var kuranı Allahın ilminin ne kadar sonsuz ve kusursuz olduğunu kanıtlamak için var
düzen bu yani yenimi bulmuşlar
kaçan hep kovalanır ve kaçan genelde hep ölü taklidi yapar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler