Dulavrao otu nedir, Dulavrat otu faydaları nelerdir?

Yüzyıllar öncesinde sağlık amaçlı kullanılan dulavrat otu, zengin içeriği sayesinde birçok sağlık sorununa şifa oluyor. Soğuk algınlığı, romatizmal rahatsızlıklar ve hatta kanser hastalığı için de kullanılan 'dulavrat otu nedir, dulavrat otu faydaları nelerdir?' başlıklarını sizler için detaylandırıyoruz, buyursunlar.

Dulavrao otu nedir, Dulavrat otu faydaları nelerdir?

Papatyagiller familya ailesine ait olan dulavrat otunun Latince ismi Arctium lapa'dır. Nemli bölgelerde yaşayan bu şifalı ot, birden fazla sağlık sorununa karşı kalkan olur. Soğuk algınlığı, romatizmal rahatsızlıklar ve kanser tedavisinde kullanılan dulavrat otu, ciltte de adeta botoks etkisi yaratıyor.

DULAVRAT OTU FAYDALARI NELERDİR?

SEDEF HASTALIĞI VE AKNELİ CİLT İÇİN ETKİLİ

iStock-1000063948

Otta bulunan sülfirin maddesi, sedef ve akneli ciltlerde olumlu etkiler göstermektedir. Dulavrat otunda östrojen hormonu içeren lignanlar, polifenoller ve sülfür içeren bileşenler bulunur. Bu sebeple cilt hastalıkları için oldukça etkilidir. Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan dulavrat otu, yüzyıllar önce başka bitki kökleriyle karıştırılarak kızamık, bademcik iltihabı ve grip tedavisinde kullanıldı. Dulavrat otu, cildin elastikiyetini korumaya yardımcı oluyor, ve botoks etkisi yaparak cildin genç görünmesine yardımcı oluyor.

ZÜHREVİ HASTALIKLARDA KULLANILIR

Dulavrat otunun kan temizleyici özelliği bulunur. Hatta 17. yy'da kadınlara doğum sonrası hızlı bir şekilde toparlanmaları için veriliyormuş.

KANSERİN METASTAZ YAPMASINA ENGEL OLABİLİR

iStock-485026858

Vücutta serbest radikallerin gelişmesine engel olan dulavrat otu, yapılan araştırmalar sonucunda kanserli hücrelerin başka organa sıçramasına engel olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda bu şifalı otun iltihap giderici etkisi de kanıtlanmıştır.

Dulavrat otunun içinde bulunan inülinin maddesi sindirim sistemini destekliyor. İdrar söktürücü etkisi sayesinde toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu otun gut hastalığına karşı da olumlu etkisi olduğu söylenmektedir.

DULAVRAT OTU NASIL TÜKETİLİR?

Bir tatlı kaşığı kurumuş dulavrat otu kökü
Bir bardak su

Yapılışı:
Suyu kaynatın ve kaynayınca ocağın altını kısıp kurumuş kökü suyun içine koyun.
Yaklaşık 15 dakika dinlendirdiklten sonra çayı süzerek içebilirsiniz.

DULAVRAT OTU YAĞI NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Dulavrar otu yağı saç için harika bir maske olabilir. Dulavrat otu yağını hazırlamak için;

İki kase dulavrat otu kökünü ince bir şekilde kıyın ve bir kavanozun içinde 2 bardak zeytinyağıyla birlikte karıştırdıktan sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatarak karıştırın.
Karışımı 6 hafta boyunca güneş alan bir yerde bekletin.
6 haftanın sonunda karışımı kaynar suya alın ve pişirin. Karışım ılıdıktan sonra tülbent yardımıyla süzün. Böylelikle yağı elde etmiş olacaksınız.
Bu yağ ile saç diplerinize masaj yaparak saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz.
Hazırladığınız yağı ufak çaplı yara ve yanıklarda da pamuk yardımıyla kullanabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler