SPOR

Dünya markası Cüneyt Çakır

Brezilya'da yarı final karşılaşması yönetecen Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi finalinin kapısını da açtı.

Dünya markası Cüneyt Çakır

Şampiyonlar Ligi’nde 2014-15 sezonunun finalini yönetecek olan Cüneyt Çakır başarı basamaklarını emin adımlarla çıktı.

1992’de bugünkü formatıyla inşa edilen Devler Ligi’nde şu ana kadar 22 final maçı oynandı ve bu karşılaşmaları, 54 üyesi bulunan UEFA’nın yalnız 12 ülkesinden hakemler yönetti. İsviçreli, İtalyan ve Alman hakemler 3’er kereyle en çok finalde düdük çalan uluslar oldular. Türkiye, bir hakemi final yönetecek 13. ülke oldu.

Berlin Olimpiyat Stadı’nda 6 Haziran’da gerçekleşecek Barcelona-Juventus buluşmasına Cüneyt Çakır’ın atanması aslında hiç de sürpriz olmadı. Dünya Kupası’nda önemli maçlarda görev alan hakemlerin, takip eden yıllarda kendi kıtalarında final yönetmesi geleneğinin devamı oldu. Çakır’ın kaderini de Brezilya’daki dev turnuva belirledi, Hollanda-Arjantin yarı finalinde düdük çalması kendisini Devler Ligi’nin zirvesine çıkardı.

Dünya-Avrupa bağı

Bugüne dek Dünya Kupaları’nın yarı final, final ya da 3/4.’lük maçlarında görev alan birçok Avrupalı hakem, takip eden yıllarda kıtanın bir veya iki numaralı kupasında final yönetti. Bu konudaki en son örnek, ünlü Macar hakem Viktor Kassai’ydi. 2010 Dünya Kupası’nda yarı final yöneten Kassai, bir yıl sonrasında Barcelona-Manchester United Şampiyonlar Ligi final maçında düdük çaldı.

Dünya Kupası - Avrupa finali ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, her geçen gün daha önemli görevlere getirilen Cüneyt Çakır’ın Şampiyonlar Ligi final maçında görevlendirilmesi uluslararası arenada ‘doğal’ karşılandı.


Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler