Enginarın faydaları nelerdir? Haftada 2 kez tüketenler...

Enginar kış aylarında özellikle çokça tükettiğimiz sebzelerden biridir. Ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi'nde yetişen bu sebze, sağlıklı yaşam için beslenmesine dikkat eden insanların başlıca tercih ettiği besinlerden biri olarak geçer. Onlarca çeşit yemeği yapılabilen enginar çiğ tüketilebilen bir sebze aynı zamanda. Peki enginarın faydaları nelerdir? Yaprağından kalbine kadar şifa olan enginarın faydalarını sizler için detaylandıracağız.

Enginarın faydaları nelerdir? Haftada 2 kez tüketenler...

Mart ayıyla birlikte tezgahlarda yavaştan görünmeye başlayan enginar, güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Enginarın faydaları nelerdir diyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Papatyagiller ailesinden olan enginar, bahar ayıyla birlikte manavda, pazarda karşımıza çıkar. Akdeniz mutfağının önemli bir bitkisi olan enginarın faydaları da bir hayli fazla. Karaciğerin dostu olarak bilinir ve sağlığımıza olan etkileri bununla sınırlı kalmaz. Enginar macunu faydaları ve en suyu faydaları da merak edilen konular arasında yerini alıyor. Tepeden tırnağa şifa olan enginarı haftada iki gün yediğinizde bakın neler oluyor...

ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR?

Ilıman bölgelerde yetişen enginar, bahar aylarında taze bir şekilde tüketilebilir. Kalori oranı düşüktür. Öyle şifalı bir bitkidir ki haftada 2 kez tüketimi tavsiye edilir. A, B1, B2, B6 ve C vitamini içeren enginar; demir, sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum , fosfor, demir ve çinko yönünden zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde iç organları koruma altına alabilir. Enginarın faydaları nedir diyenler için detaylar ise şu şekilde;

ENGİNAR KARACİĞERE FAYDALI

Kolesterol yüksekliği karaciğerin çalışmasını zorlaştırır. Aşırı kolesterol alımında karaciğer vücudu korumak için fazladan emilim yapmak zorunda kalır. Bu da karaciğerin zorlanmasına sebep olur. Bu konuda enginar karaciğerin fazla yükünü alarak kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Yine enginar sayesinde kolesterolün dengelenmesiyle yüksek kolesterolün sebep olduğu felç ve inme riski aza indirilmiş olur. Karaciğerin en büyük yardımcısı olan enginar düzenli olarak tüketildiğinde karaciğere bağlı hastalıkların en aza indirilmesinde de oldukça faydalı olacaktır.

Enginar, kalbin çalışması ve sağlıklı olması için de oldukça yararlı bir besindir. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda enginarın kalp çarpıntılarına da iyi geldiği gözlenmiştir. Kalp kaslarının çalışmasını güçlendiren enginar kalbin çalışmasını rahatlatır.

Enginar içeriğindeki bulunan idrar söktürücü özelliği sebebiyle böbreklerin çalışmasını düzenleyerek vücuttaki istemeyen sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbreklerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. Bununla birlikte böbrekteki kumların dökülebilmesine de yardımcı olduğu belirlenmiştir. Dökülmesinin yanı sıra enginar, böbrek taşı oluşumunun önlenmesinde de oldukça faydalıdır

TANSİYONU DENGELEMEYE YARDIMCIDIR

Enginar, yüksek tansiyonla karşılaşma ihtimaline karşılık vücudumuzun güçlenmesini de sağlıyor. Bitkinin içeriğinde yer alan potasyum vücudumuzdaki sodyum-potasyum dengesine katkı sağlayarak tansiyon seviyesinin normal seyretmesi konusunda etkili olmaktadır.

Enginar, insan vücudundaki hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirme konusunda oldukça etkilidir. Sağlıklı beslenmeyle yaşlanmayı geciktirmek isteyenlerin sıklıkla tercih edebileceği bir besindir.

Bolca lif içeren tüm besinler sindirim sisteminin düzenli çalışmasında oldukça faydalıdır. Enginarda güçlü bir lif kaynağı olarak sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Bu sayede enginar bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık sorununun azalmasında etkilidir. İçeriğindeki lifler mide sağlığı konusunda da oldukça önemlidir.

ANEMİ HASTALIĞI İLE SAVAŞIR

Enginar, demir açısından da zengin bir besindir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığı için içeriğinde bolca demir bulunan enginar tüketimi faydalı olacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki demir eksikliğini azaltarak anemi hastalığının tedavisinde etkili olacaktır.

Kemiklerin korunması, yaşlılıkta karşılaşılması muhtemelen hastalıkların önlenmesi açısından büyük önem taşır. Bu konuda ise K vitamininin önemli bir rolü vardır. Enginar da K vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığının korunması ve kemik rahatsızlıklarının görülmemesi amacıyla düzenli olarak enginar tüketmek oldukça tesirli olacaktır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEYA YARDIMCI OLUR

Vitaminler bakımından zengin olan enginarın C vitamini deposu olduğu söylenebilir. C vitamini yönünden zengin olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesiyle vücuttaki bağışıklık sistemi güçlenecek ve vücutta serbest halde dolaşan serbest radikaller virüslere karşı vücudu koruyacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı daha korunaklı bir vücuda sahip olmak için enginar tüketimine dikkat edilmelidir.

ENGİNAR MACUNU FAYDALARI NELERDİR?

Son dönemlerde popüler olan enginar macununun faydaları da bir hayli fazla. Halk arasında meşhur olan enginar macunu faydaları ise şöyle sıralanıyor:

K ve C vitamini içerir.
İdrar söktürücüdür.
Vücuttaki lif ihtiyacının bir kısmını karşılar.
Safra kesesi sağlığını destekler.
Karaciğerin yenilenme hızı artırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
Çinko, potasyum ve demir kaynağıdır.

ENGİNAR SUYU FAYDALARI NELERDİR, NASIL HAZIRLANIR?

İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandıran enginar suyu metabolizmayı harekete geçirir ve bu sayede kilo vermeyi de hızlandırır.

Vücuttaki ürik asidin dışarı atılmasına yardımcıdır. Doğal bir idrar söktürücü olan enginar suyu ile idrar yolu enfeksiyonundan korunabilirsiniz.

Enginar suyu vücudun şeker dengesini korur.

Lifli yapısı sayesinde mideyi koruma altına alır.

Karaciğer yağlanması ile mücadele eder.

Cinsel isteksizliğe de etkisi olduğu söylenmektedir.

Cilt sağlığını da korur. Enginar suyunu düzenli tüketmek akne oluşumunu hafifletir.

ENGİNARIN ZAYIFLAMADAKİ ÖNEMİ NEDİR?

Enginar sağlıklı bir besin olması sebebiyle diyet yapanların sıklıkla başvurduğu bir yemektir. Düşük kalori oranı ve içerdiği mineraller ile hem faydalı hem de diyete yardımcı bir gıdadır.

Enginar diyetteki bir öğüne eklenerek öğünün kalorisini düşürecek ve bağırsakları çalıştırarak da kilo vermeye yardımcı olacaktır

Haşlanan enginardan kalan suyla yapılan çorbalar hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır. Enginarı yemekler dışında yine haşlayarak salatalarda da kullanabilir, lezzetli ve besleyici bir öğüne kavuşabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı beslenirken kilo verme konusunda da fayda sağlayabilirsiniz.

FAZLA ENGİNAR YEMENİN BİR ZARARI VAR MIDIR?

Enginarın bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak tüm besinlerin aşırı tüketimi birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple enginar tüketirken de aşırıya kaçmamak önemlidir. Yanı sıra hamile kadınların, böbreklerinde veya mesanelerinde iltihap olanların yemesinde sakınca olabilir. Hatta kimi görüşlere göre bu kişilerin kesinlikle enginar tüketmemesi gerektiği de söylenir. O yüzden bu kişilerin doktorlarına danışarak bu besini tüketip tüketmemeye karar vermeleri sağlıkları açısından faydalı olacaktır.

ENGİNARIN BESİN DEĞERLERİ NEDİR?

100 g enginarda; - Kalori (kcal): 53

Toplam yağ: 0,2 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 60 mg
Potasyum: 286 mg
Karbonhidrat: 11,95 g
Lif: 5,7 g
Protein: 2,89 g
A vitamini: 13 mg
C vitamini: 7,4 mg
Kalsiyum: 40 mg
Demir: 0,61 mg

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler