YURTHABER

Erzurum'da ayı 2 kişiyi öldürdü

Erzurum'un İspir İlçesi'nde ayının saldırısına uğrayan biri kadın 2 kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

Erzurum'da ayı 2 kişiyi öldürdü

Erzurum'un İspir İlçesi'nde Halk Eğitim Merkezi Müdürü 54 yaşındaki Ömer Yılmaz, gittiği Yeşilyurt Köyü'nde bahçede dut toplarken ayı saldırısında öldü. Köyde otomobilde bulunan Hasan Kaçar'a da saldırıp yaralayan ayı, gece saatlerinde de olay yerine yaklaşık 500 metre mesafede 60 yaşındaki Niyese Yılmaz'ı parçalayarak öldürdü.

İspir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz, akrabalarıyla bayramlaşmak için Yeşilyurt Köyü'ne geldi. Akrabalarıyla görüşen Ömer Yılmaz köy içerisinde bulunan bahçesine gitti. Elindeki sepetle yere dökülen dutları toplayan Ömer Yılmaz, aniden karşısına çıkan ayının saldırısına uğradı. Ayının pençelerinin boğazına isabet ettiği Ömer Yılmaz hayatını kaybetti.

Bahçeden köy içine girip dolaşmaya başlayan saldırgan ayı bu kez otomobiliyle giden Hasan Kaçar'a saldırarak hafif şekilde yaraladı.

KÖY İMAMI BULDU Ömer Yılmaz'ın cesedini köy imamı Cemalettin Karasu buldu. Temizlik yaptığı camiden çıkan çöpleri yakındaki bahçeye döken imam Cemalettin Karasu ağaçlar arasında Ömer Yılmaz'ı yerde kanlar içinde hareketsiz yatarken görünce köylülere haber verdi.

İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma bölgede tedbir alırken, Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı incelemenin ardından Ömer Yılmaz'ın cesedi İspir Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

İKİNCİ CESET BULUNDU Ayı paniğinin yaşandığı köyde oturan 60 yaşındaki Niyese Yılmaz'ın dut toplamaya gittiği Koptur Mevkii'ndeki bahçesinden dönmemesinden şüphelenen çocukları arama çalışması başlattı. Köylüler, Ömer Yılmaz'ın cesedinin bulunduğu yere yaklaşık 500 metre mesafede , Niyase Yılmaz'ın cesediyle karşılaştı.

KÖYLÜLER KORKU İÇİNDE Yaşanan ayı saldırıları köyde büyük paniğe neden oldu. Köylüler ayının her an karşılarına çıkıp saldırabileceği endişesiyle evlerinden çıkamaz oldu.

Ayı avlamanın yasak ve cezasının ağır olduğunu söyleyen köylüler, bahçelerine verdiği zarardan başka canlarına kasteden ayılara karşı yetkililerin çözüm bulmasını istedi. Köylüler, önlem alınmayacaksa ayı vurmanın serbest bırakılmasını istedi.

SANDIK GÖREVLİSİ İMAM DA ÖLMÜŞTÜ İspir İlçesi'ne komşu olan Pazaryolu İlçesi'nde 12 Eylül 2010 günü meydana gelen olayda referandumda sandık görevlisi olan Çatakbahçe Köyü imlamı 29 yaşındaki Özer Bakır, uğradığı ayı saldırısı sonucu ölmüştü.

Referandum sabahı erken saatlerde görev yapacağı Kılıççı Köyü'ne gitmek üzere yola çıkan evli ve bir çocuk babası imam Özer Bakır'ın cesedi parçalanmış bir halde jandarma ve köylüler tarafından bulunmuştu. Olay sonrası bir grup avcı saldırgan ayıyı bulmak için bölgede uzun süreli aramalar yapmıştı.

İspir'in Yeşilyurt Köyü'nde 2 kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaralayan ayının, geçen Eylül ayında imam Özer Bakır'ı öldüren ayı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
hiçbir zaman zarar görmeyen hayvan zarar vermez tabi psikolojisi bozuk hayvanlar hariç. ayılarda kolay kolay insanlara zarar vermezler fakat bu insanlar artık yerleşim yerlerini ormanın içine kadar soktukları için doğal olarak bu hayvanların yaşam alanlarına giriyorlar. bu hayvanlarda yaşama alanlarını korumak için saldırıya geçiyorlar.avcılık yapıyorlar ve doğal dengeyi bozuyorlar böylelikle doğada yaşayan hayvanların yemlerini ellerinden alıyorlar.yetişkin bir ayıdan koşarak kaçmak imkansızdır. 3 adam olsa yetişkin bir ayıya yine yem olurlar. ayılar bu kadar güçlüdür. Allah rahmet eylesin.
saçma bir yorum..
ayının öldürdüğü yakının olsaydı böyle konuşmaz gördüğün tüm ayıları öldürmek isterdin.ayrıca haberde avlanma gibi bir durumda yok..sonuç olarak biri insan diğeri hayvan.
ERZURUM İSPİRDE BARAJ VE HES ÇALIŞMALARI VAR BU ÇALIŞMALAR GEREK AYI OLSUN GEREK DİĞER HAYVANLAR OLSUN DOĞAL YAŞAMLARI AŞIRI DERECEDE ETKİLİYOR BU NEDENLEDE HAYVANLARDAN BEKLENMEYEN SALDIRILAR OLUYOR BU ARADA AYI VURMANIN CEZASI 19 MİLYAR=2 İNSAN (ŞUANLIK)
şu ayıları toplayı dağlara salsak pkk biter len)))
ayı vurmak yasak tamam yasak olsun da bunu kontrol altına almak da yasak koyanlar görevi aşağıda yorumlara bak 2 insan ölmüş birkaç sığır kafa buluyor....
Kesinlikle süper bir noktaya değinmişssin.Bu yasağı koyanlar , aynı zamanda bunları kontrol altına almak zorundadır. Alamıyorlarsa ve o hayvanlar 2 tane dadaşı yiyorsa bunların tek sorumlusuda yasağı koyanlardır !
Kesinlikle süper bir noktaya değinmişssin.Bu yasağı koyanlar , aynı zamanda bunları kontrol altına almak zorundadır. Alamıyorlarsa ve o hayvanlar 2 tane dadaşı yiyorsa bunların tek sorumlusuda yasağı koyanlardır !
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın