YURTHABER

Eşek sütünün litresini 60 lira

Antalya'nın Kepez ilçesinde eşek çiftliği kuran turizmci Mehmet Ali Yalçın, kanserden astıma kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen eşek sütünün litresini 60 liradan satıyor.

Eşek sütünün litresini 60 lira

Antalya'nın Kepez ilçesinde eşek çiftliği kuran turizmci Mehmet Ali Yalçın, kanserden astıma kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen eşek sütünün litresini 60 liradan satıyor.

1998 yılından beri Antalya ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde turistlere eşek ve deve safarisi yaptıran Mehmet Ali Yalçın, Kepez’in Varsak bölgesinde kurduğu çiftlikte 90 eşekle eşek sütü üretimi yapıyor. Çiftlikte 10 sağımlı eşekten günde 4-5 litre süt alınıyor. Yalçın, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine lise öğrencisi oğlu Osman Yalçın’ın da yardımıyla günlük eşeklerin sütünü sağarak litresini 60 liradan satıyor.

10 SAĞIMLIK EŞEK VAR

Otellerde düzenlenen Türk gecelerine katıldıklarını ve turistlerin kendilerinden eşek sütü istediğini belirten Yalçın, şöyle konuştu: "Turistler bizden eşek sütü istiyor. Turistlere sorduğumda eşek sütünün birçok hastalığa faydalı olduğunu söylüyorlardı. Biz de veriyorduk. Öyle para pul falan almıyorduk. Talep arttıkça eşek sütü üretmek için geçen yıl dişi eşek toplamaya karar verdim. 90 eşeğim var. Bunlardan 10 tanesi sağımlık. Günde 4-5 litre süt alıyorum."

KANSER HASTALARI İLGİ GÖSTERİYOR

Eşek sütünü en fazla kanser hastalarının talep ettiğini belirten Yalçın, şunları söyledi: "Şu an en fazla kanser hastası olan vatandaşlara süt veriyoruz. Bronşitli çocuklara iyi geliyor. Kendim denedim bronşite iyi geliyor. Çocuklara iyi gelmezse paralarını geri veririm diye iddia ediyorum. Seri üretime geçmek istiyorum. İnternetten araştırdım anne sütüne en yakın süt eşek sütü. Kanser, bronşit, astım, kemik erimesi ve siroz hastalığına iyi geliyor. Ben de gerçek eşek sütü var. Ancak, hastalara nasıl iyi gelir onu bilemiyorum."

TÜRKİYE'NİN HER YERİNE EŞEK SÜTÜ GÖNDERİYORUZ

Eşek sütünün litresini 60 liradan sattığını ve Türkiye'nin her yerine süt gönderdiklerini belirten Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: "Sütü sağıp süzüyoruz, uzak bölgelere dondurup buzlu kutularda gönderiyoruz. Günübirlik gidebilen yerlere dondurma gönderiyoruz."