SPOR

Ve Kulüpler Birliği açıkladı! Yabancı kuralı...

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında yabancı kontenjanı konusu tartışıldı. Görüşme sonrası başkanlardan açıklamalar geldi... Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman, "Yabancı sınırını konuştuk. 2019-2020'de kontratlı olan futbolcular olduğu için sistemin aynı şekilde devam etmesi yönünde karar aldık. Ondan sonrasıyla alakalı üç kulübümüz hariç mevcut sistemin devamını düşünüyor" ifadelerini kullandı.

Kulüpler Birliği'nin toplantısında ana madde yabancı kuralıydı. Toplantının ardından Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, ''Kulüpler Birliği toplantısında ağırlık, yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgiliydi. Şahsımın düşüncesi, ligimizin marka değeri önemli. Ne kadar tanınmış yabancı futbolcu getirirseniz tanınırlığınız artıyor. Yabancı futbolcu sınırlaması bize bir fayda getirmeyecek gibi duruyor. 14 yabancı ile devam edebiliriz. Önemli olan gençleri yetiştirmemiz, alt yapıya ağırlık vermemiz. Ne kadar yerli oynatırsanız o kadar teşvik alacağımız bir düzenleme olabilir. İsteyen 1, isteyen 2 yabancı alır. 14 tane yabancı almak zorunda değiliz.'' sözlerini kullandı ve sınıra karşı olduklarını belirtti.

Kulüpler Birliği başkan yardımcısı ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir ise ''Sezon sonunda benim elimde 3 yabancı kalacak. O yüzden benim elim çok rahat. Ancak toplantıda çıkan kararı paylaşmak bana düşmez.'' şeklinde konuştu.

AHMET AĞAOĞLU: YABANCI SAYISI DÜŞMELİ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise yabancı sınırının 8 olması gerektiğini söyledi ve 5 takımın bunu desteklediğnii belirtti.

Altyapıya önem vermeleri gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, ''Ben altyapıdan çıkan 4-5 futbolcumu oynatmazsam, kendimi inkar etmiş olurum. Trabzonspor formasını düşleyen çocukların düşlerine ihanet etmiş olurum. Altyapıdaki tüm çocuklara yarın A takımda oynayacakmışsınız gibi hazır olun diyoruz.'' şeklinde konuştu.

Yabancı kuralının kademeli olarak düşmesi gerektiğini belirten Trabzonspor Başkanı, ''Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik. Bizim politikamız belli zaten. Bizim tavrımız başından beri açık. Biz yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesinin mantıklı olacağını söyledik. 5-6 sahada olabilir. 2 de kulübede oturur. Rizespor, Bursaspor, Erzurumspor ve Göztepe de aynısını destekliyor. Sivasspor Başkanı, çıkmak zorunda kaldı. Diğer tüm kulüpler ise yabancı sınırının olduğu gibi devam etmesini istiyor.'' dedi.

AW655491_01

''MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR''

Yabancı futbolcular nedeniyle kulüplere dava açıldığını kaydeden Ağaoğlu, ''Bizim birincil hedefimiz bu ülkenin gençlerine hizmet etmek. Bizim aleyhimize açılan davaların tamamı yabancı futbolcular tarafından. Ekonomik açıdan ve marke değerine baktığınız zaman, bir kulübe 18 dava açılmışsa, bu sizin marka değerinizi düşürüyor.'' sözlerini kullandı.

FİKRET ORMAN: YABANCI KURALININ DEVAMINI İSTİYORUZ

Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcut yabancı kuralını desteklediklerini ve kuralda yerli teşviği konusunda bir değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti.

Fikret Orman, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çok verimli bir toplantı yaptıklarını söyleyen Orman, şöyle konuştu: "Gündemimiz yoğundu, uzun da sürdü. Başlıca olarak 1 Haziran'da TFF'nin olağan seçimi var. Tüm kulüpler olarak kendi aramızda istişare ettik, buna da devam edeceğiz. Bunu konuştuk. İkinci olarak yabancı sınırını konuştuk. Fikrimiz 2019-2020'ye kadar sistemin aynı şekilde devam etmesi yönünde. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini TFF ile görüşeceğiz. Bu mevcut sistemin devamını düşünüyor birçok kulübümüz. 2 veya 3 kulübümüz de bu yabancı sınırının kademeli olarak 8'e düşmesini istiyor. Özellikle büyük kulüplerimiz de dahil olmak üzere, bizler ise yabancı sınırının aynı şekilde devam etmesini, yerli oyuncu oynatma teşviğinin artması ve buna göre ücret ödenmesi konusunda karar bildirdik."

"KULÜPLER BİRLİĞİ ADAY ÇIKARTMA MAKAMI DEĞİL"

TFF Başkanlığı ile ilgili bir isim ortaya atılıp atılmadığı hakkındaki soruya Fikret Orman, "Böyle bir konuşma geçmedi. Sadece bizim TFF'den beklentilerimiz neler, nasıl bir federasyonun bizi yönetmesi lazım, beklentilerimiz neler onları konuştuk. Artık Süper Lig'in ayrı bir marka olarak dünyada pazarlanması gerektiğini ifade ettik. Kulüpler Birliği aday çıkartma makamı değil" yanıtını verdi.

Yurt dışında yapmış olduğu görüşmeleri Kulüpler Birliği toplantısında paylaştığını dile getiren Orman, "Yapmış olduğumuz görüşmeler, Malezya ve UEFA'nın Asya versiyonu olan Asya Federasyonu ile toplantı yaptık, bunları arkadaşlara anlattık. Yeni sezonda lisanslamayı Kulüpler Birliği olarak biz yapmış ve federasyona iletmiştik, bununla ilgili bilgi verdik" diye konuştu.

Fikret Orman son olarak Kulüpler Birliği kararının TFF'nin kararını etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili soruya, "Bugün onu da söyledik. Bundan önce kademeli olarak indirilmesi ve 14'e çıkartılması bize danışılmadan alındı. Ama biz fikrimizi TFF'ye bildireceğiz" yanıtını vererek sözlerini noktaladı.

ADİL GEVREK: SINIRLAMA GETİRMENİN BİR FAYDASI YOK

Evkur Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Konuşulan yabancı sınırlamasının Türk futboluna fayda sağlayacağını düşünmediğini söyleyen Adil Gevrek, "Uzun ancak Türk futbolu için yararlı bir toplantı oldu. Ben daha önce de söylemiştim, biz Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü olarak yabancı kuralının kesinlikle bu şekilde kalmasını istiyoruz. Şu an artı ikiyle oynuyoruz, belki artı olmayabilir. Sınırlamanın Türk futboluna yarar getireceğine inanmıyorum. Tabii ki burada altyapıya yatırım yapılması gerekiyor. Özellikle milli takımları başarılı olan ülkelerin hiçbirinde sınır yok. Tam tersine bu konuda serbestler. Dolayısıyla ben Türkiye'de de bu sınırlamanın bir fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Biz bunu en azından Malatyaspor olarak düşünüyoruz. Türk futbolunun marka değerini artırmak istiyorsak; altyapılara, tesislere önem vermemiz lazım. Federasyonda bu yönde bir teşvik olursa bana göre daha faydalı olur. Burada bir lisanslama çalışması da yapıldı. Ekonomik anlamda da bu konuda bir sınırlama gelecek. O anlamda da ben yabancı sınırlamasının daha farklı olacağını düşünüyorum. Malatyaspor olarak biz 11 yabancıyla oynuyoruz. Biz onu hala düşürmeye çalışıyoruz ama bunun sınırla olması gerekmiyor, bize kulüpler olarak 14 yabancı mecburi değil. Diğer kulüpler 5-6 yabancıyla da oynayabilir. 10 yabancıyla da oynayabilir. Biz geçen sene 10 kişiyle oynadık. Bu sene daha da düşürmeye çalışıyoruz. Bunun sıralaması doğru değil bize göre" diye konuştu.

"SINIR OLMADAN DA ALTYAPIDAN OYUNCU ÇIKIYOR"

Yabancı sınırının gelmesini isteyen kulüplerin haklı sebeplerinin olduğunu da dikkat çeken Gevrek, "Bunlardan bir tanesi Trabzonspor. Bana göre çok doğru bir karar. Çünkü Trabzonspor'un altyapısında yetişen gençler var. Gerçekten de önem verilmesi gereken gençler. Şu anda da baktığımız zamanda mevcut yönetimi tebrik ediyorum. Orada 17-18 yaşında çocuklar oynuyor. Bunların olması tabii ki güzel ama sınırlama olmadan da bunun olabileceğini gördük. Demek ki bu sınırlama buna etken değil. O anlamda 14 sınırı varken de kulüpler altyapılarından genç oyuncular çıkartabiliyor. Bu anlamda da futbolun marka değerini artırmak istiyorsak bana göre sınırlama olmaması lazım" ifadeleri kullandı.

TFF Başkanlığı ile ilgili görüş bildiren Gevrek, şöyle konuştu: "Evkur Yeni Malatyaspor, Kulüpler Birliği ve Türk futbolunun paydaşları olarak ortak kulüplerimiz var ama ülke futboluna katkı sağlamamız lazım. Federasyon başkanı olacak kişinin Türk futboluna katkı sağlayacak, işinin ehli birisi olması lazım. Bana göre bizim bu konuda etkin olmamız lazım. Bunu içerde de beyan ettim. Kulüpler Birliği'ne, kulüplere, altyapılara katkı sağlayacak, marka değeri artıracak birilerinin olması lazım. Biz Malatyasapor olarak da kulüplere ve Türk futboluna yarar sağlayacak birinin olmasından yanayız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
Sen beceremediysen yabancı almazsın olur biter gerisinden sanane nerede çöp yabancı varsa alıp geliyorsunuz avrupa da 1 euro alan adama sen 4 euro verirsen tabi ki batarsın ödeyemezsin adam seni şikayet eder.Kendi beceriksizliğinizi başkasına mal etmeyin bay AĞAOĞLU
Sayın Ağaoğlu 14 yabancı oynatacaksın diye bir zorunluluk yok ki zaten. Sen istersen hiç yabancı alma. Olayı farklı anlamışsın. İsteyen istediği kadar Türk futbolcu oynatsın onda sorun yok. Futbolda ilerlemiş ülkelerde böyle saçma sapan kurallar yok. Bizde neden dayatılıyor onu anlamıyoruz. Bu zihniyetler yüzünden Avrupa'da ilerleyemiyoruz.
yerli futbol cu yabancıdan çok daha pahalı,yabancı kuralı devam etsin,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler