SPOR

Galatasaray'ın borcu ne kadar?

Galatasaray'ın bugün yapılan Eylül ayı olağan Divan Toplantısı'nda mali tablo üyelere sunuldu. Galatasaray Kulübü'nün eylül ayı divan kurulu toplantısı yapıldı.

Galatasaray'ın borcu ne kadar?

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen toplantıda, kulüp başkanı Ünal Aysal'ın yanı sıra, yönetim kurulu üyeleri Özkan Olcay, Şükrü Ergün, Aka Gündüz Özdemir, Ahmet Ocaklı, Mete İkiz, Sedat Doğan, Mehmet Emin İpekdokuyan, Mehmet Karlı, Necati Demirkol, Emir Sarıgül ve Ebru Köksal hazır bulundu.

Toplantıda, yönetim kurulu tarafından üyelere, kulüp ile bağlı ortaklıklarına ait 30 Haziran 2013 tarihi itibarıyla düzenlenmiş ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide mali tablolar sunuldu. Ayrıca sunulan mali raporların denetleme kurulu tarafından yapılan incelemesi de yine üyelere aktarıldı.

Mali raporların sunumunun yapılacağı bölüm öncesi medya mensuplarının salonda kalıp kalmaması konusu, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar tarafından oya sunuldu. Bu oylamaya üyeler fazla ilgi göstermese de, 4'e karşı 2 oyla talep kabul edilerek, basın çalışanları salonun dışına alındı.

Öte yandan, toplantının başında Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar tarafından, 9 Temmuz 2011 tarihli genel kurulda yönetim kuruluna gayrimenkullerin değerlendirilmesi konusunda verilen yetkinin, yeni yönetim kurulu için de geçerli olduğu ve yeni yönetimin görev süresinin 3 yıl olduğu yönünde alınan hukuki görüşler üyelerle paylaşıldı.

Ayrıca, divan kurulu üyelerinden Ahmet Özdoğan, kulübün eski profesyonel çalışanı olan yönetim kurulu üyesi Ebru Köksal'la ilgili olarak, kulübe ya da iştiraklerine hizmet karşılığı herhangi bir fatura, gider pusulası veya makbuz kesip kesmediği konusunda soru önergesi verdi.

MALİ RAPOR
Toplantının ana bölümünde medya mensuplarıyla paylaşılmayan mali raporların bir bölümü, daha sonra yazılılı olarak gazetecilere iletildi.

Raporda, Galatasaray Kulübü'nün 30 Haziran 2013 tarihi itibariyle konsolide net borç alacak farkının 249 milyon ABD Doları olduğu kaydedildi. Sarı-kırmızılı kulübün 2013 yılı ilk altı aylık döneminde esas faaliyetlerinden 211,4 milyon lira konsolide gelir elde ettiği, bu rakamın da 177,3 milyon lira olarak gerçekleşen bir önceki hesap dönemine oranla yüzde 19'luk bir artış gösterdiği aktarıldı.

Kulübün, 211,4 milyon liralık konsolide gelirinin yüzde 17'sinin yayın haklarından, yüzde 22'sinin bilet gelirlerinden, yüzde 14'ünün sponsorluk gelirlerinden, yüzde 20'sinin mağazacılık satışlarından ve yüzde 8'inin de isim hakkı gelirlerinden oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada, 2012 yılı sonu itibariyle 55 olan GS Store mağaza sayısının Ağustos 2013'te 90'a çıkarıldığı belirtilirken, toplam forma satışının 423 bine ulaşarak Türkiye için rekor bir sayıda gerçekleştiği, GS Store'un da ilk kez karlı bir hale gelerek 6,9 milyon lira faaliyet karı elde ettiği dile getirildi.

Ayrıca 2013-2014 sezonu için Türk Telekom Arena'da yapılan loca, VIP koltuk, yıllık kombine ve günlük bilet satış gelirlerinin planlananın oldukça üzerinde gerçekleştiği aktarılmasına karşın kesin rakamlar verilmedi.

Mali tabloya göre Galatasaray'ın son yıllarda sürekli zararının arttığı ifade edildi. Yıllara göre borç artış rakamları ise şu şekilde açıklandı;

2010'da yıllık zarar 40 milyon TL
2011'de yıllık 79 milyon TL
2012'de 36 milyon TL
2013'de 99.8 milyon TL

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
merak etmeyin onuda MANİPÜLE EDERLER.
sadece basındaki eleştirmenler gibi eyyamcılık yapıyorsun kardeşim, bilmeden konuşuyorsun, bizler 4 kişilik bir aileyi bile idare ederken kredi kullanıyoruz veya kredi kartına borçlanıyoruz, gerekirse malımızı satıp durumu düzeltmeye çalışıyoruz ki, gs trilyonlarla idare edilen, yüzlerce kişiye geçim kaynağı olmuş taahhütleri ve borçları olan koskoca bir kurum, elbette bazı atılımlar olacak bunda kaybedende kazananda olacak, kaybeden zamanı gelince yatırımını çeker olur biter, sallamak adet olmuş biz kimsenin avukatı değiliz ama doğruları yazmak istedim. selamlar....
BÜYÜK dağın karı BÜYÜK olur... GALATASARAY ŞAMPİYON...
Devletin bunca desteğine rağmen? 1-Vergi ve SSK borçları ne kadar af için devlete müracaat ettilermi? 2-Borsa oyunları ile nekadarlık para yatırımcının cebinden GS kasasına girdi. 3-Beleştepe TOKİ stadından isim hakkı,kombine,bilet satışından ne kadar kaldırıldı? Tüm bu karanlık devlet desteğine rağmen zarar eden,borç içinde yüzen kulüp iyimi idare edilmiş oluyor?
evt buna ragmen turkıyenın en buyuk klubu her anlamda
Helel kardeş doğrulari yazdigin için. Bu kulube derhal el konulmali. Haksiz kazaclarla devlet kulubu kurtarmaya calişiyor. Bumu spor ahlaki bumu adil yarışma. Utanin biraz derhal gereğini yapıp yoneticilri tarafindan batirilan kulubu el koyup yoneticilerini de iceri atin. Bizlerin hakkini yiyip o kulubu haksiz yere kurtarmaya calismayin. Bunun sike veya teşvikten farki nedir soruyorum sizlere. Yuh hepinize.
Peki Beleş tepe die tabir ettiğin yerin maliyetini nedir Galatasaray spor klubünün devlete devrettiği mecidyeköyde ki arazisi nedir ? Stat arazisi değil yan traftaki arazi ? Devlet Kaç Milyon Dolarcık para ile Tronla GYO Bu arsaları sattılar ? Borsada herkes sermaya artışı yapar sende şirket kurarsın halka arz edersin sende yapabilirsin sermaye artışı. Artı Sermaya artışı ne demek il önce onu bilmek gerekir. Yani dier tabirle piyasa değeri ? Ufak bir Örnek A.Madrid Piyasa Değeri Tas tamam 350 Milyon doların üzerinde bugün Türkiyede Spor Kluplerinin değerlerine b ir bak istersen..
kesinlikle söylediklerinzde haklısınız ama bazı şeylere zaman gereklidir, bu kurumlar zamanında belki şimdide rant kapısı olarak kullanılmış, inşallah yazdığın tüm sorunları kazanılan paralarla çözerler...
ya fenerlı arkadaşlar.birşey çok dogru.bu klüp biizm klübümüz.evdekı buzdolabını eşyamızıda galatasaray için satarız borcumuzu öderız.size ne oluyor onu anlamıyorum.doguş grubu sow aldı sıze bu bonservıs parası nasıl gösterıldı malıyeye sizce.bu kara para degılmı pekı muhasebeye nasıl gösterılıyor pekı.evrak üstünde nasıl ayak oyunu yapılıyor siz kendı içinizdekı osmanlı oyunlarını bır bakınız lütfen.17 senedır dıktörle yaşıyorsunuz kara para işde yukarda anlattıgım siz böyle kara paraylan dönderıyorsunuz klübünü.galatasarayda gelır gıderı karşılar olmuyorsa kredı alırsın bankadan
Bu ülkede bir kulup olarak en çok kazanan takım tartışmasız galatasaraydır. Sadece şampıyonlarliginden dünyanın parasını kazanıyor ama genede her sene bir önceki seneye göre daha çok borçlanıyor. Böyle giderse 10 seneye kalmaz Galatasarah iflas eder.
millet trene binmiş bile çoktan herkes atıp tutuyo ohhhh herkes işine okadar sadık olsa ne yapacağını bilse bu hallere düşmezdik işte çok bilmek cümleten hastayız ruhuna fatiha oku bittiğinin işareti
Diğer Haberler