YURTHABER

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi'nin temeli atıldı (2)

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım: - "İzmir'de 3 bin 500 hemşehrimize yeni aş, iş imkan doğacak. Artı, tabiatıyla tarım teknolojileri, tarımda katma değeri yönünde önemli yenilikleri de burada gerçekleştirmiş olacağız"

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İzmir'in Dikili ilçesinde temeli atılan Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi ile 3 bin 500 kişiye yeni aş ve iş imkanı doğacağını söyledi.

Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin de katıldığı törenle İsmetpaşa Mahallesi'nde temeli atılan tesisin hayırlı olması dileğinde bulundu.

İzmir'in, önemini arttıran bir şehir olduğunu vurgulayan Yıldırım, hayata geçecek projedeki topraksız tarım, jeotermal kullanımı ile katma değerin daha da yükseleceğini aktardı.

Binali Yıldırım, Dikili Tarım Organize Sanayi Bölgesi ile tarımsal ihracatın da artacağına işaret ederek, şöyle dedi:

"İzmir'de 3 bin 500 hemşehrimize yeni aş, iş imkan doğacak. Artı, tabiatıyla tarım teknolojileri, tarımda katma değeri yönünde önemli yenilikleri de burada gerçekleştirmiş olacağız. Ben Tarım ve Orman Bakanımıza, değerli hocamıza, İzmir adına çok teşekkür ediyorum. Bugün bu temel atmaya katıldı. Kendisi buraya teşrif etti. Gelmekle de kalmadı, bu bölgenin bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli finansman ihtiyacı konusunda müjdeyi de verdi. Hayırlı uğurlu olsun."

- İzmir İktisat Kongresi

Binali Yıldırım, İzmir İktisat Kongresi'nin toplandığı yerde 100. yıl dolayısıyla yeni bir iktisat kongresi gerçekleştirileceğini ve konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i görevlendirdiğini kaydetti.

İlk kongrenin yapıldığı binanın 1976 yılında yıkıldığını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Otopark yapılmak üzere ilçe belediyesi tarafından o dönemde yıkılmıştı ve dolayısıyla şimdi yapılan şey, o alanın, o binanın, aynen birinci tarihi tescilli bina olarak aslına uygun olarak yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylece İzmir İktisat Kongresi'nin toplandığı bina İzmir'imize tekrar kazandırılmış olmakla kalmayacak, İzmir'in, Türkiye'nin ekonomisi, geleceği enine boyuna burada ele alınacak. Bunun için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor."

- Depremzedelere yönelik çalışmalar

Yıldırım, İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin ardından yaraların sarılması için de çalışmaların devam ettiğini kaydederek, "İzmir depreminde vatandaşlarımızı, hemşehrilerimizi kaybettik. İzmir depremiyle ilgili Elazığ'da olduğu gibi yaralar süratle sarıldı. Ve ilk etap evleri yıkılan hemşerilerimizin konutları teslim edildi, yerinde dönüşüm gerçekleşti. Ayrıca belirlenen alanda deprem konutları da yapıldı." ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası orta hasarlı binaların durumuna ilişkin tartışmaların bir süredir gündemde olduğunu da hatırlatan Yıldırım, "Burada uzun süreden beri devam eden bir sorun vardı. Orta hasarlı binalar ne olacak? Bunların yeniden yapılması, aynı yerde veya belirlenen alanda yeniden yapılması konusunda uzun süreden beri Depremzede Dernekleri Başkanı Haydar Bey, arkadaşları gayret gösterdiler, çalışmalar yaptılar. Nihayet bir noktaya geldi. Gelinen nokta şudur; 2 bin civarında ağır hasarlı konutu olan depremzede hemşehrilerimizin binaları yapılacak. Bunlar için gerekli kredi imkanları sağlanacak. Uygun vadede uygun şartlarda krediler de verilecek. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Binali Yıldırım, depremzedelere destek veren tüm kurumlara da teşekkür etti.

- Katılımcılar

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da birer konuşma yaparak, projenin önemine değindi.

Törene, AK Parti İzmir milletvekilleri AK Parti İzmir Milletvekilleri Necip Nasır, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar ve Ceyda Bölünmez Çankırı, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve belediye başkanları ile diğer ilgililer katıldı.

- Avrupa'nın en büyüğü olacak

İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası iş birliğiyle toplam 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda kurulacak sera bölgesi, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük jeotermal ısıtmalı tarıma dayalı organize sanayi bölgesi olacak.

Tamamlandığında toplam yatırım tutarı 5 milyar liraya ulaşacak proje, tamamen faaliyete geçtiğinde ülke ekonomisine yıllık 1,6 milyar lira katkı sağlayacak.

Bu alanda her biri minimum 25 dekar olan jeotermal enerji ısıtmalı 50 yüksek teknolojik sera, üretilen ürünlerin işleneceği, paketleneceği ve depolanacağı 35 sanayi tesisi, Seracılık Eğitim Merkezi ve Ar-Ge merkezi kurulacak.

Söz konusu alandan yılda 80 bin ton ürün elde edilecek. Bölgede yüzde 90'ı kadın olmak üzere 3 bin 500 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

(Bitti)

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi'nin temeli atıldı (2)

- AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım: - "İzmir'de 3 bin 500 hemşehrimize yeni aş, iş imkan doğacak. Artı, tabiatıyla tarım teknolojileri, tarımda katma değeri yönünde önemli yenilikleri de burada gerçekleştirmiş olacağız"

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler