YEMEK

Gözümüz hazır korkmuşken: Et yemeği bırakınca vücudunuzda neler olur?

Gözümüz hazır korkmuşken: Et yemeği bırakınca vücudunuzda neler olur?

Türkiye'yi panik haline sokan şarbon hastalığından sonra eğer biz hiç et tüketmezsek vücudumuz ne gibi tepkiler verir dedik ve araştırmaya koyulduk. Sonuçlar hiç de fena değil açıkçası...

Pollsters isimli bir araştırma şirketinin çalışmalarına göre yetişkinlerin %29'u et tüketimi azaltmış durumda. Bu kitlenin %9'u eti tamamen bırakmak istediklerini belirtmiş. Geriye kalan %3'lük kısım ise doğrudan vejetaryen veya vegan olmuş durumda.

iStock-535786572

Yapılan araştırmaların sonucu kimine göre son derece şaşırtıcı olabilir; et tüketmeyen kişiler daha sağlıklı!

Kilo vermek kolaylaşıyor

diyet

George Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre et yemeyi bırakıp vejetaryen olanların yaklaşık 4,5 kilo verdiklerini ortaya koydu. Şunu da belirtmekte fayda var; bu kişiler aldıkları kalorinin ve egzersiz yapıp yapmadıkları dikkate alınmamış...

Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Neal Barnard; “Otçul beslenmenin egzersiz rutininizi artırmadan ve aldığınız kalorileri almadan kilo vermenizi sağladığı bu araştırmanın en önemli sonucu” diyor.

Kansere yakalanma riski azalıyor

iStock-520947617

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı rapora göre salami sucuk, pastırma vb. işlemiş ürünler vücudumuza sigarayla eş değer zararı veriyor ve sigarayla aynı kategoride kansorejen olarak belirtiliyor. Sigara içmemek sizi rahatlatabilir ancak ne yazık ki yediklerinizi de gözden geçirmelisiniz. Sadece 50 gram işlenmiş et ya da iki dilim pastırma tüketerek bağırsak kanseri riskinizi yüzde 18 oranında artırabilirsiniz.

Besin eksikliğine dikkat

iStock-155421320

Et yemeyi bırakınca vücudunuzda demir, B12 ve D vitamini eksikliği olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak için kontrollü ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Et yemeyi bırakan bir kişi günlük listesine fındık, yeşil sebzeler, baklagil, soya ürünleri ve yumurtayı eklemeli.

Kalp sorunlarını en aza indirir

640xauto (5)

Kırmızı etin fazla tüketimi kolesterolün dengesini bozabilir. Bu da kalp ve damar rahatsızlıkları olarak size döner. Kırmızı etin kalp rahatsızlığıyla ilişkisi aşikar. ABD’deki Lerner Araştırma Enstitüsü’nün araştırmasına göre kırmızı ette de bulunan karnitin, kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan ilişki içerisinde ve risklerin artmasına neden oluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bizim buralarda bi laf var ''et giren yere dert girmez'' :D
bu lafı yazmak için girmiştim ki sen yazmışsın :)
Zaten para yok tüketmeye:) Şarbon olsa ne olur?
hint fakierinin bu durumda hiçömemesi gerekir.
Geri Dön