Gezegen Haberleri

Çarpıcı keşif! Gök bilimciler, aynı yörüngeyi paylaşan iki kardeş ötegezegen tespit etti

Gök bilimciler çarpıcı bir keşfe imza attı. Gök bilimciler, Erboğa (Centaurus) takımyıldızında, Dünya'ya 370 ışık yılı uzaklıkta bulunan "PDS 70" sisteminde, aynı yörünge üzerinde iki ötegezegen tespit etti.

Haber 20-07-23 18:04

Tarihi keşif! O gezegende su izleri... Uzayda yaşam mümkün mü?

Bilim dünyası bu habere odaklandı. Dünya dışında yaşam hakkında kritik bir aşama kaydedildi. Dünyadan 400 ışık yılı uzaktaki o gezegende su bulundu! İşte o tarihi keşfin tüm detayları...

Haber 04-06-23 20:55

Heyecanlandıran keşif: James Webb Uzay Teleskobu, yakın bir yıldız sistemindeki gezegende su buharı buldu

James Webb Uzay Teleskobu, Dünya'ya yaklaşık 26 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldız sistemindeki kayadan oluşan ötegezegende su buharı bulunduğunu tespit etti. Açıklananlara göre, sıcak ve kayalık gezegen GJ 486 b olarak adlandırılıyor. Araştırmacıların ise tespit edilen su buharının ötegezegenin bir atmosferi olduğuna işaret edebileceğini ve bunun kayadan oluşan bir gezegende keşfedilen ilk atmosfer olabileceğini düşündüğü söyleniyor.

Haber 03-05-23 18:29

'Yasak gezegen' bilim dünyasını heyecanlandırdı! Dünya'dan yaklaşık 280 ışık yılı uzaklıkta keşfedildi

Gökbilimciler, Dünya'dan yaklaşık 280 ışık yılı uzaklıkta, cüce bir yıldızın etrafında dönen 'sıra dışı büyüklükte' bir gezegen keşfetti. Araştırmacılar, "TOI 5205b" olarak adlandırılan gezegeni boyutu nedeniyle "yasak gezegen" diye tanımladı.

Haber 24-02-23 20:25

Gezegen

Gezegen Hakkındaki Haberler Mynet'te. Gezegen Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

NASA'nın açıklaması heyecan yarattı! James Webb'den bir ilk... Orada olduğuna şüphe yok

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, bir ilke imza attı! NASA'nın açıklaması büyük heyecan yaratırken, James Webb'in ilk ötegezegenini keşfettiği duyuruldu. Resmi olarak LHS 475 b olarak adlandırılan ve Dünya ile neredeyse tamamen aynı boyutta olan gezegen için bilim insanları ise "Orada olduğuna şüphe yok. Webb'in verileri bunu doğruluyor" dedi.

Haber 12-01-23 16:05

NASA'dan heyecan verici keşif! Dünya'dan 100 ışık yılı mesafede, adı TOI 700 e

Uzay bizleri şaşırtmaya devam ederken, yapılan önemli keşiflere bir yenisi daha eklendi. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), "TOI 700 e" adlı bir öte gezegen keşfetti. "TOI 700 e", Dünya'ya yaklaşık 100 ışık yılı mesafedeki bir yıldız etrafında dönüyor. En önemlisi ise bu öte gezegen, yaşama elverişli olarak nitelendiriliyor.

Haber 12-01-23 09:17

Sosyal medyayı sarsan iddia! Mars'tan gelen görüntülerdeki o surat tüyler ürpertti

Uzaya ilişkin ortaya attığı komplo teorileriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Scott C. Waring'den bir iddia daha geldi. NASA tarafından yayınlanan Mars görüntülerinden birinde, devrilmiş bir kayanın dikkatini çekmesi üzerine görsele yakınlaşan ve burada eski bir uzaylı heykeli olabileceğini iddia eden Waring, bu iddiasıyla sık sık gündeme gelen Kızıl Gezegen'de yaşam iddialarını güçlendirdi.

Trend 01-12-22 18:03

100 ışık yılı uzaklıktaki 'okyanus gezegeni' keşfedildi! Akıllara herkesi etkileyen o sahne geldi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) TESS uzay teleskobu, 'okyanus gezegen' keşfetti. Dünya'dan 100 ışık yılı uzakta olduğu tespit edilen okyanus gezegenin kalın bir su tabakasıyla kaplı olabileceği belirtildi. 'TOI-1452 b' olarak isimlendirilen gezegenin, Draco takımyıldızında bulunan bir ikili sistemdeki iki küçük yıldızdan birinin yörüngesinde döndüğü açıklandı. Keşif, Christopher Nolan tarafından yönetilen Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki etkileyici sahneyi akıllara getirdi.

Haber 26-08-22 18:35

Gezegen eş anlamlısı nedir? Gezegenin eş anlamlısı kelime ve cümle içinde örnek kullanım

Türkçe geniş kelime hazinesi sayesinde dünyadaki en zengin dillerden biridir. Farklı dillerden kelimeler zaman içinde dönüşerek, türeyerek dilimize yerleşmiştir. Geniş sözcük dağarcığımızdaki her kelimenin birden fazla anlamı vardır. Bu sebeple her kelimenin eş anlamlı kelimeleri çeşitlilik gösterebilir. Gezegen kelimesi de bu özelliklere sahip bir kelimedir. Planet, seyyare gibi kelimeler gezegen yerine geçebilir.

Egitim 10-08-22 23:08

Bilim insanları yeni süper dünya buldu! Bizim Dünya'mızdan dört kat daha büyük

"Süper Dünyalar" Dünya'dan daha büyük kütleli oluyor ama Neptün'ün kütlesini geçmiyorlar. Bilim insanları ise36,5 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın yörüngesinde dönen ve kendi gezegenimizden dört kat daha büyük olan bir "süper Dünya" keşfetti. "Süper Dünya"ya Ross 508b adı verildi.

Haber 05-06-22 12:49

Gökyüzünde şov! Beş gezegen bir arada görülebilecek: Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz

Güneş sistemine ait beş parlak gezegen gökyüzünde adeta bir şov yapacak. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün özel bir hizalanmayla bu sabahtan itibaren gökyüzünde aynı anda çıplak gözle görülebileceği bildirildi.

Haber 03-06-22 12:04

NASA evrendeki cehennemi mi buldu? Bunu anlamak için az bir süre kaldı

55 Cancri e isimli "Süper Sıcak Süper Dünya" bilim insanları tarafından ilk kez görüntülenecek. 55 Cancri e'nin sürekli yanan lav kaplı bir yüzeye sahip olduğu ve bu yüzden "evrendeki cehennem" olabileceği düşünülüyor. 55 Cancri e'ye dair kesin bulgular, çok yakında dünyanın en gelişmiş teleskobu James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilecek.

Haber 02-06-22 11:29

Sönmek üzere olan bir yıldızın yörüngesindeki gezegende yaşam olabilir

Bilim insanları 'beyaz cüce' olarak adlandırılan sönmek üzere bir yıldızın yörüngesindeki 'yaşanabilir alanda' bir gezegen olduğunu söylüyor.

Haber 09-05-22 04:02

Sönmek üzere olan bir yıldızın yörüngesindeki gezegende yaşam olabilir

Bilim insanları 'beyaz cüce' olarak adlandırılan sönmek üzere bir yıldızın yörüngesindeki 'yaşanabilir alanda' bir gezegen olduğunu söylüyor.

Haber 29-03-22 00:44

Bilim dünyasını heyecanlandıran gelişme! Türk astronomlar uzayda iki gezegen keşfetti

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü araştırmacıları, Dünya'dan 1336 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-451 çift yıldız sisteminde iki gezegen keşfetti. Dünya'dan 1336 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-451 çift yıldız sisteminde keşfedilen iki gezegen, Türkiye kaynaklı ikinci keşif olarak bilim tarihine geçti. Prof. Dr. Selim Osman Selam "Gezegenlerden biri Jüpiter'in kütlesinin yaklaşık olarak 1,5 katı diğeri iki katına yakın" dedi. İşte bilim dünyasını heyecanlandıran keşfin detayları!

Haber 14-02-22 16:40

Sönmek üzere olan bir yıldızın yörüngesindeki gezegende yaşam olabilir

Bilim insanları 'beyaz cüce' olarak adlandırılan sönmek üzere bir yıldızın yörüngesindeki 'yaşanabilir alanda' bir gezegen olduğunu söylüyor.

Haber 11-02-22 17:17

Bu gezegende yaz bir gün, kış iki gün sürüyor! Her şeyiyle sıra dışı

Emekli bir NASA teleskopu olan Spitzer Uzay Teleskobu sayesinde XO-3b adı verilen bir ötegezegene yakında bakıldı. Ötegezegende ise sıra dışı bir olayın yaşandığı fark edildi. Buna göre, XO-3b ötegezeninde yaz bir gün, kış ise iki gün sürüyor.

Haber 31-01-22 10:41

Elon Musk'tan korkutan sözler! Yine çok konuşulacak: Tüm türlerin yok olma olasılığı...

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Twitter'dan yine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Musk, tüm türlerin yok olma olasılığının yüzde 100 olduğunu söyleyerek, kurtuluş yolunu paylaştı. Dünyaca ünlü milyarderin korkutan sözleri yine çok konuşulacak.

Haber 17-01-22 14:45

2022 yılının en önemli doğa olayına işaret etti! “Yılbaşı gecesi 7 gezegen aynı anda görülebilecek”

2022'nin en önemli gök olayı, yılbaşı akşamı izlenebilecek. 31 Aralık 2022 gün batımından itibaren 5'i çıplak gözle, 2'si teleskopla 7 gezegen aynı anda görülebilecek. Bu gezegenlere Ay'ın da eşlik edeceğini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Dr. Tuncay Özışık, 20-30 yılda gerçekleşebilecek ilginç bir olay yaşanacağını açıkladı.

Trend 08-01-22 12:10

NASA’dan gök cismi keşfi: ‘Samanyolu galaksisi dışında keşfedilen ilk gezegen olabilir’

Gök bilimciler, Samanyolu galaksisinin dışında keşfedilen ilk gezegen olma ihtimali taşıyan bir gök cismine rastladı. Bugüne kadar Güneş Sistemi dışında 5000'e yakın gezegen bulundu. Ancak bunların tümü Samanyolu galaksisi içerisinde yer alıyor. Galaksi dışında keşfedilen ve Satürn gezegeninin boyutlarına yakın olduğu belirtilen olası yeni gezegen, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X-Ray Teleskobu ile belirlendi.

Haber 26-10-21 13:17

Sinyaller dünyanın en güçlü radyo anteni ile yakalandı! Evrende yalnız olmayabiliriz

Dünyanın en güçlü anteni olan Hollanda'daki LOFAR'ı kullanan Avustralyalı bilim insanları, 19 uzak kırmızı cüce yıldızdan gelen radyo sinyallerini keşfetti. Queensland Üniversitesi'nden astrofizikçi Dr. Benjamin Pope ise evrende yalnız olduğumuzu düşünmediğini söyledi.

Haber 13-10-21 11:47

Dünya dışında insan yaşamına uygun gezegenler keşfedildi

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, Hycean adını verdikleri yeni gezegen grubunun okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip olduğunu söylüyor. Yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.

Haber 26-08-21 12:24

Eğik gezegenler, kompleks yaşam formlarına ev sahipliği yapabilir

Ekseni Dünya'nınki gibi eğik gezegenlerin, bitkiler ve hayvanlar gibi kompleks yaşam formlarına ev sahipliği yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Haber 13-07-21 09:13

Uzaylıların Dünya'yı gözlemleyebileceği 29 gezegen belirlendi

Gök bilimciler, akıllı yaşam formlarının, Dünya'yı gözlemlemesi için iyi birer konumda yer alan 29 gezegen tespit etti.

Haber 24-06-21 13:48

Yeni keşif: Venüs'te bir gün ne kadar sürüyor?

Bilim insanları yaptıkları yeni bir çalışma kapsamında, Venüs'e radyo dalgaları gönderilerek elde edilen verilere göre gezegende bir günün 243.0226 Dünya gününe eşit olduğu tespit edildi. Çalışmada, ayrıca Venüs ekseninin eğimini ve gezegenin çekirdeğinin boyutu ilk kez ölçüldü.

Haber 05-05-21 11:12

Eski gezegen 'Theia'nın parçaları Dünya'nın merkezinde olabilir

Bilim insanları, dünyayla çarpıştığı varsayılan ve araştırmalara konu olan 'Theia' gezegeninin parçalarının Dünya'nın merkezinde olabileceğini açıkladı.

Haber 30-03-21 11:04

Gizemli gök cismi tartışmaların konusu oldu

Bilim insanları gizemli gök cismi ile ilgili bazı çalışmalar yürüttü ve ilginç sonuçlara ulaştı. İşte o konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Haber 19-03-21 09:39

9. gezegen aslında kara delik mi?

Varlığı kanıtlanamayan ancak gök bilimciler arasında spekülasyonlara neden olan 9. gezegenin aslında bir kara delik olabileceği iddia edildi. Eğer iddialar doğru çıkarsa Dünya'nın hemen dibinde bir karadelik bulunmuş olacak.

Haber 18-03-21 14:08

Güneş Sistemi'ndeki en uzak nesne keşfedildi!

Bilim insanları Güneş Sistemi'nde yer alan en uzak nesneyi keşfetti. 2018 AG37 diye adlandırılan nesnenin Güneş etrafındaki dönüşü bin yıl sürüyor.

Haber 15-02-21 14:38

Astronomik bir jestle ‘Ankara’ isminin önerildiği gezegenin hikayesini biliyor musunuz?

1903 tarihinde doğan Wolfgang Gleißberg yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında adını duyurmayı başardı. Özellikle astronomi alanında yaptıklarıyla dikkatleri üzerine çeken Gleißberg kendisine kapılarını açan Türkiye için büyük bir jest yapmak istedi. 1937 yılında bulunan asteroidin adının Ankara olmasını isteyerek vefasını gösterdi.

Trend 01-02-21 09:48

TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki gezegenlerin benzer öz kütleye sahip olduğu tespit edildi

Bilim insanları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin ortalama öz kütlesinin benzer olduğunu belirledi.

Haber 25-01-21 13:59

Bilim insanları 'var olamaması gereken' bir gezegen buldu

Bilim insanlarının var olamayacağını düşündüğü bir gezegen, yeni dünyaların nasıl oluştuğuna dair anlayışımızı değiştirebilir.

Haber 19-01-21 17:30

Mars'ın hızını kaybeden bir topaç gibi yalpaladığı keşfedildi

Bilim insanları Dünya'dan sonra ilk kez bir gezegenin kendi etrafında dönerken yalpaladığını keşfetti.

Haber 18-01-21 17:44

ABD’li gökbilimcilerden 10 milyar yaşında gezegen keşfi

ABD’nin Hawaii Üniversitesi’nden gökbilimciler, 10 milyar yaşında gezegen keşfetti. Gezegenin dünyadan 50 kat daha büyük olduğu ifade edildi.

Haber 12-01-21 23:55

Samanyolu Galasisi'nde 'serseri' gezegen keşfedildi!

Dünya ile Mars arasında büyüklüğü ile dikkat çeken bir gezegen keşfedildi. Herhangi bir yıldıza bağlı olmayan gezegen Varşova Üniversitesinde görevli gök bilimcilerin öncülüğünde yapılan araştırmayla ortaya çıkarıldı. TechExplorist sitesinin haberinde, gezegenin hassas mercekleme yöntemi denilen bir teknikle keşfedildiğine yer verildi. OGLE-2016-BLG-1928'nin, şimdiye kadar bulunan en küçük başıboş gezegen olduğu ifade edildi.

Haber 30-10-20 14:15

Süper yaşanabilir 24 öte gezegen keşfedildi

Gök bilimciler, Güneş Sistemi dışında potansiyel olarak "süper yaşanabilir" 24 gezegen tespit etti.

Haber 05-10-20 17:40

WASP-189b: Gök bilimciler yüzey sıcaklığı 3 bin 200 derece olan gezegen buldu

Gök bilimciler yüzey sıcaklığı 3 bin 200 dereceyi bulan, "bugüne kadar gözlemlenenlerin en uçuklarından biri" olarak tanımladıkları bir gezegen keşfetti.

Haber 29-09-20 14:41

Gök bilimciler yıldızı etrafındaki dönüşünü 3,14 günde tamamlayan bir öte gezegen keşfetti

Gök bilimciler, resmi adı K2-315b olan ve yıldızı etrafındaki dönüşünü 3,14 günde tamamlayan bir öte gezegen keşfetti.

Haber 22-09-20 14:12

Uzaylı ihtimalinin en yüksek olduğu 4 gök cismi!

Bilimsel bir makalede Güneş Sistemi’nde bulunan ve Dünya dışı yaşama ev sahipliği yapma ihtimali en yüksek olan 4 gök cismi tanıtıldı.

Haber 21-09-20 15:53

Gök bilimcilerden dev keşif: Beyaz cüce yörüngesinde Jüpiter büyüklüğünde bir gezegen bulundu

Gök bilimciler, ölen bir yıldızın (beyaz cüce) yörüngesinde dönen dev bir gezegen keşfetti. Keşif, gezegenlerin yıldızları öldükten sonra da hayatta kalmayı başarabileceğine işaret ediyor.

Haber 18-09-20 16:21

ABD'li bilim insanları: Bazı gezegenler elmastan oluşuyor

Bilimsel bir makalede araştırmacılar, karbon açısından zengin bazı ötegezegenlerin uygun şartlar altında elmastan oluşabileceğini ortaya koydu.

Haber 14-09-20 11:27

Bilim insanları, yaşam için uygun atmosfere ve suya sahip 45 ötegezegeni belirledi

Gökbilimciler uzak yıldızların yörüngesinde Dünya benzeri atmosfer ve yaşamı destekleyebilecek su bulunduran en az 45 ötegezegen tespit etti.

Haber 11-09-20 14:40

Diğer gezegenlerde kaç yaşındasınız?

Dünyanın etrafında tam bir tur dönüşü 24 saat sürüyor. Ancak bu turun süresi diğer gezegenlerde farklı. Dolayısıyla bu basit prensip sizin dünya dışı gezegenlerdeki mevcut yaşınızı değiştiriyor. Peki diğer gezegenlerde kaç yaşındasınız?

Haber 31-08-20 14:46

Araştırmaya göre, bakteriler gezegenler arasında yolculuk yapabiliyor

Japon bilim insanlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dış yüzeyinde yaptığı araştırma, bakterilerin uzayda yıllarca hayatta kalabildiğini ortaya koydu.

Haber 26-08-20 15:11

Dünya dışı yaşamın olasılığı kanıtladı!

Yeni bir araştırma, diğer yıldız sistemlerinin Dünya dışı yaşam barındıran çok sayıda gezegene ev sahipliği yapabileceği sonucuna ulaştı.

Haber 03-08-20 16:01

Samanyolu Galaksisi'ndeki 6 milyara yakın yıldızın Dünya'ya benzeyen gezegenleri olabilir!

Samanyolu Galaksisi'nde Güneş'e benzeyen her 5 yıldızın yörüngesinde Dünya benzeri bir gezegenin var olabileceği bildirildi.

Haber 17-06-20 13:41

Gök bilimciler, bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi

Gök bilimciler, güneş sistemine göre daha genç bir sistemde yer alan bir yıldızın yörüngesindeki bebek bir gezegeninin oluşumunu görüntüledi.

Haber 20-05-20 18:30

NASA'dan açıklama: Teğet geçti!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2.4 kilometre çapındaki 1998 ORR adlı asteroidin bu gün gezegenimize yakın bir bölgeden geçeceğini duyurmuştu. 1998 OR2 gezegenimizi teğet geçerek uzay boşluğundaki yolculuğuna devam etti.

Haber 29-04-20 16:26

Uranüs'ün tuhaflıklarının gizemi çözüldü: Gezegen çarpışması

27 uydusu ve halkalarıyla birlikte yörünge düzlemine dik hareket eden buz devi gezegenin geçmişinde Dünya’dakinden farklı bir çarpışma yatıyor olabilir.

Haber 08-04-20 15:09