Uzay Aracı Haberleri

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-22 17:57

Voyager 1 uzay aracında NASA'yı şaşırtan gizemli sorun! Başka bir sistem mi engel oluyor?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), tarafından 1977'de uzaya fırlatılan ve Güneş sistemi dışına çıkan ilk uzay aracı olan Voyager 1'de, bilim adamlarını endişelendiren gizemli bir sorun çıktı. 45 yıldır görevine devam eden, Dünya'dan 23,3 milyar kilometre uzakta olan Voyager 1 isimli keşif aracındaki gizemi çözmeye çalışan NASA yetkilileri, uzay aracından gelen verilerdeki uyumsuzluğa başka bir sistemin neden olup olmadığını araştırıyor.

Haber 19-05-22 20:06

Türkiye Uzay Ajansı'ndan Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) paylaşımı! Testi başarıyla yapıldı: Ay görevinde kullanılacak

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), sosyal medya üzerinden Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) paylaşımında bulundu. "Heyecanlı HİS'ler" ifadesini kullanan TUA, "Ay Araştırma Görevi"nde (AYAP-1) uzay aracını Ay'a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemi'nde (HİS) sistem seviyesi ateşleme testinin başarıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Haber 13-04-22 15:22

ABD'nin raporu gün yüzüne çıktı! Detaylar çok çarpıcı: Çin ve Rusya...

ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) "2022 Uzayda Güvenlik Sınamaları" başlıklı rapor yayımladı. Raporda, Çin ve Rusya'nın uzay filolarının yaklaşık yüzde 70 oranında büyüdüğü ve bu iki ülkenin uzay konusunda uluslararası normlar oluşturmaya çalıştığı iddia edildi. Ayrıca raporda Çin ve Rusya'nın yanı sıra Kuzey Kore ve İran'ın da özellikle ABD açısından kaygı verici şekilde uzay çalışmaları yürüttüğüne işaret edildi.

Haber 13-04-22 10:00

Uzay Aracı

Uzay Aracı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Uzay Aracı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Ay'dan toplandı! 50 yıl sonra kutuyu açtılar

Apollo 17 misyonu kapsamında Ay yüzeyinden toplanan numuneler, 50 yıl aradan sonra açılıp incelendi. Numune bugüne kadar, Johnson Uzay Merkezi’nde ikinci bir koruyucu tüpte tutuldu. Bu şekilde Ay’dan toplanan parçalar, gelecekte daha iyi teknolojilerle incelenmesi için saklanıyordu. İşte haberin detayları...

Haber 25-03-22 18:51

Şimdiye kadarki en büyük güneş patlaması yakalandı! Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) önemli açıklama

Solar Orbiter uzay aracı, Güneş'teki en büyük patlamayı kaydetmeyi başardı. 15 Şubat'ta yaşanan olay hakkında Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından bir açıklama yapıldı. ESA, bunun, şimdiye kadar tek bir anda gözlemlenen en büyük olay olduğunu aktardı.

Haber 20-02-22 15:37

Yıllardır tepemizde! NASA fişini çekecek planı açıkladı: Uzaydaki ev böyle yok edilecek

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (ISS) denize düşürme planını ortaya koydu. NASA, astronotların "uzaydaki evi" olarak da bilinen uzay istasyonunu bir "uzay aracı mezarlığına" düşürerek yok edecek. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun imha edileceği tarih ise az çok belli.

Haber 03-02-22 14:44

Uzay yolculuğu çekilişini o kazanmıştı! Diskalifiye nedenini öğrenince hayatının şokunu yaşadı

ABD’li pilot Kyle Hippchen’ın uzay yolculuğunu fazla kiloları yüzünden kaçırdığı öğrenildi. Hippchen Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Eylül 2021'de ilk defa 4 “amatör astronotu” yörüngeye gönderdiği uzay yolculuğu için yapılan çekilişte kazananlar arasında bulunduğunu ancak fazla kiloları nedeniyle diskalifiye olduğunu anlattı. ABD’li pilot uzun süre bu bilgiyi çok yakınları hariç hiç kimseyle paylaşmadığı söyledi.

Haber 28-01-22 00:41

Ay'a insan götürecek! NASA, Orion uzay aracını onardı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Orion uzay aracının Uzay Fırlatma Sistemi'nde (SLS) bozulan bir ekipmanı tamir ettiği ifade edildi. Orion uzay aracı, Artemis-3 göreviyle Ay'a insan götürecek.

Haber 17-01-22 16:26

Tarihte bir ilk! NASA'nın uzay aracı Parker Solar Probe, Güneş'e 'dokundu'

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesine (NASA) ait uzay aracı Parker Solar Probe, Güneş'e en çok yakınlaşan uzay aracı oldu. Parker Solar Probe'un Güneş'in dış atmosferinden uçmasıyla tarihte ilk kez bir uzay aracı Güneş'e bu kadar çok yaklaşmış oldu.

Haber 15-12-21 15:24