SPOR

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Halit Kıvanç'tan korkutan haber! Ertem Şener duyurdu

Var Odası programının yorumcusu Ertem Şener duayen, gazeteci ve maç spikeri Halit Kıvanç'ın hasta olduğunu duyurdu. Şener, Kıvanç için dua istedi.

Türkiye'nin en ünlü gazetecilerinden biri olan Halit Kıvanç sağlık durumu ile sosyal medyada gündem oldu. Futbol yorumcusu Ertem Şener'in geçtiğimiz akşam Instagram üzerinden yaptığı paylaşımla Ertem Şener için dua istemesinin ardından Halit Kıvanç kimdir, sağlık durumu nasıl, hastalığı ne sorularının cevabı araştırılmaya başladı. Dünya çapında bir üner sahip olan Halit Kıvanç futbolcu Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olarak biliniyor.

640xauto

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

Ünlü gazeteci, maç yorumcusu ve sunucu Halit Kıvanç'ın sağlık durumu sosyal medyada gündem oldu. Var Odası programının sunucusu olan futbol yorumcusu Ertem Şener, Halit Kıvanç için dua istedi, Halit Kıvanç ismi araştırılmaya başladı.

Halit Kıvanç 18 Şubat 1925, Tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk radyo ve televizyon eski maç sunucusu ve gazeteci. olan Halit Kıvanç Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularından biridir.

13841319-728xauto

PELE İLE RÖPORTAJ YAPAN İLK GAZETECİ

Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olarak tanınan Halit Kıvanç, orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt-Kozluk ilçesinde hakimlik yaptıktan sonra Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.

1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC'de çalıştı. Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok "ilk"in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası'nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.
halit-kivanc-gpD2_cover

HALİT KIVANÇ SPİKERLİĞİ NE ZAMAN BIRAKTI?

Sunuculukta 50. yılını 2005'te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç'la Ustalar, NTV Radyo'da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor'da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV'de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

HALİT KIVANÇ'IN ÇOCUĞU VAR MI, KİM?

Halit Kıvanç aynı zamanda yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç'ın babasıdır.

HALİT KIVANÇ HASTA MI, SAĞLIK DURUMU NASIL?

Ertem Şener, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla Halit Kıvan için dua istedi. Şener paylaşımında "Halit Kıvanç ustamızı aradım dün akşam. Kendisini programımıza davet edecektim. Çok değerli ve kıymetli eşi, hanımefendi telefonu açtı. Sesini duymak istedim Halit abimizin, ustamızın. “Mümkün değil şu an” dedi ve ekledi; “Artık kimseyi tanımıyor, konuşamıyor ve çok hasta” Türkiye’ye maç anlatmayı, futbolu, sporu, konuşmayı öğreten büyük ustamız için lütfen dua edelim. Sesi ile büyüdük. Sesi ile bu işi sevdik. Bana hep sorarlar; Anlatıp da unutamadığın maç hangisi? Cevap çok net. Tabi ki, Halit Kıvanç ustam ve İlker Yasin ile, büyüklerimle beraber anlattığım, Fenerbahçe - Sevilla şampiyonlar maçı. Ne Ronaldinho’nun çalımları, ne Messi’nin büyük futbolu, ne Ronaldo’nun büyülü futbolu, ne diğerleri… Sadece Halit Kıvanç ile beraber anlattığım Fenerbahçe - Sevilla maçı. Dua ediyoruz Halit Kıvanç ustamıza, büyüğümüze, Türkiye’nin sesine. Allah şifalar versin. Seni, sizi çok ama çok seviyorum HALİT KIVANÇ hocam" dedi.

Halit Kıvanç'ın ailesinden resmi bir açıklama henüz yapılmadı.


Canlı Skor


Takım
O
Av
P

En Çok Aranan Haberler