Herkes zararlı zannediyordu ancak gerçek farklı çıktı!

Dünya ile birlikte Türk mutfağında en çok rastlanan besinlerden olan pirincin faydaları açıklandı. California Rice Commission verilerine göre pirincin dünya çapında kırk binden fazla çeşidine rastlandığı görüldü.

Herkes zararlı zannediyordu ancak gerçek farklı çıktı!

Türk mutfağının en çok kullanılan sağlık besini pirincin, önemli faydaları sıralandı.

pirinç

Kolesterol içermez

pirinc

Pirinç yemek çok basit bir sebeple sağlık için son derece yararlıdır çünkü zararlı yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Pirinç dünyanın en çok kullanılan ve yenen gıdalarından biridir çünkü çok küçük miktarları bile insanları sağlıklı ve canlı tutabilir.

Kan basıncı yönetimi

İçindeki düşük sodyum sebebiyle pirinç yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir.

Kanseri önleme

iStock-491905994

Esmer pirinç gibi, tam tahıllı pirinç de birçok kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir. Pek çok bilim adamı ve araştırmacı, bu tür çözünmez liflerin kanserli hücrelerin gelişimi ve metastazına karşı vücudu korumak için hayati olduğuna inanıyor. Fiber, özellikle kolorektal ve bağırsak kanserine karşı savunmada faydalıdır. Bununla birlikte, lifin yanı sıra, pirinç vücudu serbest radikallerden temizleyen doğal antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere de sahiptir. Serbest radikaller organ sistemlerinize ciddi hasar verebilecek ve sağlıklı hücrelerin kanserliye dönüşmesine sebep olabilecek şekilde hücresel metabolizmanın yan ürünleridir. Antioksidan düzeylerinizin artırılması müthiş bir fikirdir ve daha fazla pirinç yemek bunu yapmak için harika bir yoldur.

Enerji kaynağı

Pirinçte karbonhidrat miktarı bol olduğu için, vücuda yakıt sağlar ve beynin normal işleyişine yardımcı olur. Karbonhidratlar vücut tarafından metabolize edilmesi ve fonksiyonel, kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi açısından kaçınılmazdır.

Alzheimer hastalığı

iStock-884521540 (1)
Esmer pirincin, Alzheimer hastalığını dikkat çekici ölçüde önlemeye yardımcı olan nörotransmitterlerin büyüme ve aktivitesini tetikleyen besinlerden yüksek derecede içerdiği söylenir.
Çeşitli yabani pirinç türlerinin beyindeki, bunama ve Alzheimer hastalığına neden olan serbest radikaller ve diğer tehlikeli toksinlerin etkilerini engelleyen nöro-koruyucu enzimleri tetiklediği gösterilmiştir.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
GÜNAYDIN DÜNYA;PEYGAMBERİMİZ PİRİNÇ İÇİN ŞÖYLE DER;HER YERDEN ÇIKAN BİTKİDE ZARAR VE FAYDA VARDIR,PİRİNÇDE İSE ŞİFA VE FAYDA VARDIR,İÇİNDE ZARARLI HİÇBİRŞEY BARINDIRMAZ VE YİMEMİZİ SÖYLER.PİRİNCİ HEP DÜŞMAN BELLEDİNİZ,DEMEK PEYGAMBERİMİZİN ÇİZGİSİNE GELDİNİZ,GERİ ZEKALILAR.
esmer pirinci haber yapıyorsunuz beyaz pirinç koyuyorsunuz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler