SPOR

Hıncal Uluç'tan TRT'ye sert eleştiri

Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç bugünkü köşesinde TRT Spor yayıncılığı hakkında ağır bir yazı kaleme aldı.

Hıncal Uluç'tan TRT'ye sert eleştiri

İşte o yazı:

Ekran başında nasıl keyif, nasıl heyecanla oturmuş atletizm izliyorum.. Hayatımın sporu karşımda.. Hem de bir Dünya Şampiyonası var..
Günlerdir her gecem atletizmle dolu.. İşte gene onlardan biri.. Salı gecesi.. Üç saatten beri ekran başındayım.
Sahada dünyanın seyri en doyulmaz yarışmalarından biri, Sırıkla Atlama var.. Dananın kuyruğunu koparacak son atlayışlar.. Ve az sonra pistte de gecenin son yarışı.. 400 metre finali başlayacak..
Muhteşem koşudur, 400 metre.. Müthiş bir sprint yeteneği gerektirir. Ama son 50 metresi bitmez adeta.. Öylesi de bir güç ister. İnsanoğlunun zirvesini gösterir bu yarış adeta..
Ekrana bakıyorum. Sırığı eline aldı atlet.. Geçerse şampiyon olacak nerdeyse.. Takılırsa elenecek. Onun için tam ölüm kalım atlayışı.. Çıtaya koşmaya başladı ve.. Ve inanamazsınız, TRTSpor tam o anda, adam ölüm kalıma koşarken yayını kesti.
Hem de Londra’ya bu yarışmaları milyonlara anlatmaya gitmiş iki sözüm ona spiker veda bile etmeden.. “Yayını kesiyoruz. Bu son iki finalin sonuçlarını şurdan öğrenebilirsiniz” demeden.. Hiç değilse o koşan atletin atlayışını bile göstermeden.. Tabakhaneye bok yetiştirir gibi, pat diye kestiler.. Bizi eşşek kere eşşek yerine koyarak kestiler..
Böyle bir ayıp, böyle bir saygısızlık, böyle bir terbiyesizlik, böyle bir ihanet görülmüş mü?. Dünyada görülmüş mü?.
..Ve bu yayını yapan TRT, benim vergilerimle besleniyor. Yanan elektriğimden yüzde alıyor.. Cebimdeki telefondan yüzde alıyor.. Halkın cebinden aldığı milyarlar yetmezmiş gibi, özel TV’lerle haksız rekabet, bir de reklam alıyor..
Bunları niye alıyor?.
Bu ülke insanının spor kültürüne hizmet için alıyor. Özel TV’lerin reyting uğruna yayınlamadıkları spor dallarını ülkeye tanıtsın, sevdirsin diye alıyor..
2000 yılından beri Olimpiyatlara aday Türkiye’de “Olimpik seyirci ve sporcu yetişsin” diye alıyor..
Bunlar TRT’ye yasalarla verilmiş bir görev.. Bu “Anayasal görev”i yapmak için alıyor..
Ve bu TRT, sporların anası, en birinci, en zirvedeki spor dalının dünya şampiyonasını yayınlarken, işte böyle, tekrar ediyorum, ekran başındakileri eşşek yerine koyarak, tabakhaneye bok yetiştirmek için kesiyor.. Onlar utanmıyor da ben mi utanacağım da “b.k” diye yazacağım..
Tabakhaneye yetiştirdiklerinin ne olduğunu da az sonra anlıyoruz.
O gece Real Madrid ile Manchester United arasında Avrupa Süper Kupası finali oynanmış. TRT1 ve TRT4 anında canlı yayınlamış.. O maç bitmiş. Real 2-1 kazanmış.. Şimdi TRTSpor o oynanmış, gene TRT’de yayınlanmış maçın ardından yorum programı yapacak..
Bir yanda canlı Atletizm Dünya Şampiyonası.. Öte yanda bitmiş maçın yorumu..
TRTSpor’un tercihine bakar mısınız?.
Be Allahın adamları!. Futbol meraklıları zaten bütün gece TRT1’i izlemişler. O maç orda yayınlanırken, TRTSpor’da olanlar, belli atletizm meraklıları değil mi?.
Şimdi o atletizm severlerden dünyanın en güzel iki finalini kaçırıp, önlerine, geçmiş, olmuş, bitmiş bir maçın kokuşmuş tartışmasını koymak nasıl bir geri zekalılıktır, küstahlığın da ötesinde.. Biriniz bana bu rezilliğin mantığını anlatabilir mi?. Biriniz be, biriniz.. Arayın da söyleyin, benim vergilerimle maaş alan zavallılar!.
Günlerden beri, gene paçavra, gene yanlışlarla dolu anlatımlar yapıyorlardı ama sesimi çıkarmıyor, hatta “Teşekkür”e hazırlanıyordum, hiç değilse bu yayını yaptıkları için..
Ama işte yaptıkları..
Arman Talayların, Çetin Çekilerin, Kenan Onukların yarattığı TRT Geleneğine ihanet ettiler.. Biz seyircileri eşşek kere eşşek yerine koydular ve bir çuval incirin içine edip, onu da tabakhaneye yetiştirdiler.
TRT’den sorumlu Devlet Bakanı, bunun da hesabını sormazsa..

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
trt tamamen yandaş, dolayısıyla yeteneksiz ve eğitimsiz insanların elinde olduğu için bu davranışlar çok normal.
@ferdagoksel güzel özet
usta döktürmüş. sonuna kadar haklı
Hıncal Beyin düşüncelerine aynen katılıyorum,TRT spor ve diğer TRT kanalları ne yazıkki izlenecek programlardan çok uzaktalar,toplanan TRT payı vergilerin Halk tarafından tasvip edilmediği de ayrı bir gerçek.
hıncal haklı dağılın
Eurosport dsn izliyorum Trt mi Aman Aman !
Adam haklı beyler... Eşşek kere eşşek yerine koymak,Allahım yaa,Hıncal Amca yine bir deyim kazandırdı bizlere,çok yaşa:))
SAYIN ULUÇ SEN KENDİNİ BOŞUNA YORMA trt ÖZELLİKLE KÜÇÜK HARFLERLE YAZDIM Kİ YAZARKEN BİLE UTANARAK YAZDIM O ADI HALBUKİ TÜRKİYE NİN televizyonu olması gereken bir kurum o kadar yandaşlığıda geçti düpedüz şahıs televizyonu oldu gak derse birileri yazıyor guk derse çiziyor yani 753 milyon tl yi vatandaşın cebinden ulu orta çalan bir kanaldanda yAyıncılık ahlakı beklenmez herhalde.açılımını yapmaya gerek yok artık dünya biliyor ama 24 saat içinde o kanalı adını ağzıma almaktan utandığım kanalı izleyen yok hiçbir programını ama sizinde dediğiniz gibi bi atletizm var onun dışında ki artık onuda kim
HAKAN ŞÜKÜR'e hem mv.hemde TRT de 700 BİN lira aylıkla yorumculuk yaptıran zihniyet ülkeyi batıran zihniyettir.
helal olsun hıcal uluç sana, senin gibi insanlar bu ülkeye çok gerekli
yarışları yerinde izleyen seyircilerin efendiliğini görünce bizim ülkede de böyle bir kültür oluşur mu dedim...
Az bile söylemiş Hıncal Usta sonuna kadar haklı...
Yerden göğe kadar haklısın hıncal hocam... TRT'de kalite düştü... Ne spikerlerin kalitesi var ne de yayınların... nerede o eski trt spikerleri... Akıcı düzgün diksiyonları ile izleyenleri/dinleyenleri adete ekrana/radyoya bağlayan spikerler...
TRT kapansa da olur ne var ki bakacak?
Valla helal olsun döktürmüşsün yine Büyük usta. Korkum sen gittikten sonra senin gibi gazeteciler yetişecek mi acaba memlekette
trt ye ödediğim vergiyi helal etmiyor...haram zıkkım olsun...zaten seyretmiyorum artık...birde seyretmediğim kanal için vergi ödüyorm..
Hıncal Ulucu işten atmasınlar???
Hakkım varsa haram kere haram olsun.
Adam sonuna kadar haklı.
bunak
sonuna kadar doğru dün trt'de realmadrid Manchester United mac özeti seyrediyorum realin 2'nci golünden sonra yayın gitti neymiş canlı yayın varmış Manchesterın golü göremedim aklımdada bac 2_1 bitti diye biliyorum malesef böyle benim vergimle har vurup harman savur ama eleştriye geldimi sütten cıkmiş ak kasık..
kirkyildabi​ duydunuz söylemiş dorular onlar
nahas bunu diger kanallarda yapiyor seyirciye hic saygilari yok nadilsa herkes koyun
Hıncal uluç'u fazla sevmem lâkin bu konuda %100 haklı. ekrandaki seyirciyi enayi yerine koyuyorlar
TÜKÜREYİM TRT YE.LANET OLASI KANALA VERDİĞİMİZ PARALAR HARAM OLSUN.İKTİDARIN ŞAKŞAKÇILARI ŞEREFSİZLER.TÜM ÜLKENİN PARASI İLE HANGİ AHLAKLA İKTİDAR PROPAGANDASI YAPARSIN.GİT PARANI İKTİDAR VERSİN.PARAMIZLA İKTİDAR PROPAGANDASI YAPANLARIN YEDDİ CEDDİNE....
Diğer Haberler