EĞİTİM

İcar eş anlamlısı nedir? İcar kelimesinin eş anlamlısı ve cümle içinde örnek kullanım

Eski dilde yaygın olarak kullanılan bazı kelimeler, halk arasında kullanılmaya devam etmektedir. Kira anlamına gelen icar kelimesi de bunlardan biridir. Onun yerine icarın eş anlamlısı olan kira kelimesi daha yaygın kullanılmaktadır. İcar kelimesinin anlamı, eş anlamlıları ve cümle içinde kullanımları ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik.

İcar eş anlamlısı nedir? İcar kelimesinin eş anlamlısı ve cümle içinde örnek kullanım

İcar kelimesi, tek bir eş anlamlıya sahiptir; o da kiradır. Yazılış ve okunuş olarak aynı olmayan bu iki kelime, aslen aynı anlama gelmektedir ve birbirleri yerine kullanılabilir. İcra kelimesinin eş anlamı olan kira, güncel sözlükte yer almaktadır. Daha çok eski nesil tarafından kullanılan icar kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Genellikle tek başına anlamlı bir şekilde kullanılabilir. Ancak icar yerine kira demek çok daha yaygındır.

İcar Kelimesinin Eş Anlamlısı Sözcükler Nelerdir?

İcar kelimesinin bilinen tek bir eş anlamlısı vardır. TDK’da da kira olarak tanımlanan bu kelime, bir isimdir. Günlük konuşma dilinde de icar yerine, icar eş anlamlısı olan kira kelimesi kullanılmaktadır.Hala eski dilin kullanıldığı metinlerde icar kelimesi kullanılmaktadır.

Bu iki kelime direkt olarak birbirleri yerine kullanılabilir. Tamamen aynı anlama geldikleri için cümlenin bütününe bakmaya gerek kalmadan icar ya da icar kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük yani kira kelimesine yer verilebilir. Anlamda herhangi bir değişme olmaz. Bir isim olan icar, direkt gerçek anlamıyla kullanılır. Bu kelimenin sahip olduğu herhangi bir mecaz anlam yoktur.

İcar Kelimesinin Eş Anlamlıları ile Örnek Cümleler

İcar kelimesi zor ve eski bir kelimedir. Bu nedenle tam olarak anlamak için cümle içinde kullanmak, bu kelimeyi pekiştirmeyi sağlar. İşte icarın eş anlamlıları ile örnek cümleler:

  • Babamdan kalan konutu icara vermeyi düşünüyorum.
  • Bu sene icarlarda artış olacağı öngörülüyor.
  • İcar sözleşmesi olmadan konut kiralayan yerlere güvenmeyiniz.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler