İçme suyuna ulaşmanın yaşattığı mutluluk görülmeye değer!

Geçtiğimiz günlerde Give Power isimli sivil toplum örgütü, tuzlu okyanus suyunu tatlı içme suyuna dönüştüren ve böylece günde 25.000 kişiye yardım eden güneş enerjili bir tesis kurdu. Bu önemli gelişmenin ardından ise bölge halkının tatlı suya kabvuştuğundaki mutluluğu ise görülmeye değer!

Give Power geçenlerde Kenya'da küçük bir kasaba olan Kiunga'da, tuzlu suyu içme suyuna dönüştüren yeni bir tesis kurmakta büyük bir başarı elde etmiş ve ağustos ayında kasaba sakinlerinin hayatlarını iyileştiren deneme testini bile yapmıştı. Organizasyon projeyi sadece orada yapmakla kalmayı planlamıyor, teknolojiyi dünyanın başka yerlerinde de kullanmak istiyor.

TESİSTEKİ İKİ SU POMPASI 25 BİN KİŞİYE İÇME SUYU SAĞLIYOR

Genelde insanların 1/3'ünün içme suyuna erişimi olmadığı düşünülse de, sorun bazı bölgelerde, özellikle Sahra altı Afrika'da çok daha büyük. Bu nedenle, Kenya'nın Kiunga kasabası, özellikle bu problemin üstesinden gelmek ve mümkün olduğunca çok kişiye yardım etmek için bu tesisin kurulması için seçildi. Bu başarının ardından, organizasyon ayrıca Kolombiya ve Haiti'de benzer projeler oluşturmayı planlamaya başladı bile.

ÇOK PAHALI BİR İŞLEM

Tesis aslında daha çok su sağlayarak 35,000 kişiye de günün 24 saati boyunca içme suyu verme kapasitesine sahip. Tuzlu suyunu içme suyuna dönüştürmede çok önemli olan tuzdan arındırma, çok fazla güç tükettiği için oldukça pahalı bir işlem. Bu nedenle, güneş enerjisi kullanmak uzun vadede çok iyi bir çözüm olabilir. Give Power, Kiunga'da günel panelleri kullanarak güneş enerjisi toplayan, “güneş su çiftliği”ni kurdu. Günün 24 saati boyunca 50 kilovat enerji ve 2 su pompası üretebiliyorlar.

NÜFUSUN 3'TE 1'İ GÜVENİLİR İÇME SUYUNA ULAŞAMIYOR

Bu durum özellike Kenya gibi bölgelerde hayatı değiştirecek seviyede. Kenya'daki insanların 1/3'i güvenilir içme suyu elde edemiyor. Bu teknoloji kurulmadan önce, insanların kendilerine ve ailelerine biraz da olsa su alabilmeleri için saatlerce yolculuk yapması gerektiği zamanlar oluyordu. Her bir su damlası inanılmaz derecede kıymetli olduğu için, genellikle cildi tahrip eden tuzlu suda yıkanıyorlar ve kıyafetlerini de kirli tuzlu suda yıkıyorlar.

BU TESİS İNSANLARA HEM YARDIM ETTİ HEM DE HASTALIKLARDAN KURTARDI

Ailelerine içme suyu götürebilmek için, bir saatten fazla seyahat etmek zorundalar. GivePower başkanı Hayes Barnard şunları söyledi: “Köylerdeki çocukların midelerinde ya da dizlerinde yara izi var çünkü yaralarında çok fazla tuz var. Yani resmen bu tuzlu su ile aileler zehirleniyordu. Fakat tesisin kurulumu sadece onlara yardım etmekle kalmadı, aynı zamanda onları çeşitli hastalıklardan kurtardı; İnsanlık için ne kadar büyük bir adım!"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler