SPOR

İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da topa kafayla vurmak yasaklandı

İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın futbol federasyonları, 11 yaşından küçük çocukların futbol antrenmanlarında topa kafayla vurmalarını yasakladı.

İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da topa kafayla vurmak yasaklandı

Federasyonlardan yapılan ortak açıklamada, topa kafayla vurma ile bunama (demans) arasında bağlantı olduğunu saptayan bilimsel araştırmanın sonucuna göre alınan kararla, ilkokula giden ve 11 yaş altı çocukların antrenmanda meşin yuvarlağa kafayla vurmasına yasak getirildiği belirtildi.

ANTRENMAN SAYISINA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Genç oyuncuların 18 yaşına gelene kadar kafayla yaptıkları antrenman sayısı ve süresine de sınırlama getirildi. İskoçya'daki Stirling Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, küçük yaşta topa kafayla vuran futbolcuların beyin gelişiminde ufak çaplı da olsa önemli değişimlerin yaşandığı ifade edilmişti.

Üniversitenin internet sitesinden yapılan açıklamada, federasyonların aldığı kararın memnuniyetle karşılanmasına rağmen bu konuda daha kapsamlı sınırlandırmalar getirilmesi gerektiği vurgulandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
mantıklı yoksa ozan tufan gibi çocuğunuz olur.
senin gibi olmasin yeter. fazlasin bu dunyaya
@master_mazy Pffsashhahhahhahhahhahhaaaa
zaaaaaaaaaaa
bizdekiler... HEP OFSAY(I)TDA... FEDERASYON NEKİ.... FUTBOL... DA ADALET YOK... ADALET OLMAYAN YERDE.... BELALAR ÇOK OLUR...
Ne diyou bu......
demans daha çok kadınlarda görülüyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler