Kars'ta kar yağdı, kaz kesimi başladı

Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde kar yağmasıyla birlikte, bölgede çok tüketilen kazlar da kesilmeye başlandı.

'Kar yemeden kaz kesilmez' deyimiyle yola çıkan Karslılar, yağan karın ardından kazlarını kesip, temizliyor. Temizlenen kazlar, tuzlanıp kuruması için evlerin bahçelerinde hazırlanan askılara asılıyor. Yaklaşık 15 ila 20 gün askıda kalan kaz etleri olgunlaştıktan sonra serin yerlerde veya derin dondurucularda kışın yenmek için saklanıyor.

Doğal yöntemlerle kesilen, kurutulan kazlar lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahip oluyor. Kars'ta yetiştirilen kazlar, yetiştiricileri tarafından kışlık ihtiyaçları yanı sıra akrabalara gönderilirken, arta kalanları kent merkezindeki lokantalara veya vatandaşlara satılıyor. Kazlar, tanesi 180 ile 200 lira arasında alıcı buluyor.

KAZ NASIL KESİLİR, NASIL TEMİZLENİR?

Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde imece usulü kazları keserek, temizyelip, kuruttuklarını belirten Mercan İncedere, "Yaklaşık 4 ay boyunca büyütüp beslediğimiz kaz kesimine başladık. Kesildikten sonra tüyleri temizleniyor. İç organlarını çıkarıyoruz. Daha sonra kazlar tuzlanıyor, bir hafta da baskıda kalıyor. Sabah ve akşam ayazında kurutuyoruz. Kazların kesinlikle güneş görmemesi lazım. Güneş yediği zaman tadını bozuyor. Kazları eskiden soğuk odalarda veya un içinde muhafaza ederdik, şimdi dolaplara koyuyoruz. Oldukça zahmetli, kimse 'çok pahalı' demesin" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
cok mu iyi bi sey haber olacak kadar
şeyma subaşından daha değerli bir haber bence
@real_gun hay ağzına sağlık her Allahın günü neydüğü belirsiz kadını görmekten iyidir bıktık bu arada olumadan geçiyorum kadının haberlerini
yesen tadına baksan süper birşey olduğunu anlarsın kaz eti süperdir ama Kars olacak
real_gun onun bi tadına baksan bırak haberi manşet yaparsın:)
ben yedim hiçte güzel.değildi kokusu berbat. aynı bu adanalalıların şirdanı meth ettikleri gibi bişey...
@samet_tasci_1973 hahahahah aynen oyle agzinin tadini bilmiyor bence
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler