Kim Milyoner Olmak İster'de arkeologları kızdıran soru

ATV’de yayınlanan ve Murat Yıldırım’ın sunduğu “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışma programında sorulan bir soru arkeologları kızdırdı. Yarışmadaki o soru sonrası Arkeologlar Derneği açıklama yaptı.

Kim Milyoner Olmak İster'de arkeologları kızdıran soru

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan bir soru olay oldu.

Kim Milyoner Olmak İster'de “Hangisi arkeologların buldukları şeyin fosil mi yoksa sıradan bir taş mı olduğunu anlamak için kullandıkları yöntemlerden biridir?” sorusu soruldu.

ieieieie

4 seçenekten 3'ü ise skandal yarattı. Doğru seçeneğin yanında verilen, “Yalamak”, “Köpeğe koklatmak” ve “Üstüne idrar yapmak” seçenekleri arkeologları ayağa kaldırdı ve ATV'yi kınayan bildiri yayınlandı.

arkeolog-sorusu_16_9_1543141464 (1)

Arkeologlar Derneği'nin tepkisi şöyle:

“Dün gece ATV‘nin ‘Kim Milyoner Olmak İster' isimli bilgi yarışmasında 30.000 TL değerindeki hiçbir bilimsel değeri olmayan ve Arkeoloji bilim dalını aşağılayan bu soruyu hazırlayanları ve ATV'yi kınıyoruz. Arkeoloji, bugün dünya ile boy ölçüşebileceğimiz bilim dallarından biridir.

Maalesef hala Arkeolojiyi ve arkeologları anlayamamış bir medya ile karşı karşıyayız. Çok yazık!”

Sorunun doğru cevabı ‘yalamak’ olarak açıklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
ATV grubunun neyi düzgün ve doğru ki,yaptıkları teksey yalan haber ve akp yi yalamak.
binanın bizim Arkeologlar hiçbir moka yaramıyor devletten Boşu Boşuna para alıyorlar
Arkeologların tepkisi yersizdir. Sorunun cevabı doğrudur. Bazı mineral ve kayaçları belirleme yöntemidir, dilini dokundurmak. Dili çekmesi bazı kayaları belirleyen bir özelliktir. Daha çok Jeologlar bu testi yaparlar. Belki Arkeologlar yerine Jeologlar demeliydi soruda. Talama değil de dil ile dokunmadır o yöntem.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler