YURTHABER

Liseli kızlar ölüme el ele gitti

Bursa'da, okul yolunda can veren liseli kızların davasında, tanıklar, kızların el ele ölüme gittiğini söyledi.

Liseli kızlar ölüme el ele gitti

Bursa'da, okul yolunda can veren liseli kızların davasında, kazanın tek şahidi olan iki özel halk otobüsü şoförü dinlendi. Şoförler, el ele tutuşan Didem Zeynep Çakar ve Ezgi Nil Topuz'un yolun karşısına geçmeye çalıştığı, yoğun trafikte paniğe kapıldıklarını söyledi.

Merkez Nilüfer ilçesi Ertuğrul Mahallesi'nde oturan Fatih Lisesi Fen Bölümü öğrencisi Didem Zeynep Çakar ve gece ders çalışmak için yanında kalan sınıf arkadaşı Ezgi Nil Topuz, geçtiğimiz 25 Aralık tarihinde okula gitmek için birlikte yola çıktı. İzmir Yolu'nun karşısına geçmek isteyen iki arkadaşa, tekstil işçisi 33 yaşındaki Güner Çalışkan yönetimindeki 16 GD 730 plakalı minibüs çarptı. Ağır yaralanan Didem ve Ezgi, ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Ancak doktorların tüm çabasına karşın iki arkadaş kurtarılamadı.Olay sonrası gözaltına alınan minibüs sürücüsü Güner Çalışkan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 2 çocuk babası Güner Çalışkan, bugün yine hakim karşısına çıktı. Mahkeme, bu duruşmada, kazaya tanık olan özel halk otobüsü şoförlerini dinledi.

Kazanın gözünün önünde meydana geldiğini söyleyen otobüs şoförü 39 yaşındaki M.G., "Ben otobüs durağında yolcu indirmek için durdum. İki kız el ele tutuşmuş, karşıya geçiyordu. Trafik çok yoğundu. Kızlar aniden yola çıkınca, 'Bunlar ne yapıyor?' diye bağırdım. Sesimi otobüsteki yolcular da duydu. Ancak çarpma anını görmedim" dedi.

"EL ELE YOLUN KARŞISINA GEÇİYORLARDI" Diğer şoför 40 yaşındaki K.A. ise, "Ben üniversite hattında çalışıyorum. Yaya geçidinden geçmeye çalışan kızlar yola çıkarken trafiği kontrol etmedi. Yolun ortasına geldiklerinde kırmızı bir araç bunlara çarpmamak için sağa, arkasındaki ise sola kaçınca çocuklar da panik yaparak koşmaya başladı. Önümdeki araç ve ben fren yaptım ama soldan gelen sanığın kullandığı araç kızlara çarptı" diye konuştu.

Sanık avukatları ise, müvekkillerinin 25 Kasım 2010'dan bu yana tutuklu olduğunu ifade ederek, "İki gün sonra tam bir yıl olacak. Sanık, bu tarihten bu yana tutuklu. Suç taksirli bir suçtur. Tahliyesini talep ediyoruz" dedi.

Ayrıca avukatlar, aynı yol üzerinde son 1 ay içinde 5 ayrı kaza olmasının göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ederek kusur tespiti açısından dosyanın Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesini talep etti.

DAVA ERTELENDİ
Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanığın tahliye talebini reddetti. Ayrıca olay mahallinde keşif yapılmasına mahal olmadığına karar veren mahkeme, dosyanın kusur tespiti açısından bilirkişiye gönderilmesine hükmetti.

Dava, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.