YEMEK

Mutfakların kurtarıcısı mikrodalgadan uzak durması gereken yiyecek ve içecekleri biliyor musunuz?

Mikrodalga fırın, pratik bir şekilde yemekleri ısıtmaya yardımcı olan teknolojik bir ürün. Yaydığı yüksek radyasyon sebebiyle sık kullanım için uygun olmamasının yanı sıra içine konulmaması gereken yiyecek ve içecekler de bulunuyor. Dikkat edilmediğinde patlamaya, hatta yangınlara neden olabilen bu yiyecek ve içeceklerin neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Mutfakların kurtarıcısı mikrodalgadan uzak durması gereken yiyecek ve içecekleri biliyor musunuz?

Hayat kolaylaştıran ürünler, doğru kullanılmadığında aksine işleri daha da zorlaştırabiliyor. Mikrodalga fırın da bu ürünlerin başında geliyor. Yaydığı yüksek sıcaklık her yiyecek ve içeceği ısıtmaya uygun değil. Yumurta, et, tereyağı ve süt ürünleri bunlardan bazıları. Mutfakta tehlike yaşamamak ve besinlerin yararını azaltmamak adına sizin için hazırladığımız listeye göz atmaya ne dersiniz?

YUMURTA

Kabuğu soyulmuş yumurtayı mikrodalga fırında ısıtabilirsiniz ancak kabuklu yumurta mikrodalgadan uzak tutmanız gereken yiyeceklerin başından geliyor. Yumurta, yüksek sıcaklığa maruz kaldığında patlayabiliyor.

ET

Donmuş eti çözdürmek için mikrodalga kullanmak birçok kişinin başvurduğu bir yöntem. Siz de bu yöntemi kullanıyorsanız etin içindeki besin değerlerini azalttığınızı bilmeniz gerekiyor. Mikrodalgada ısınan etin içindeki B12 vitamini ve aminoasit miktarı azalıyor. Dolabınızda kalan et yemeğini mikrodalgada ısıtmak da etin doğal suyunun ve protein değerinin azalmasına neden oluyor.

SOSLAR

Farklı sosları veya soslu yemekleri mikrodalga fırında ısıtmak oldukça tehlikeli. Isınan sos mikrodalganın içine dağılarak işinizi zorlaştırabilir. Soslu yiyecekleri ısıtırken mutlaka bir kapakla ağzını kapatın.

ACI BİBER

Acı biber, ısıtıldığında patlama ya da yanma gibi felaketleri beraberinde getirmese de mikrodalganın kapağını açtıktan sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kapağı açtığınızda dışarı çıkan havayı solumak boğazınıza zarar verirken gözlerinizi yakabilir.

MEYVELER

Mikrodalgada meyve ısıtmak pek karşılaşılan bir yöntem olmasa da yine de uzak durmak gerektiğini bilmenizde fayda var. Çekirdekli meyveler ve üzüm, ani sıcaklıkta patlayarak her tarafı batırabilir. Limon gibi çekirdeksiz meyvelerin suyuna ihtiyacınız varsa en fazla 10 saniye olmak üzere mikrodalga fırında ısıtabilirsiniz.

TEREYAĞI

Tereyağını mikrodalgada ısıtmak muhtemelen size de çok pratik geliyor. Ancak içerdeki ısı, tereyağının protein değerini düşürüyor. Bu yüzden ocakta ısıtmak sizin için en sağlıklı yöntem.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Yüksek protein değeriyle sağlığınızın dostu olan süt ve süt ürünleri, yüksek sıcaklığa maruz kaldığında besin değerini kaybediyor. Başta B12 vitamini olmak üzere içindeki temel mineraller azalıyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler