SPOR

Naim Süleymanoğlu'nun son durumu açıklandı

Türk sporunun efsane ismi Naim Süleymanoğlu'nun beynindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle alındığı ameliyat sona erdi. Prof. Dr. Polat, hayati tehlikenin devam ettiğini kaydetti.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun beyindeki kanama ve buna bağlı olarak artan ödem nedeniyle alındığı ameliyat sona erdi. Efsane sporcunun ameliyatı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Ameliyat sonrasında hastaneden yapılan açıklamada "Beynin sol tarafındaki ödemi arttığını gördük. Bunun üzerine oturup karar verdik ve beynin basıncını azaltmaya yönelik bir ameliyat yaptık. Kendisi şu an yoğun bakımda ve hayati tehlikesi devam ediyor. Durumunu yakından takibe devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SÜLEYMANOĞLU'NUN AİLESİYLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ataşehir Memorial Hastanesi’nde tedavi gören olimpiyat ve dünya şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu'nun ailesiyle görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam, haltercinin kardeşi Muharrem Süleymanoğlu'nu telefonla aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Süleymanoğlu'nun sağlık durumu hakkında bilgi aldığı kaydedildi.

28 Eylül'den bu yana Ataşehir'deki bir özel hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve 6 Ekim'de hastanenin organ nakli bölümü başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan efsanevi sporcu, acil ameliyata alınmıştı.

Nakil sonrasında karaciğer fonskiyonları sağlıklı düzeye ulaşan ve nakilden kaynaklanan bir problemi bulunmayan Süleymanoğlu, bir ayı aşkın süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. 'Cep Herkülü' lakabıyla bilinen efsanevi sporcunun beyninde, 28 Ekim'de de beyin damarlarında genişlemeye bağlı olarak bir kanama gerçekleşmiş ancak bu kanama daha sonra gerilemiş ve bilinci açılmıştı.

6 EKİM'DE KARACİĞER NAKLİ YAPILMIŞTI
Süleymanoğlu'na karaciğer yetmezliği sebebiyle 6 Ekim'de yaklaşık 8 saat süren bir operasyon sonrasında bir arkadaşının gönüllü donör olmasıyla karaciğer nakli yapılmıştı. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat şunları söylemişti:

"Milli sporcumuz, milli kahramanımız Naim Süleymanoğlu yoğun bir tedavi sürecindeydi, ağır bir karaciğer yetmezliğiyle karşı karşıya kalmıştı. Daha önceden bilinen karaciğer yetmezliği, siroz hastalığı vardı ancak son 15 günde çok akut ve ani gelişen bir tablo gelişti. Yaklaşık bir hafta kadar önce hastanemize aldık. Yoğun bir tedaviden sonra karaciğer nakli için hazırlık yapmamız gerekiyordu. Bunun için en ideal şartı ve zamanı hazırladık. Bu süreç içerisinde canlı verici, kadavra donör adayı bekledik. Çok şükür onlar da oldu. O gün, bugündü.

Naim'e çok başarılı bir karaciğer nakil ameliyatı yaptık. Canlı vericili karaciğer nakil ameliyatımız başarılı geçti, yaklaşık 8 saat sürdü ameliyat. Her şey planladığımız gibi sonuçlandı. Kendisi şimdi çok iyi, bir müddet daha yoğun bakımda kalacak. Ümit ediyorum ki inşallah çok daha iyi bir şekile gelecek."

Polat, süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diğer devlet büyüklerinin yakından takip ettiğine işaret ederek, "Tüm milletimizin emanetiydi bize Naim, onun için milletimize bu müjdeli haberi vermek istiyoruz. Naim şu anda çok iyi. İnşallah bundan sonraki süreçte de çok özellikli bir tedavi, bu süreci de atlatacak. Naim, gerçekten başarılabilecek en büyük şeyleri başardı, zor şeyleri başardı, inşallah bunu da başaracak. Ben hem ekibime hem de hastane yönetimimize teşekkür ediyorum."

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?
Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan'da dünyaya geldi. Boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle çevresi tarafından Cep Herkülü lakabını almıştır. Halter'e henüz 9 yaşındayken başlayan Süleymanoğlu, 1981 tarihinde Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya kazanarak şampiyon olmuştur. 16 yaşında geldiğinde rekor kırarak yine şampiyon olmuştur. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. Böylelikle tarihin en genç dünya rekortmeni unvanını almıştır.

1984-85 ve 86 tarihinde dünyada yılın haltercisi seçilen Süleymanoğlu, 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bulgaristan'daki baskılartan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti.

OLİMPİYAT OYUNLARINDAKİ ŞAMPİYONLUKLARI
1988 yılında Seul'da düzenlenen olimpiyata Türkiye adına katıldı ve Türk hükümeti gerekli izini alabilmek için Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödedi. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırdı. Süleymanoğlu böylece Türkiye'ye güreş dışında olimpiyatlar tarihinde ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1992 Barcelona Olimpiyatları'nda rakiplerini çok rahat geçerek altın madalyayı kazandı. Aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI'NDAKİ ŞAMPİYONLUKLARI
1993 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda ise 3 altın madalya kazandı ve 2 de dünya rekoru kırmayı başardı. 1994 yılında İstanbul'da yapılan şampiyonada ilk defa Türk seyircisinin karşısına çıktı. Süleymanoğlu bu şampiyonada sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırmayı başarmış bu başarı sayesinde 3 altın madalya kazanmıştır. 1995'de Çin'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda sakatlığı devam etmesine rağmen 3 altın madalya kazanmayı başarmıştır.

AVRUPA HALTER ŞAMPİYONASI'NDAKİ ŞAMPİYONLUKLARI
1988 yılında Cardiff'de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Süleymanoğlu, 3 altın madalya kazanmıştır. 1994 senesinde Varşova'da düzenlenen şampiyonada sadece üç kaldırış gerçekleştirdi ve burada 3 dünya rekoru kırmıştır. 1995 yılında Avrupa Halter Şampiyonası'nda sakat olmasına rağmen 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır. Toplam 46 kere dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, son zamanlarda karaciğer yetmezliği hastalığı ile uğraşmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Bu sefer gittin kardesim
sende gidersin inşallah amin
salaksın
Allahım şifa versin şampiyonumuza...
Allah şifa versin.
ALLAH C.C Acil şifalar versin
Allah şifa versin
Ülkemizin bir değeridir kendisi,Allah kendisine acil şifalar ailesinede sabır versin.
Şampiyon sen bununda altından kalkarsın.
çıkmayan candan umut kesilmez allah şifa versin.
çok çok geçmiş olsun Naim... tez zamanda güzel haberlerini bekliyoruz.. dualar seninle..
Dünyayı kaldırdı şöhreti kaldıramadı
Allah acil şifalar versin.
NAİM EVLAT MI DESEM KARDEŞİMMİ DESEM NE DERSEM DİYEYİM SEN HALTERİ KALDIRIRKEN O SAÇLARINI ÜFLEYEREK RİNGLERE ÇIKARKEN KENDİ AĞIRLIĞININ 3 KATINI KALDIRIRKEN AĞLADIĞIM GÜNLERİN HATIRI İÇİN DİREN VE İYİLEŞ BU MİLLET İÇİN İYİLEŞMENİ CENABI ALLAHTAN DUACIYIM ALLAH ŞİFALARINI VERİR İNŞALLAH
ALLAH BÜYÜKTÜR YİĞİT VATAN EVLADI. İNŞALLAH SAĞLIĞINA TEZ KAVUŞURSUN.
öncelikle allah şifa versin.geçmişinde sporla uğraşan bircok kişide karaciğer yetmezligi,kalp sorunları ve beyinle ilgili problemler sık görülüyor.acaba aldıkları besin takviyelerinden dolayı olabilir mi.ben de geçmişte 2 yıl kadar vücut geliştirme sporuyla ilgilendim.amino asitler protein tozları vb ürünler kullandım.o zamanki hocam şuan 45 yaşında ve kalp sorunu var ayrıca böbrek ve karaciğerden de tedavi gördü.spor ve bilim olmalı evet ama takviyeler konusu çok araştırılmalı.ayrıca biz o zamanlar (2002-2004 yılları) zamanınon en iyi takviyelerini kullandık weider marka.
Zeus şifa versin naim...
Icki ve kalitesiz yasam ve Gereksiz zorlanma seni bu hale getirdi Naim Suleymanoglu.
DAYAN BE CEP HERKÜLÜ DAYAN ASLANIM
Uzucu tabi,umarim duzelir, fakat irkcilara kuklalik yapiyordu bir zamanlar. Etme bulma dunyasi demisler, genede kendisi icin olmasada ailesi icin iyilesmesini umarim. Farkimiz burda zaten...
karaciğer ameliyatından yırtdı şimdi bune yaaa ne alaka adam beyin ameliyatımı oldu sanki yediler adamın başını gitdiiii gitdiiiii
ula nasıl kötü haber hani kötü haber nerede habercilik
faal sporculugunda yapılan dopıng lerin sonucu Rabbım sifasını verır insallah.
Allah şifa versin ameliyat nasıl geçti acaba?
Lütfen kendi doktorunuz olun ve sakın bu doktorlarin eline düşmeyin çünkü bunlar hem bilmiyor hem saygı görüyorlar..
rabbim şifa versin türkiyenin göz bebeğine gerçi bizim burda yetişmedi ama insan evladi...gerçek sporcu yalaka değil
Diğer Haberler