YURTHABER

Polis müdürünün rektörü dövdüğü iddiası

Alparslan Üniversitesi Rektörü Nihat İnanç, Bakan Hayati Yazıcı için verilen iftarda, polis müdürünün kendisini dövdüğünü iddia etti.

Polis müdürünün rektörü dövdüğü iddiası

Muş'taki Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı için onuruna Polisevi'nde verilen iftarda, Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Müdürü Ersan Özkan'ın kendisini dövdüğünü söyleyerek şikayetçi oldu. Muş Valisi Ali Çınar, olayın soruşturulması için Emniyet Genel Müdürlüğü'nden müfettiş istediğini söyledi.

Alparslan Üniversitesi'nde temel atma töreni için 11 Ağustos günü Muş'a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı için, Muş Valiliği tarafından Polisevi'nde iftar verildi. İfta sonrası Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç'ın makam şoförü ile Muş Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Ersan Özkan arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine olaya dahil olan Rektör Prof. Dr. İnanç da dahil oldu. Olayda iddiaya göre Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç ile şoförü ve basın müşaviri, Güvenlik Şube Müdürü Ersan Özkan ve bir polis tarafından dövüldü.

Emniyet Müdürlüğü'nün bir süredir Alparslan Üniversitesi'ne karşı 'yıpratıcı girişimleri olduğunu' söyleyen Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, dayak olayının ardından savcılığa suç duyurusunarak dayak olayını yargıya taşıdıklarını söyledi.

REKTÖR OLAYI ANLATTI Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, temel atma törenleri için davet ettikleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı onuruna Polisevi'nde verilen iftardaki dayak olayını şöyle anlattı:

"Sayın Bakan Yazıcı'yı Muş Alparslan Üniversitesi'nin temel atma törenleri için Muş'a davet etmiştik. Temel atma töreninden sonra, Polisevi'nde Valilik tarafından tertip edilen bir iftar daveti vardı. Bir süreden beri İl Emniyet Müdürü'nün ve yardımcısının organizasyonuyla, Rektörlüğümüze karşı yıpratıcı girişimlerin olduğunu biliyorduk. İftardan Sayın Bakan ayrıldıktan sonra makam aracıma, şoförüme, basın danışmanıma fiili saldırılar oldu. Şube Mürdürü'ne 'Beyefendi bir sorun mu var' diye sordum, hakaret etti. 'Ben Rektörüm' dedim. Buna rağmen hakaret ve tehditler devam etti. Daha sonra maalesef konu çığrından çıktı beni darp etti. Daha sonra başka bir polis tarafından darp edildim. Bunlar Polis Evi'ndeki kamera kayıtlarında mevcuttur."

Konuya ilişkin Muş Emniyet Müdürü'nün ikna edici açıklama yapmasını beklediklerini belirten Rektör Prof. Dr. İnanç, " Bugün beni bir tarafa bırakın, yoldan geçen sıradan bir insana böyle bir davranış bile reva görülemez. Kaldı ki ben burada ilde protokolde yer alan bir Rektörüm. Üzüldük. Belki darp edildik ama Sayın Bakanımızı üzdüğümüze üzüldük. Sayın Bakanım, Valilik ve Rektörlükte gece 03.00'e kadar bu konuda toplantı yaptı" dedi. 2008 yılından beri Muş'ta bulunduğunu, 2.5 yıllık sürede hiç bir kurumla sürtüşmelirinin olmadığını anlatan Rektör Prof. Dr. İnanç, "Ama son 6 aydır Rektörlüğümüzün maruz kaldığı bir çok husus vardır. Bizim duruşumuzdan, bizim politikamızdan rahatsız olanları biliyoruz. Acaba bunlar mı organize oldu? Dünkü olay, sadece bir şoförle bir şube müdürünün tartışma olayı değil. Olayı bu düzeyde ele almak, çok safça bir yaklaşımdır. Orada sayın milletvekilimiz Faruk Işık vardı. Bunu bizzat sayın vekilimiz gördü, bizzat Sayın Bakanımızın danışmanı gördü" diye konuştu.

VALİ ÇINAR: MÜFETTİŞ İSTEDİK Muş Valisi Ali Çınar, olayın soruşturulması için Emniyet Genel Müdürlüğü'nden müfettiş istediğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç'ın anlattıklarının kendi sözleri olduğunu ve gerçeğin soruşturma neticesinde ortaya çıkacağını belirten Vali Ali Çınar, şunları söyledi:

"Polisevi'nde bir iftar yemeği vermiştik. İftardan sonra saat 20.45 sularında ben ayrıldıktan sonra sayın Rektörümüz ve şoförüyle, emniyetteki iki şube müdürümüz Güvenlik Şube Müdürü ile Çocuk Şube Müdürü arasında bir tartışma yaşanmış. Bu tartışma esnasında orada karşılıklı sözler söylenmiş. Bu hususun tahkikata ihtiyacı olduğunu değerlendirdik. Olayın görgü tanıkları dinlenecek ve kim haklı, kim haksız ortaya çıkacak. Sayın Rektörümüzü ve emniyet müdürlüğünde görev yapan şube müdürlerinin bu tür bir hadisede bulunmaları bizleri üzdü. Kimin haklı kimin haksız olduğuna bakılmaksızın böyle bir hadise kabul edilemez."