YURTHABER

Sel Felaketinin Yaşandığı Haskızılören, Artık Daha Güvenli

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyünün alt yapısı Antalya İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. Haskızılören...

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyünün alt yapısı Antalya İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. Haskızılören de 2011 yılının aralık ayında meydana gelen sel felaketi nedeniyle büyük hasar gören köyde afetzedelerin yaraları sarıldı.

Özel İdare'nin çalışmaları ile selin yaşandığı bölgede dere yatakları temizlenerek yollar genişletildi. Parçalanan içme suyu hatları değiştirilirken yıkılan köprü ve menfezler yeniden inşa edildi.

Haskızılören'de sel suları, yolları ve köprüleri yıkıp geçtiği gibi 4 belde ve 27 köyün faydalandığı grup içme suyu tesisleri, isale ve şebeke hatları kullanılamaz hale geldiği için zaman kaybedilmeden burası KÖYDES yatırım programına alındı ve ihalesi yapıldı. Memba yolu ve sanat yapıları tamamlanarak çeşitli çaplarda 8 bin 600 metre boru hattı döşenerek binlerce hane ve on binlerce vatandaşın içme suyu sorunu kısa süre içerisinde çözüldü.

Küçükaksu Çayı üzerindeki Akçapınar Köprüsü ve selin yaşandığı Haskızılören köyündeki Pınargözü ve Sindisuyu köprüleri de yıkıldığı için onlarca köyün, ilçe ve beldelerle bağlantısı kesilmişti. Köprülerin her biri Antalya İl Özel İdaresi’nin hazırladığı projeler ve KÖYDES ödeneği ile yaptırılarak hizmete açıldı.

Sel suları başta grup köy yolları olmak üzere bölge ulaşımını da etkilemiş ancak olayın yaşandığı gecenin sabahı bütün iş makineleriyle harekete geçen Antalya İl Özel İdaresi kapanan yolları açarak ulaşımın sağlanmasına öncülük etmiş daha sonra da grayderli bakımdan sonra stabilizesini tamamlamıştı.

Asfalt sezonunun açılmasıyla birlikte de Akçapınar, Hacıosmanlar, Hasgebe ve Haskızılören köylerini, Gebiz beldesine bağlayan grup köy yolları hem genişletildi hem de asfalt kaplaması yapılarak son derece güvenli ve modern bir ulaşım ağına dönüştürüldü.

Sel Felaketinin Yaşandığı Haskızılören, Artık Daha Güvenli

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyünün alt yapısı Antalya İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. Haskızılören...