SPOR

Skenderbeu'ya şikeden 10 yıl men cezası kapıda

UEFA müfettişlerinin hazırladıkları şike raporu ortaya çıktı. Arnavutluk ekibi Skenderbeu'ya 10 yıl Avrupa'dan men cezasının yanında, Beşiktaş'ın kaderini etkileyen maçlarda şike yapıldığının belirlendiği ortaya çıktı. Skenderbeu'nun, Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'nden elenmesi için Sporting'le oynanan maçı bilerek kaybettikleri belirtildi.

Skenderbeu'ya şikeden 10 yıl men cezası kapıda

UEFA Etik ve Disiplin Kurulu müfettişlerinin hazırladıkları rapor, yakında resmi olarak açıklanacak tarihi cezayı ortaya çıkardı. UEFA'nın Arnavutluk ekibi Skenderbeu'yu, şike yaptığı gerekçesiyle uzun süreli olarak turnuvalarından men etmeye hazırlandığı tespit edildi.

Ceza onaya kaldı, açıklanacak

Müfettişler raporda Skenderbeu'nun Avrupa kupalarından 10 yıl men edilmesini, ayrıca 1 milyon euro da para cezası verilmesini istedi. Rapor UEFA Disiplin Kurulu'na gönderildi ve şu an onaylanmayı bekliyor. Son kararı verecek kurulun onaylamasının ardından verilecek ceza, önümüzdeki günlerde resmen duyurulacak.

1 sene men verilmişti, 10 yıla çıktı

Arnavutluk şampiyonu ekibe daha önce de 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verilmişti. 2016-17 sezonunda Avrupa'da mücadele edemeyen ekibin bir şampiyonluğu da elinden alınmış, CAS'a yaptıkları başvuru sonucu değiştirmemişti. Ancak konuyla ilgili yeni bir soruşturma açan müfettişler bu rakamı şimdi çok daha yukarılara çekti.

88 sayfa rapor, 50'den fazla vaka

UEFA Disiplin müfettişlerinin hazırladıkları raporun 88 sayfadan oluştuğu tespit edildi. Raporda Skenderbeu ekibinin 50'den fazla maçta şike yaptığı belirtiliyor. Bir kısmı ülke liginde, bir kısmı Avrupa kupalarında olan maçlar zikrediliyor. 2015-16 sezonunda Beşiktaş ile aynı grupta yer alan Arnavutluk takımının, bu gruptaki bazı maçlarında da şike olduğu yazıyor.

Beşiktaş'ı gruptan çıkarmayan maç

Grubun son hafta maçında siyah-beyazlılar Sporting'e 3-1 kaybetmiş, Skenderbeu da Lokomotiv'e 3-0 yenilmiş, Rus ekibi böylece gruptan çıkarken Beşiktaş onun 2 puan altında kalarak üçüncü sırayı alıp elenmişti. Rus ekibinin bu maçta yaşayacağı puan kaybı, Sporting'e yenilse bile Beşiktaş'ın gruptan çıkmasını sağlayabilecekti.

Kaybetmek için herşeyi yaptılar!

Aralık ayındaki Skenderbeu-Lokomotiv maçında bahis yoluyla şike yapıldığı açık bir şekilde dile getirilirken, aynı grupta ekim ayında Sporting'e 5-1 yenildikleri maçta da, oyundan atılan futbolcusu ve rakibe iki penaltı hediye etmesiyle, Skenderbeulu futbolcuların şike yaptıklarının bariz olduğu tespiti yapılıyor.

(Milliyet)

SPORDA SON 24 SAATTE NELER OLDU?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
aşağılık bjk.gezi olaylarından beri nefret ediyor tüm Galatasaraylılar sizden.
fenerbahceye neden verememişler ceza ? bence fener iskenderbeyi kardeş kulüp ilan etsin
Hatta "Adalete 1,5 İskender söyle." kampanyaları vs başlatabilirler.
Fenerbahçenin 1 günahı varsa sizin haysiyetsiz takımlarımızın kat kat günahları var, hepinizin tarihi kirli. Or..punun namus dersi verdiği gibi kendi ezikliğinizi yansıtmayın, ağlamayın hepinizi şike şike babanız Fenerbahçe.. Kudurun
@arkin_ss asıl ts ye ceza vermeleri gerekirdi, gördük o malum sezon (2011) tüm takımların tsye nasıl yattığını , geçen sezon da tsnin bursaya nasıl yattığını herkes gördü, gs ise bu ülkeye şikeyi getiren ve her zaman yapan bir kulüptür
bende sadece Türkiyede BJK nin önü kesilmeye çalışılıyor sanıyordum tüm dünya seferber olmuş Beşiktaşımızın önünü kesmek için ( Güzel ülkemdeki renkli medya, TFF ve PFDK dahil)
renklilerin yorumuna bak safsaklar bir haberi önce düzgün okuyun ulen kiskancliktan salyalariniz akiyor
ulan sanki bu takım rus takımını yenecek güçteydi :D
@fenerlireis şikeci şikeciyi korurmuş ne de olsa
vardarı yenebilecek güçte ama
Siz önce haberi bir doğru okuyun chller.Şikeyi beşiktaşa karşı yapmışlar.Beşiktaş yapmamış.
şikebahçe’den öğrenmişlerdir şike yapmayı
beyinsiz renkliler ince okuduğunuzu bi anlayin sonra yorum yapın. lütfen madur olan kim şike yapan kim bi anlayin
okudugunu anliyamaysn gerzek ne kadar çokmuş. kıskançlık had safhada. sizin gibilerin yuzunden bu ulke futbolu geri gidiyor ot beyinliler
Etme bulma Dünyası 2010-2011 yılında şike ile kupa alırsan böle seninde başına gelir.
@enimon_kanki senin şikeyle aldığın şampiyonluklar nolcak
@coske34 aç googleyi bak kim şike yapmış tescilli ve onaylı FB ve Bjk şikecidir.
ARTIK ARNAVUT CİĞERİ YEMEM ARKADAŞ!
Başlığa aldanmayın. Beşiktaş burada şike mağduru olmuş. Adam gibi okuyan anlar.
Bir kısmı ülke liginde, bir kısmı Avrupa kupalarında olan maçlar zikrediliyor. ZİKREDİLİYOR ne ya bu kadar yalama yazı yazmak nedir.
Burası UEFA Avrupa Ligi boru değil. Türk takımlarından bu şartlar altında hiç bir aşamada başarı beklenemez. Her takım için geçerli Her alanda aynı politika ile devam ediliyor. Bizde bunları yiyerek devam ediyoruz.
Şikebahçe ye verilen ceza daha azdı?????? Ulan UEFA sende mi şikecisin
Diğer Haberler