EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Şofben nasıl yazılır, şofben yazımı nasıl olmalıdır? Şofben mi şohben mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçeye farklı dillerden ödünçlenen sözcüklerin doğru yazılışları kimi durumlarda karıştırılabilir. Genelde bu kapsamdaki sözcükler yazılırken bir veya birden fazla harfin birbiri ile karıştırıldığı görülür. Söz edilen sözcüklerden biri de şofben olarak belirtilebilir. Dolayısıyla bu sözcüğün hangi dilden Türkçeye geçtiği ve doğru yazılışının nasıl olduğu açıklanmalıdır. Peki, şofben yazımı nasıl olmalıdır?

Şofben nasıl yazılır, şofben yazımı nasıl olmalıdır? Şofben mi şohben mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Farklı dillerden Türkçeye geçiş yapan yani ödünçlenen sözcüklerin bazı açılardan değişikliğe uğradığı söylenebilir. Bunun temel nedeni ise farklı fillerden ödünçlenen sözcüklerin, Türkçe yazım kurallarına göre biçimlendirilmesi ve yerelleştirilmesidir. Fransızca kökenli bir sözcük olan şofben de bu kapsamda yer alır. Dolayısıyla şofben sözcüğünün yanlış kullanımlarına rastlanması olağandır. Ancak bu kelimenin Türkçe yazım kuralları ihlal edilmeden kullanılması için doğru yazılışının öğrenilmesi gerekir.

Şofben nasıl yazılır?

Pek çok kişi tarafından “Şofben mi şohben mi?” sorusuna yanıt arandığı görülür. Şofben kelimesinin doğru yazılışı konusunda temelde bu kelime yazılırken f ile h harflerinden hangisinin kullanılması gerektiğinin merak edildiği söylenebilir. İsim türündeki bir sözcük olan şofben, Fransızcadan Türkçeye ödünçlenirken temelde Fransızcadaki chauffe-bain kelimesini oluşturan sözcüklerin okunuşlarının dikkate alındığı görülür. Yani şofben yazımı doğru ve yanlış olarak aşağıdaki gibidir:

  • Şofben (doğru kullanım)
  • Şohben (yanlış kullanım)

Şofben yazımı ile ilgili örnek cümleler

Fransızcadan Türkçeye ödünçlenen bir isim sözcüğü olan şofben TDK güncel çevrim içi sözlüğünde tanımlanır. Bu sözcük, elektrik veya gaz ile çalışan ve sıcak su sağlayan araç anlamına gelir. Şofben, h sesi ile değil f harfi ile yazılır. Yani şofben doğru yazılışında “f” sesi kullanılır. Şofben doğru yazılışı ile ilgili örnek cümleler:

  • Kullandığımız şofben arıza yaptığı için annemle hemen yetkili servisi arayarak randevu oluşturduk.
  • Günümüzde elektrikli şofben kullanımının daha çok doğal gaz altyapısı bulunmayan bölgelerde yaygın olduğu söylenebilir.
  • Elektrik veya gaz ile çalışan şofbenlerin, türlerine göre hermetik ve bacalı şeklinde sınıflandırıldığı görülür.

Keşfet

En Çok Aranan Haberler