SPOR

CANLI

Son dakika: IFAB'dan elle oymama kararı! Kasıt yoksa gol iptal edilmeyecek...

Futbolun kurallarını düzenleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), elle oynama konusunda flaş bir karara imza attı.

Son dakika: IFAB'dan elle oymama kararı! Kasıt yoksa gol iptal edilmeyecek...

Dünya futbolunun kural koyucu mekanizması olan IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu), çok tartışılan "elle oynama"larla ilgili yaptığı toplantı sonucunda dikkat çeken bir karar verdi.

YENİ ELLE OYNAMA KURALI

IFAB, 1 Temmuz'dan itibaren artık "kazara elle oynama" sonrasında bir başka oyuncunun gol atmasının nizami bir elle oynama olarak değerlendirileceğini açıkladı: "Bir oyuncunun kazara elle oynamasının sonucunda takım arkadaşı gol atarsa ya da gol pozisyonuna girerse, bu pozisyonlar elle oynama sayılmayacak."

İŞTE O DURUMLAR

Öte yandan IFAB, elle oynamanın "nizami sayılmayacağı" 3 maddeyi de sıraladı. İşte "elle oynama" olarak değerlendirecek durumlar;

"KOLUNU SALLAYARAK..."

"Bir oyuncu, topa doğru elini ya da kolunu sallayarak açık bir müdahale yaparsa"

"TOPLA TEMAS RİSKİNİ ALDIYSA..."

"Vücudunu doğal konumdan daha büyük hale getirecek şekilde topa eliyle ya da koluyla müdahale ederse. Yani, oyuncunun elle yaptığı hamle, vücudunun doğal konumundan doğan bir hamle değilse, elinin ya da kolunun topla temas etme riskini aldıysa"

"ELİYLE KAZARA..."

"Eliyle ya da koluyla, kazara da olsa gol atarsa, eliyle ya da koluyla topa değdikten sonra gol atarsa"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Bu futbol fifa nin belirledigi kurallara gore isleseydi. Fenerbahce kume dusmesi lazimdi ama burasi turkiye fifa kendine gel lutfen.
Doğru dedin kurallar sadece Galatasaraya karşı uygulanıyor uymasada uygulanıyor
ya bu futbol son 5 senede değişti kuralları fln hiç dokunmasalar zaten 50 senedir aynı gidiyodu sorunsuz ne dunya kupaları ne sampıyonlar ligi ne avrupa şampıyonaları oynandı hiç bukdr sorun olmamıştı hakem hata yaptı denilip geciliyordu bu var cıktı kurallar değişti zırt pırt millet bi cok seyi takıp edemez hale geldi iyice sarpa sardı futbol
ele veya kola kazara bile değerse kendisine veya takım arkadaşına avantaj sağluyorsa el sayılması gerekiyor o kadar. başlarım fifayada ifabada hee
Takım
O
Av
P
Geri Dön