Tarih yüzyıllar sonra canlandı! Her biri İslam'ın altın çağında yapıldı: Cezere'nin Olağanüstü Makineleri

İslam'ın altın çağında önemli çalışmalara imza atan Ebu'l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezeri Anadolu'nun büyük mucitleri arasında yer alıyor. Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri sergisinde bir araya getirilen eserler, 800 yıllık tarihe ışık tutuyor. Yaklaşık 20 yıllık çalışmayla bir araya getirilen İstanbul Cezeri Müzesi Uniq Expo'da ziyarete açıldı. Sergi, Cezere'nin 13. yüzyılda kaleme aldığı 'Kitab-ül Hiyel' adlı kitaptan yola çıkılarak hazırlandı.

Daha önce de "Doğudan Batıya Bilimin Öncüleri" adlı bir sergi hazırladıkları sırada Cezeri ile tanışan Mehmed Ali Çalışkan ve Ahmet Selami Çalışkan sergiye ilişkin açıklama yaptı.Çalışkan, daha sonra mühendis babası Durmuş Çalışkan'ın vasıtasıyla Cezeri'nin "Kitab-ül Hiyel" adlı eserini tercüme ettirerek, kapsamlı bir akademik çalışma yaptıklarını anlattı. "İstanbul Cezeri Müzesi" girişimi hikayesinin de babasına dayandığına işaret eden Çalışkan, "Babamın geçen yıl mart ayında vefatından sonra yaklaşık 1 sene içinde hızlı bir çalışmayla 3 kardeş sergiyi hazırlamış olduk." dedi. Çalışkan, serginin çok yönlü ve çok katmanlı bir hikaye olarak tasarlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Babam, vefatından önce Cezeri'nin 3-4 makinesini üretmişti. Biz de son bir sene içerisinde babamın projelerini kullanarak bu sayıyı artırdık. Öte yandan sergide mekanik tarihin genel bir hikayesi anlatılıyor. Aslında iki hikaye var. Birincisi, tekerlekten buhar makinesine kadar merkeze Cezeri'yi koyarak mekanik tarihin hikayesi anlatılıyor. İkincisi ise arka tarafta yaşadığımız değişimler, su saatleri, mekanik saatler gibi zamanın hikayesi anlatılıyor. Ayrıca dönemin tarih, sanat ve bilim alanındaki materyalleriyle de sergi destekleniyor."

'Bir ilham merkezi olacak şekilde tasarladık'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
YAV HE HE.HİÇ BİR FİLOZOF ARŞİMET KADAR OLAMAZ.BULMUŞSUNUZ BİR ŞEY KIVIRIP DURUN BAKAYIM.AYHAN IŞIK DA AKTÖR,ROBERTE NİRO DA AKTÖR.ARADAKİ FARK
DÜNYA DÜZ YAZAN KUTSAL SANILAN KİTAPLARDAN ,ANCAK BU KADAR KIL KUYRUK SANATI ÇIKAR.
BİR İKİ DANDİK İBRİK OLUK YAPMIŞ.BUNUDA BİLİM VE İCAT DİYE YENİ NESİLE KAZIMAK İSTİYORLAR.PEYGAMBERİ VE KİTABI OLANLAR BİLİMLE UĞRAŞMAZ.ESKİ YUNAN FİLOZOFLARININ TEK BİR AVANTAJI VARDI,O ZAMANDA DİN YOKTU.BAK JAPONLARINDA NE PEYGAMBERİ VAR NEDE DİNİ.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler