YURTHABER

Tatvanlı Kadınlar Adem’le Meslek Öğreniyorlar

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Bitlis’in Tatvan ilçesinde açılan 2 Aile Destek Merkezi’ne (ADEM) giden...

Tatvanlı Kadınlar Adem’le Meslek Öğreniyorlar

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Bitlis’in Tatvan ilçesinde açılan 2 Aile Destek Merkezi’ne (ADEM) giden kadınlar hem meslek öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Tatvan’daki aile destek merkezlerinde 7 kurs 168 kursiyer bulunduğunu belirten Tatvan Aile Destek Merkezi Müdürü Belma Betil Duruk, 5 yeni kursun daha açılacağını söyledi. Aile destek merkezlerinde şu anda devam eden kursların sanayi nakışları, el ve makine nakışları, ahşap boyama, takı tasarım, aerobik, okuma-yazma ve aile eğitimi olduğunu kaydeden Duruk, yeni açılacak olan bilgisayar, ilk yardım, yaşlı bakım hizmetleri, saz ve el nakışları kursları için de başvuruların başladığını ifade etti. Aile destek merkezi sayesinde kadınların evde oturmak yerine hem meslek öğrendiklerini hem de aile bütçelerine katkı sunduklarını anlatan Duruk, “Aile destek merkezlerimiz mesleki eğitim ve iş olanaklarının yanı sıra kültürel seminerler de düzenlenmektedir. Her hafta dönüşümlü olarak psikolog, avukat, kadın doğum uzmanı tarafından seminerlerimiz düzenlenmektedir. Ayrıca düzenlediğimiz çay partileri ve gezilerle kadınlarımız stres atıp eğlenmektedir. Bölgemizde bulunan ve daha çok dezavantajlı kesimlere hitap ederek onların sosyal hayata entegrasyonunu sağlayan bu imkanları sağlayan devletimize, Tatvan Kaymakamımıza ve vakıf müdürümüze teşekkür ederiz. Ayrıca yeni kurslarımız için kayıt yaptırmak isteyen ev hanımları ve okula gitmeyen genç kızlarımız aile destek merkeze başvurabilirler” dedi.

Kursiyerlerden Filiz Ulutaş ise, artık evde oturmak yerine aile destek merkezine gelerek bir yandan meslek öğrendiklerini bir yandan aile bütçelerine katkı sağladıklarını söyledi.

Kursiyerlerden Zuhal Eskin de, aile destek merkezlerinin kadınlar için son derece önemli olduğunu belirterek, “Burada çok güzel vakit geçiriyoruz. Bir yandan meslek öğreniyoruz diğer yandan eksiklerimizi tamamlıyoruz. Buraya gelerek yapmış olduğumuz ürünlerden elde ettiğimiz gelirle kendi ayaklarımız üstünde durabiliyoruz. Bu da çok önemli. Bu yüzden tüm kadınlarımıza buraya gelmelerine tavsiye ediyorum” diye konuştu.